"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
A'dan Z'ye Etkili Emlak Pazarlama Planı Nasıl Oluşturulur?

Başarılı pazarlamanın ilk kuralı iyi bir pazarlama planına sahip olmanızı gerektirir. Bu plan sizin pusulanızdır. İyi bir emlak pazarlama planına sahip olmak pusulanızın sizi hangi yöne götürdüğünü anlamanızı sağlar. 

İster bir pazarlama ekibi kurmuş olun isterseniz sınırlı kaynaklarla çalışıyor olun dijital çağda hedefine odaklanmış bir pazarlama kampanyası artık kaçınılmazdır.

Çok çeşitli ve farklı pazarlama uygulamaları ile karşılaştığınızda, oyun planınızın fazlaca genişlemesi nedeni ile hedeflerinizden şaşmanız çok daha kolay olmaktadır. Hedeflerinize ulaşabilmeniz için, anahtar metotlar hakkında bilgi sahibi olmanız ve doğru mesajları iletmeniz sizin kalabalıklar arasından sıyrılarak rakiplerinizin önüne geçmenizi ve listenizdeki gayrimenkulleri öne çıkarmanızı sağlar. Müşterilerinizi harekete geçirecek olan başarılı pazarlama kampanyanız potansiyel kârlılığınızı da etkiler.

Pazarlama planınızda makalemizde belirttiğimiz konulara dikkat ederek stratejinizi daha kolay oluşturabilirsiniz. 

HAZIRLIK

Hazırlık aşamasında şu soruları sormanız gerekir;

– Kimi hedefliyorsunuz ve müşterileriniz neden sizi seçmeli? Çok tanıdık geliyor olabilir ama pazarlama planınızın başarılı olması için hedef kitlenizin doğru bir şekilde belirlenmiş olması gerekir.

– Bütçeniz nedir ve bu bütçeyi farklı pazarlama mecralarına nasıl dağıtmayı planlıyorsunuz?

– Rakipleriniz kimler ve kendilerini ve gayrimenkullerini nasıl pazarlıyorlar? Ne teklif ediyorlar ve kendinizi nasıl farklılaştırabilirsiniz?

Hazırlık aşamasında şunlara da dikkat etmek gerekir;

– Online ve offline pazarlama çabalarınızda kullanılacak profesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşmalısınız. Evet, herkesin akıllı birer mobil cihazı var fakat yapacağınız çekimler için çok amatör olmanız pazarlama sunumunuzda sizi geriye düşürür. Listenizdeki gayrimenkulleri tanıtırken potansiyel müşterilerinizi etkileyecek güçlü, görsel ve atmosferik fotoğraflar ile gayrimenkullerin dile gelmesini ve kendi hikâyelerini anlatmalarını sağlamalısınız.

– Gayrimenkulleriniz için bir kimlik ve marka yaratın. Hedeflediğiniz niş pazara uygun orijinal bir kimlik ve logo aracılığı ile bir itibar yaratmalısınız.

– Anahtar mesajları belirleyin, bu gayrimenkulü rakiplerinizden ayıran nedir? Gayrimenkulün değerini doğru konumlandırmak pazarlama iletişiminizi ve materyallerinizi seçerken size yardımcı olacaktır.

OFFLINE PAZARLAMA PLANI

Online pazarlama gayrimenkullerinizin pazarlanması aşamasında son derece önemli olsa da hala geleneksel pazarlama da önemini koruyor. Evet işin yarısını artık online pazarlama oluşturuyor ama hala denenmiş ve test edilmiş offline pazarlama yaklaşımları da yerini koruyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri bu yöntemlerin hala güven uyandırması ve pek çok yatırımcı ve kiracı tarafından biliniyor olmasıdır. 

Potansiyel müşteri ve referans oluştururken kullanılan bazı stratejilere bakacak olursak;

Basılı Materyaller–Kaliteli baskı ile üretilen broşür, ilan, araştırma ve benzeri pazarlama materyalleri ile potansiyel müşterilerinize gayrimenkul ile ilgili doğru hikayeyi anlatabilirsiniz.

Teşhir ve Cama Asılan İlanlar–Camlara asılan Kiralık ya da Satılık ilanlarını da kişiselleştirerek rakiplerinizden farklılığınızı gösterebilirsiniz. Özellikle afiş ilanlarınıza mutlaka QR kodu ekletmeyi unutmayın!

Emlak Ofisinizin Aktiviteleri – İş ağınızı geliştirmek amacı ile emlak ofisiniz tarafından organize edilen yemek, kahvaltı ya da özel geceler potansiyel alıcılarla karşılaşabileceğiniz ve gayrimenkullerinizi öne çıkararak tanıtabileceğiniz ortamlar olabilir. Pazarlamanın en etkili yöntemlerinden biri olan bu tür davetler, hedef kitleniz ve onlara ulaşmanızı sağlayacak toplulukla bir arada bulunmanızı sağlar. Bundan daha güzel bir pazarlama ortamı bulamazsınız. 

