"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Airbnb, Yatırım Ağını Genişletmeye Devam Ediyor

Airbnb, dün öğle saatlerinde Seri D kategorisinde 555 milyon dolarlık bir yatırımı kesinleştirdiğini duyurdu.

Bundan iki ay önce, Airbnb’nin Amerikan eyaletinde sunduğu 28 sayfalık bir belgede 850 milyon dolar değerinde yatırım aldığının ortaya çıktığını emlakbroker.com üzerinden yayınlamıştık. Airbnb, aynı zamanda geçtiğimiz yıl, 1.5 milyar dolarlık bir yatırım alarak tarihindeki en büyük kazanç rakamlarına ulaşmıştı.

Şimdi ise Seri D kategorisinde 555 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsediliyor ve bu rakam önceki değerlerin daha altında. Yine de şirkete yakın kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilere göre, Airbnb bu yatırım ağını henüz kapamış durumda değil. Yani 555 milyon dolarlık yatırımın meblağı büyük oranda artış gösterebilir. Eğer bahsedilen bu değerler kesinleşir ve doğrulanırsa, Airbnb en değerli girişimler listesinde dördüncü sıraya yükselebilir.

Çok sayıda stratejik yatırımcı bu anlaşmanın bir parçası durumunda olduğu için Airbnb, henüz sermaye ve nakit desteğine ihtiyaç duymuyor. Çünkü şirketin, bünyesi altında çalışanlara ileteceği nakit parayı sağlamak ve halka arz girişimini büyütmek için 200 milyon dolarlık bir geri alım programı başlatacağı düşünülüyor.

İnsanların seyahat ederken kolayca kiralık ev bulmasını kolaylaştıran ve mekân sahiplerine evlerini kiralama imkânı sağlayan Airbnb, 192 ülkede 800 binin üzerinde kiralık mekân seçeneği sunuyor. Gösterdiği büyüme çizgisi ile diğer gayrimenkul girişimcileri tarafından yakın takibe alınan şirketin, halka arzdan önce daha ne kadarlık bir büyüme göstereceği merakla bekleniyor.

Emlakbroker.com Yorumu:

Artık teknolojinin yaşam biçimi ve zorunlu bir ihtiyaç olduğu dünyamızda özellikle milenyum gençliğini ve gelecek nesilleri düşünürsek Airbnb ve Tripadvisor, Holidaycheck ve Yelp tarzı iş modellerine gün geçtikçe daha çok ihtiyaç duyulacak. Son yılların en popüler girişimleri paylaşım ekonomisine dayalı iş modellerinden çıktığını biliyoruz. Buna en güncel ve en popüler örnek Uber ve Airbnb girişimlerini söyleyebiliriz. Uber'in değerlemesi şu an için 100 milyar dolar seviyelerinde. Airbnb ise yazımızda belirttiğimiz üzere 30 milyar doları geçti. Bu iki popüler girişimin ortak özelliği, her ikisininde kendilerine ait ne bir aracı var nede bir gayrimenkule sahip. Umarız ne demek istediğimizi anlamıştır girişimciler:) Bizde bu oyunda tribünden seyirci olmayı bırakıp, akvaryumun içindeki en büyük balık olma isteğini ise başkalarına bırakarak bu global oyunda bizde varız diyeceğimiz bir girişimimizi buradan tarihe not düşerek açıklıyoruz. Holidaylike.com ülkemizin ilk Unicorn* girişimi olma yolunda adımını attı. Şu an için test aşamasında ve geliştirme sürecinde(eğer ziyaret ederseniz yeni yazılım ve tasarımla birlikte birçok eklentinin de dahil olacağı farklı bir site olarak yayında olacağız. Şimdilik sadece beta aşamasında olduğunu tekrar belirtelim.) olan girişimimiz tamamlandığında bu pazarın en iyi ikinci oyuncusu olacağı kesin. :) 

Unicorn: Tek boynuz olarak adlandırılan ve startup dünyasında 1 milyar dolarlık girişimlere verilen isim.

DİĞER HABER
24 Eylül 2016