“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Akıllı Ev Teknolojilerine Eklenen Yeni Sistemler

Evler için sürdürülebilirlik konusu son iki yıldır yoğun şekilde gündeme geliyor ve farklı teknolojik ürünler ortaya çıkarılıyor. Ancak insanların bir kısmı evlerinde bu teknolojilere yer verirken, hâlâ birçoğu bu teknolojileri kullanma konusuna şüphe ile yaklaşıyor. İnsanların geniş bant ve akıllı telefon gibi teknoloji devrimlerine alışma sürelerini ortaya koyan araştırmalar ise gösteriyor ki insanların bu tarz yenilikleri benimsemesi için 6 ile 8 yıl arasında bir sürenin geçmesi gerekiyor. Bu bilgiye göre akıllı ev teknoloji konusunda da henüz yolun başında olduğumuzu düşünebiliriz.

Biz de bu süreç içerisinde teknolojinin hayatın her alanında mevcut olmasından memnun olan bir ekip olarak görevimizi yapmaya devam ediyoruz. Akıllı ev teknolojileri hakkında sizlere bilgiler vermeyi sürdüreceğiz. Çünkü her ne kadar yavaş ilerleyen bir süreç olsa da gelecekte tüketiciler açısından değişim yaratacak bu teknolojiler, emlak profesyonelleri olarak sizlerin onlara yaklaşım tarzlarınız değişmesine de neden olacak. Bu yüzden akıllı ev teknolojilerini bu bakış açısı ile incelemenizi tavsiye ederiz.

RWE SmartHome

Tatilden eve döndüğünüzde buz gibi dondurucu bir eve girmeye ve bu dondurucu soğuğun ev içine nereden sızdığını bulmaya çalışmak zorunda değilsiniz. RWE SmartHome ile artık ısıtma sistemi de dahil olmak üzere elektrikli cihazları uzaktan kontrol etmek mümkün. Bu ev otomasyon sistemini kullananlar, nerede olurlarsa olsunlar, kullanıcı dostu bir uygulama ile cihazlarını kontrol edebilir ve rahatça yaşayabilirler.

Bosch Smart Home

Bu cihazın kilit noktası, sahip olduğu mucizevi sezgileridir. Bosch Smart Home, evinizin değişen koşullarına yanıt verir. Odalarınızı ortam sıcaklığında tutar ve enerji israfını azaltmak için bir termostat görevi görür. Enerji tasarrufu ise daha yeşil bir yaşamı sağlar. Komple sistem önerilerinden farklı olarak tekli çözüm olanakları da mevcuttur.

Robot Yardımcılar

Evin her köşesindeki işinizi tek başınıza yapmaktan sıkıldınız mı? Ama yapacak bir şeyiniz yok. Normalde aynı işleri sürekli yapmak zorundasınız. Robotik teknolojisi ise bu zorunluluğu ortadan kaldırıyor.

Örneğin Robomow, bir çim biçme makinesidir. Ancak sizin onu ittirmenize gerek kalmadan kendi kendine bahçenizin çimlerini düzenleyebilir. Bu faydalı bot, 1300 ile 1500 metrekarelik bir alan için işlem yapabilir. Arkanıza yaslanabilir ve elektronik iş arkadaşınızın terlemeden bu işi nasıl yaptığını izleyebilirsiniz.

Bir diğer cihaz ise keyif ile ilgili. Cerevo tarafından yapılan Tipron isimli robot, oturma odanızdaki film izleme deneyiminizi tamamen değiştiriyor. İnternet üzerinden kontrol edilebilen projektör ile en sevdiğiniz filmi açabilir ve HD filmleri duvara yansıtarak izleyebilirsiniz. Bu kullanışlı robot, duvardan 3 metre uzağa konulduğunda 80 inç gibi dev bir ekran boyutunda film izlemenizi sağlayabilir. Çok mu lüks? Evet, ama mükemmel.

Ev Temizleme

Ürünleri sayesinde bizi hayran bırakan bir diğer teknoloji alanı da ev temizleme üzerine olanlar. Satışa verilecek bir evin gösterimden önce temizliğinin yapılması bizler için çok önemlidir. Kimi zaman satıcılar bu konuda pek iyi değildir ve emlak profesyoneli olarak onlara bir temizlik elemanı gönderdiğimiz zamanlar olur. Şimdi bunu akıllı bir cihaz ile yaptığınızı düşünün.

Şu anda 11 bin çalışanı ile 60 ülkeye yayılmış olan Kärcher, ultra yüksek basınçlı vakumlama ve buharlı temizleyicilik alanındaki başarısı ile ilk sıralarda yer alıyor. Bu yüksek kalitedeki cihaz kendi kendine evi temizleyebiliyor.

LG’nin Air Purifier ürünü ise dairenizdeki havayı temiz, sağlıklı ve uygun sıcaklıkta tutmanıza yardımcı oluyor. Bu hava temizleyicisi sayesinde havada sizin göremediğiniz kirleticiler ortamdan men ediliyor. Böyle bir ürün ile gösterimden önce evin havasını tazelendirmek çok iyi bir fikir olabilir.

DİĞER HABER
29 Mart 2017