- İş Ağınız - Tabii ki meslektaşlarınızla yapacağınız paylaşımlar sektörün en etkili pazarlama yöntemlerinden biridir. Bölgeniz de bulunan emlak profesyonellerinin pazarlama faaliyetlerinden haberdar olmasını sağlayarak iş birliğinin gücünden faydalanmalısınız.

Basılı Medya – Gazeteler ve sektöre yönelik dergiler marka bilinilirliğinizi artırmak, güçlü ve aktif şekilde varlığınızı göstermek açısından son derece önemlidir. Yerel gazete ve sektörel dergilere pazarlama kampanyalarınızda ağırlık vermelisiniz.

Kartpostal - Posta kartlarının en yüksek açılma oranına sahip olduğunu düşünerek yapacağınız pazarlama kampanyalarında çok önemli geri bildirimler alırsınız. Kartpostal pazarlama ile gönderdiğiniz kartların okunmadan atılma gibi bir durumu söz konusu değil, empati yapacak olursanız. 

ONLINE PAZARLAMA PLANI

İş ödüllü bir pazarlama kampanyası hazırlamaya geldiğinde dışarıdaki pek çok online mecradan hangisinin doğru olacağını ayırt etmek gerçekten güç bir iştir.

Fakat online ortamda varlığını göstermek hayatidir. Bu bölümde bu rekabetçi ortamda online pazarlamanın bazı örnekleri üzerinde duracağız;

Dijital Broşürler– İlgi çekici ve yaratıcı dijital broşürleri mail aracılığı ile göndermek geniş bir kitleye seslenmenin iyi bir yolu olabilir. Aynı broşürlerin gayrimenkullerin bulunduğu web sitenizden de indirilebileceğinden emin olun.

İnternet Sitesi Geliştirme – Müşterilerin kullanabileceği, önemli bilgilere birkaç tık ile ulaşabilecekleri, arama, izleme ve interaktif kullanım imkanı sunan bir internet sitesini yaratmanız ve lanse etmelisiniz.

Yatırımcıların ve kiracıların %80’i online arama ile işe başlarlar. Bu nedenle sitenizin sadece güzel görünmesi yetmez aynı zamanda müşterileriniz için bulunabilir de olmalıdır. İnternet siteleri her türlü cihazdan (masa üstü bilgisayar, mobil ya da tablet) görüntülenebilir, bilgi verici ve kullanımı kolay olmalıdır. Yarışta öne geçebilmek için metinlerin yanı sıra indirilebilir zemin planları, interaktif grafikler, yüksek çözünürlüklü resimler, dinamik haritalar gibi farklı özellikleri kullanabilirsiniz.

İnternet Sitesi Güncellemeleri – Sitenizin portföyünüzde ki gayrimenkuller ya da sitenize ait bilgiler ile sürekli güncellenmesine özen gösterin. Potansiyel müşterileriniz ile iletişime geçebileceğiniz bir blog ile markanızın ötesinde müşteriler ile kişisel ilişkiler kurma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sektör trendleri ile uzman görüşlerini, dikkat çekici kiralama işlemlerini, bölgenizin tanıtımını, haberleri ve gayrimenkul güncellemelerine sitenizde yer verebilirsiniz.

Popüler Kişileri Kullanarak Pazarlama – Potansiyel yatırımcılarınızı ya da kiracılarınızı sektör öncüleri, analistler, bloggerlar ve gazetecileri kullanarak çekebilirsiniz. Bu kişiler vasıtası ile online gazetelerde ya da bloglarda sizi ve markanızı öne çıkaracak yazılar yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Sizde emlak sitelerinde ve bloglarda misafir yazar olarak yazı yazabilirsiniz. Yazdığınız yazıların linkini kendi gayrimenkul sayfalarınıza eklemeyi de unutmayın. Yazarlık konusunda illa ki size bir teklif gelmesini beklemeyin sizde emlak dünyasına ait ipuçlarını ve yaratıcı makalelerinizi yayınlaması için bir emlak sitesi ve bloguyla görüşebilirsiniz. Kişisel sitenizden paylaşım yapmak ile popüler bir sitede yazılarınızı yayınlamak arasındaki etkileşim farklılıklarını göz önünde bulundurun. Bu heyecan verici dünyaya adım atmanız için sizin bir teklifiniz yeterli gelebilir.

