"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Airbnb, “Gerçek Anlamda” Emlak Sektörüne mi Dahil Oluyor?

Emlak sektörü içerisinde adını sıkça duyabileceğiniz Airbnb, apartman dairelerinin ya da evlerin pratik yoldan kiralanmasını sağlayan bir sistem olarak tanımlanabilir. Kiraya verilmek istenen daireyi sunmak ve ardından kiracı beklemek birkaç ufak işlem ile gerçekleştiriliyor. Aynı şey karşı taraf için de geçerli. Seyahat esnasında konaklama imkanlarını araştıran herhangi bir kişi, Airbnb sayesinde hızlı ve uygun fiyatlı bir dairede konaklayabiliyor.

İlerleyen süreçlerde çok daha fazla büyüme kaydedeceği söylenen Airbnb, şimdilerde ise aslında gerçek anlamda emlak sektöründe varlık göstermeye başladı. Şirket, kendisine ait apartmanların ABD içerisinde kullanılmasını sağlayacak.

Emlak sektöründe heyecan yaratabilir mi?

Newgard Development Group ile çalışmakta olduklarını belirten Airbnb şirketi, 324 daireden oluşan apartman tasarımlarına yoğunlaşmış durumda. İstenilen şekilde kullanıcıya alanın tahsis edilmesini mümkün kılacak olan bu apartman, ayrıca konuklarına otellerde bulunan çeşitli yaygın hizmetleri de sunabilecek.

2008 yılında kurulan ve popüler hale gelmesinden bu yana olumlu – olumsuz pek çok eleştiriye maruz kalan Airbnb, bazı emlak danışmanları tarafından yasadışı otel hizmetleri vermekten suçlanıyor. Her ne kadar bu tarz olumsuz eleştiriler yapılıyor olsa da hizmetin birçok ülkede popüler hale geldiği bir gerçek. Peki, bu noktada şöyle bir soru sorulabilir: Bahsi geçen yeni Airbnb markalı binalar sektörde heyecan yaratabilir mi?

Emlakçılığın nirvasını yapan girişim, uzmanlara göre değerlemesi çok kısa bir sürede 50 milyar doları geçecek.

İlk bina Florida’da hizmete sunulacak

Temizlik, bagaj ve anahtarsız giriş gibi belli başlı hizmetler ile donatılacak olan apartmanın ismi Niido olarak belirlendi. Florida, Kissimme’de bulunacak olan apartman, isteğe bağlı farklı hizmetler de sunacak. Ayrıca apartmanın tasarım aşamasına dahil olacağı söylenen Airbnb, mülkiyet üzerinde ise aslında tam olarak bir sahiplik ilgisi göstermeyecek.

Şu anda değeri 31 milyar dolar olduğu belirtilen şirketin bu tarz adımlar atması, emlakçılık alanındaki dijitalleşmenin fiziksel unsurlar ile birleştiği yorumunu az da olsa destekliyor. Geliştirilen yeni uygulamalar, hizmetler ya da internet siteleri her ne kadar dijital sıfatıyla anılsa da bazı durumlarda fiziksel anlamda da kendilerini gösterebiliyorlar. Bu açıdan bakıldığında dijitalleşme ve geleneksel hizmetlerin belirli yönden yan yana ilerlediği de görülebilir.

DİĞER HABER
16 Ekim 2017