"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Airbnb, NYC'nin Hızla Yükselen Kiralarında Rol Oynuyor mu?

New York'ta bir daire kiralamak mı istiyorsunuz? Belki de burada tatil yapmayı düşünmelisiniz. 

Emlak medya şirketi Curbed, New York'taki Airbnb gibi çevrimiçi hizmetler aracılığıyla kısa vadeli daire kiralama sayısının standart kiralama birimlerinin sayısını aştığını bildiriyor - tıpkı teklif savaşlarının şehirdeki kira maliyetlerini rekor seviyelere çıkarması gibi.

Emlak firması Douglas Elliman tarafından hazırlanan bir rapora göre, Nisan ayında Brooklyn, Manhattan ve kuzeybatı Queens'de kiralanabilecek daire sayısı sadece 7.669 iken, Airbnb'de kısa vadeli kiralama sayısı 10.000'den fazlaya ulaşmış ve bu sayının 20.000'e yaklaşmasından endişe ediliyor.

Bu eşitsizlik, ev sahiplerinin, kısa vadeli kiralamaların geleneksel kiralamalardan daha fazla para getirme potansiyeline sahip olduğu, Covid ve karantina sonrası bir dünyada nakit para kazandıklarının bir işareti olabilir.

Değerleme firması Miller Samuel tarafından Douglas Elliman'a sağlanan aylık bir rapora göre, Manhattan'da bir evin ortalama net kirası Nisan ayında 3.870 $ ile yeni bir zirveye ulaşmış. Nisan 2021 seviyelerinin yüzde 39 üzerinde olan bu fiyat noktası, rekor düzeydeki en yüksek yıllık artış oranı olduğunu ortaya çıkarıyor.

Airbnb ise bu gelişmelere bağlı olarak, hizmetinin konut sıkıntısında bir rol oynadığını reddediyor ve bunun yerine, insanların başka türlü karşılayamayacakları pahalı şehirlerde yaşamaya devam etmelerine yardımcı olan ek gelir sağladığını iddia ediyor. Bu evlerin sadece orada yaşayanlar için geçici olarak uzaktayken kiralanması gerekiyor. 

New York Post'tan Reach, Airbnb'nin bir temsilcisi, kiralardaki artışı şehirdeki piyasanın altında konut eksikliğine bağladığını söylüyor.

"Veriler doğru değil. Sözcü, The Post'a verdiği demeçte, asıl sorun, New York şehrinin yeterince uygun fiyatlı konut inşa etmemiş olması" dedi. “İşte bu yüzden konut maliyeti herkes için her yerde artıyor. Evlerini faturaları ödemek ve artan gıda ve diğer masrafları karşılamak için kullanan sıradan insanlara saldırmak yerine, liderliğin insanlar için daha fazla konut inşa etmeye odaklanması gerekiyor. Airbnb bu çözümün bir parçası olmak ve yardım etmek istiyor."

DİĞER HABER
24 Mayıs 2022