Mail Kampanyaları – Gönderilen maillerin çoğunun okunmadan silindiğini göz önünde bulundurarak hedeflediğiniz kitleyi iyi seçin. İçeriğinizin gerçekten hedeflediğiniz kitle ile konuşması çok önemlidir. Maillerinizde gayrimenkuller hakkında bilgi verdiğiniz kadar sektör haberlerine de yer verdiğinizden ve sayfanıza ulaşabilecek bir linki mailinize eklediğinizden emin olun.

Online Medya – İnternet ortamında şirketinize ve sektöre ait bilgileri paylaşabileceğiniz bir gazete ya da dergi hazırlayabilirsiniz. Haber değeri olan ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecek içerikler ile çıkaracağınız bu gazete ve dergiler marka bilirliğinizi artıracaktır. Bu güvenilir yöntem sayesinde rakiplerinizin önüne geçecek ve bir butona basılarak paylaşımı arttıkça hedeflediğinizden de daha çok kişiye ulaşacaksınız. Söylediklerinizin kesin, anlaşılabilir, farklı olduğundan ve haber değeri bulunduğundan emin olun. Yazıların içine müşterilerinizi gayrimenkullerinizin yer aldığı sayfalara ya da kendi internet sitenize götürecek yönlendirici linkler eklemeyi de unutmayın.

Sosyal Medya – Sosyal medyanın gücünü küçümsemeyin.  Periscope, Youtube, Twitter, Pinterest, Facebook, İnstagram, Linkedin gibi pek çok sosyal medya mecrası pazarlama amacı ile kullanılıyor. Bu ortamlarda uzman olarak görüşlerinizi bildirebilir, yazılanlara yorum yapabilir, sektöre ait gruplara katılabilir ya da kendi kişisel sayfanızı ya da şirketinizin sayfasını oluşturabilirsiniz.

Medya Reklamları – Sektörünüz ile ilgili online dergilerde ya da gazetelerde pazarlama amaçlı yer alarak, hakkınızda haber yayınlatarak hedef kitlenize seslenebilir, gayrimenkullerinizin tanıtımı yapabilir ve gayrimenkullerinizin Google arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

Performans Bazlı Pazarlama – Tıklama başına ücret ödeme bazlı kampanyalardan faydalanarak reklamlarınızın performansına göre ücret ödeyebilirsiniz. Facebook, Google, İnstagram, Twitter gibi online ortamların kullandığı bu yöntem ile markanıza kolaylıkla dikkat çekebilir ve marka bilinirliğinizi hızlıca binlerden milyonlara çıkarabilirsiniz. Bu pazarlama yönteminin en büyük avantajı hızlı, ölçülebilir ve kitlelere ulaşabilir olmasıdır.

Özellikle Facebook kampanyaları oluşturmanızı tavsiye ediyoruz. Facebook reklam ölçümleme amaçlı yapmış olduğumuz örnek reklam çalışması iyi bir trafik akışı sağladı. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta hedef kitlenizi iyi belirlemeniz olacaktır. Ayrıca Google aramalarında bölgeniz ve portföyünüzle ilgili anahtar kelime bazlı reklam çalışmalarına belirli aralıklarla reklam çalışmaları yapmalısınız.

ÖLÇÜM SONUÇLARI

Metrikler – Pazarlama kampanyanızın başarısını ve aktivitelerinizdeki ilerlemeyi takip edecek ve ölçecek olan metrikleri belirlemeniz gerekir.

Göz önünde bulunduracağınız performans anahtar göstergeleri şunlardır;

  • Marka etkisi (Reklam performansı için)
  • İnternet sitesi ziyaretleri (online pazarlama kampanyaları için)
  • Medya Takip (hem geleneksel hem de internet ortamındaki yayınlar için)
  • Potansiyel müşteri yaratma (tüm pazarlama kampanyalarının başarısı için )

Raporlama – Pazarlama girişimlerinizin raporlanması, kampanyanızın seyrini izleyebilmeniz, başarılı olup olmadığını tespit edebilmeniz ve gerekli durumlarda kampanyanızda geliştirim yapılabilmeniz için son derece önemlidir. Google Analytics başlangıç için iyi bir araçtır. Online performansınızı ve potansiyel müşterilerinizi ölçmek açısından en faydalı araç olan bu uygulama aynı zamanda size müşteri raporları ve gösterge tabloları oluşturma şansı da tanır.

İlk başta biraz karmaşık gelebilir fakat kullanmaya başladıkça diğer özelliklerini de keşfedebilirsiniz. Biz hem Google Analytics hem de Yandex Metrica ölçüm uygulamalarını kullanıyoruz. Zaman zaman Google Analytics yanlış ölçümler yapabiliyor bunun için ücretsiz Yandex Metrica ölçüm uygulamasını kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

DİĞER HABER
08 Mart 2021