"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
ABD'li Emlak Gurusu Dirk Zeller'den Başarının Tarifi

Bugünkü yazımız dünyanın başarılı emlak gurularından birisi olarak kabul edilen Dirk Zeller'in emlak profesyonellerine yazmış olduğu ''başarının tarifi'' makalesini sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Emlak sektöründe de yemek sektöründe olduğu gibi başarı ancak dikkatli bir planlama, zamanlama ve doğru içerikleri seçmekle gelebilir.  Şimdi kendi işiniz için doğru tarifi nasıl bulacağınıza bakalım.

Günümüzde emlak profesyonellerinin başarıya ulaşabilmesi için çok fazla miktarda bilgi bulunuyor. Teknolojinin son derece gelişmiş olduğu bugünlerde herhangi bir konuda bilgi almak istediğimizde genellikle Google’dan arama yapar ve saniyeler içinde pek çok kaynağa ulaşırız. Bu kaynaklar arasında çok sayıda makale olabileceği gibi kendimizi eğitebilmemiz için eğitim videolarına da ulaşmamız mümkün.

Webinar eğitimleri, video eğitim kütüphaneleri, mobil uygulamalar ve sosyal ağ grupları, kendinizi geliştirmek için sınırsız alternatif sunar. Teknoloji ürünleri bize hayatımızı organize etmemiz, sistemleştirmemiz, potansiyel müşteri yaratma ve müşteri iletişimi kurma konusunda sınırsız olanaklar sunuyor ve hala her gün yeni bir ürün lanse ediliyor.

Eskiyle kıyasladığımızda artık müşteriye sunacağımız hizmetler konusunda güzel yemekler yapmak için pek çok kaliteli malzememiz var; potansiyel müşteri yaratma, satış stratejileri, müşteri görüşmeleri, zaman yönetimi ve satış sunumları.

Bir şef olarak en iyi malzemelere sahipsiniz fakat onları kötü bir sıra ile kullanırsanız yemeğiniz hiçbir şeye benzemez. Yemek yaparken malzemelerin bir kullanış sırası vardır. Mükemmel bir yemek hazırlamak için farklı tarifler ile çok sayıda yemek yapmalı ve hepsini aynı anda sunabilmelisiniz. Ayrı ayrı da sunacak da olsanız zamanlama son derece önemlidir. Eğer yanlış yemeği yanlış zamanlama ile sunarsanız tüm deneyimi mahvetmiş olursunuz.

Emlak piyasası da tam olarak böyledir. Kullanacağınız stratejiler ve teknikler kaliteli ve içeriksek olarak iyi olsalar da kullanılacakları sıra çok önemlidir. Bazı taktikleri aynı anda kullanacak bile olsanız müşterinize sunarken son derece dikkatli olmalısınız.

Bir aşçı olarak sadece en iyi malzemeler ile başarılı olmanız mümkün değildir. Yemek tarifleriniz ve doğru zamanlama da en az kaliteli malzeme kadar önemlidir. Tüm bilgi, teknoloji, araç ve sistemlere sahip olan emlak piyasası çalışanları içinde aynı sorun vardır. Eğer doğru tarif yani strateji ve zamanlamanız yoksa başarılı olmanız mümkün değildir.

Emlak piyasasında da başarı için kendi tariflerinizi ya da stratejilerinizi oluşturmanız son derece önemlidir. Sadece bir kısım emlak profesyoneli başarı ihtimallerini artıran kendi tariflerini veya stratejilerini oluşturmaktadır.  

Kendi işiniz ile ilgili yeni bilgi, araç veya teknoloji uygularken kendinize soracağınız temel sorular şunlardır;

  • Bu ürün/hizmet/proje/stratejinin neyi başarmasını umuyorum?
  • Bu ürün/hizmet/proje/strateji onaylanmış mı?
  • Beklenilen sonucu alma ihtimali nedir?
  • Yatırım yapmak için ihtiyacım olacak zaman, çaba ve enerjinin düzeyi nedir?
  • Bunu kullanan diğer kişiler geri dönüşü ya da yatırımı ölçebilmiş mi?
  • Uygulama için adımlar nelerdedir?
  • Uygulama için uygun zaman ne zamandır?
  • Potansiyel zorlukları nelerdir?
  • Planlandığı gibi gitmez ise ne düzenlemeler yapmam gerekecektir?

Başarının sadece bir aşamadan oluşan bir süreç olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. Günümüz dünyasında alıcı ve satıcılar eskiye nazaran çok daha evhamlı. Tüm tarifi göz önünde tutarak neyi ekleyip neyi çıkaracağımız konusunda her şeyi değerlendirmeliyiz. Belirlediğiniz strateji müşterilere her açıdan uygun olmalıdır.

Gayrimenkul satışlarında başarılı olmak insanlara iyi hizmet etmek ve yeni şeyler denemekten farklı bir şeydir. Başarı için sizin tarifinizin ya da stratejinizin bütünü artık çok daha fazla önemlidir. Stratejiniz her açıdan mükemmel olmadıkça başarılı olmanız mümkün değildir.

DİĞER HABER
26 Şubat 2016