"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Airbnb, Değerini 30 Milyar Dolara Yükseltmeyi Başardı

İnsanların seyahat ederken kolayca kiralık ev bulmasını kolaylaştıran ve mekân sahiplerine evlerini kiralama imkânı sağlayan Airbnb, 192 ülkede 800 binin üzerinde kiralık mekân seçeneği sunuyor. Ek olarak teknoloji ve paylaşım ekonomisinden yararlanmayı seven yönü ile ünlenen Airbnb, son rakamsal bilgilere göre değerini büyük oranda yükseltmeyi başardı.

Airbnb’nin 28 Temmuzda bir Amerikan eyaletine sunduğu 28 sayfalık belgede, tam 850 milyon dolar değerinde yatırım aldığı ortaya çıktı. Ancak bu rakam, şirketin tarihinde ulaştığı en üst rakamlar değil.

Geçtiğimiz yıl Airbnb 1.5 milyar dolarlık bir yatırım alarak tarihindeki en büyük kazanç rakamlarına ulaşmıştı. Günümüzde ise firmanın sahip olduğu ek sermaye ve yatırım rakamları Airbnb’nin dünyadaki potansiyel değerini 30 milyar dolara çıkarmasını sağlıyor.

Aldığı bu yatırım ile birlikte değerini 30 milyar dolara yükseltmeyi başaran firma, elde ettiği nakit akışı sayesinde geleceğini de garanti altına alıyor. Bahsedilen belgede Airbnb’nin almış olduğu bu yüksek yatırım meblağsına ve detaylara dair bilgiler olsa da bu konuya dair henüz Airbnb tarafından halka açık arz sunulmadı.

Wall Street Journal’in haberine göre, San Francisco merkezli Airbnb firması, yatırımcıların 200 milyon dolarlık hisse senedi satışı yapması ile birlikte, bu likidite sayesinde halka arzı daha verimli ve planlı şekilde yapmayı düşünüyor.

Bir emlak girişiminin bu denli başarılı olması sizce neye bağlı? 

DİĞER HABER
10 Ağustos 2016