"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Airbnb, Kâr ve Gelir Açısından Bugüne Kadarki En İyi Çeyrek Rekorunu Kırdı

Koronavirüs pandemisinin başlaması, insanların evlerini terk etme isteklerini önemli ölçüde azalttı. Neyse ki, COVID-19'a karşı birkaç etkili aşı geliştirildi ve uygulandı. Bu, insanların evlerini terk etme ve seyahat etme konusunda kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlıyor.

Yine de, pandeminin Airbnb'de dahil olmak üzere seyahat endüstrisi üzerindeki uzun vadeli etkilerinden biri, insanların ne zaman ve nerede uzun bir mola verebilecekleri konusunda daha fazla esnekliğe sahip olmaları gibi görünüyor. 

Covid aşıları ve dünyanın bazı yerlerinde seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle yükselişe geçen Airbnb, şimdiye kadarki en iyi çeyreğine imza atarak hem kâr hem de gelir rekorlarını alt üst etti.

Şirketin net geliri, aynı şekilde bir şirket rekoru olan 2.2 milyar dolarlık gelirle, yıllık yüzde 280 artarak 834 milyon dolara, şimdiye kadarki en yüksek seviyeye ulaştı. 

Airbnb, dünya genelindeki seyahat toparlanmasının platforma olumlu yansıdığını açıkladı. Şirket, Perşembe günü bir hissedar mektubunda, "Bu yaz, daha fazla insan aşılandığından ve seyahat kısıtlamaları gevşetildiğinden, 1 milyar kümülatif misafir hedefinde önemli bir dönüm noktasına ulaştık" dedi. "Ev sahibi gelirleri üçüncü çeyrekte 12.8 milyar dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı ve aktif listelemeler büyümeye devam etti."

Airbnb'nin rezerve edilen geceleme ve konaklama rakamları, üçüncü çeyrekte yıldan yıla yüzde 29 artarak 79,7 milyona ulaştı, ancak yine de 2019'daki karşılaştırılabilir döneme göre bu oran yüzde 7 daha düşük kalıyor.

Airbnb, belirli bir sayı vermeden arzını artırma konusundaki kilit soruda, aktif listelerinin büyümeye devam ettiğini söyledi. Şirket, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın kentsel olmayan bölgelerinde bu yıl şimdiye kadar yaklaşık yüzde 15 büyüdüğünü açıkladı. Ancak bu rakam, talebin hala önemli ölçüde baskı altında olduğu Asya gibi şehirleri ve coğrafyaları hariç tutuyor.

CEO Brian Chesky, Perşembe günü şirketin üçüncü çeyrek toplantısında yatırımcılara “Airbnb'nin stratejisinin temel unsurları, Airbnb'nin marka bilinirliğini artırmak, pazarlama harcamalarını gelir yüzdesi olarak 2019'da olduğundan daha düşük tutmak, misafirlerin hangi destinasyonda kalacakları konusunda daha fazla esnekliğe sahip olma eğiliminden yararlanmak ve daha fazla ev sahibini işe almaktır. Bu yılın başlarında, beş yıl içinde ev sahipleri tarafından mümkün kılınan ilk büyük ölçekli pazarlama kampanyamızı başlattık ” dedi. "Misafirleri ağırlamanın faydaları konusunda eğitiyoruz. Ayrıca daha fazla insanı ev sahibi olmaya teşvik ediyoruz ve bu kampanyanın sonuçları bizi cesaretlendirmeye devam ediyor."

Yetkililer, Airbnb'nin daha fazla ev sahibini platforma dahil ettiğini ve insanların ev sahibi olmasını ve destek almasını kolaylaştırdığını söyledi. Airbnb'nin ev sahibi sayısı olarak 4 milyonu geçtiğini açıklayan uzmanlar, uluslararası seyahat kısıtlamaları açıldıkça bu rakamın artış göstereceği konusunda iyimser olduklarını düşünüyor.

DİĞER HABER
17 Kasım 2021