"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Amazon Kitapçıları ve Perakendedeki Diğer Mağazaları Kapatmaya Hazırlanıyor

Amazon, fiziksel perakende stratejisinde yaptığı daha geniş kapsamlı değişimin bir parçası olarak, en çok satan ürünleri öne çıkarmak için son yıllarda açtığı düzinelerce kitapçıyı ve diğer perakende satış yerlerini kapatmayı planlıyor.

E-ticaret devi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, marketlerine ve diğer perakende sitelerinde onlara güç sağlayan teknolojiye odaklanmak için fiziksel mağazalarını kapatmayı planladığını söyledi. Amazon, ABD genelinde 20'den fazla kitapçı işletiyor, çoğunlukla alışveriş merkezlerinde ve "4 yıldızlı" mağazalarda "pop up" konumlar işletiyor. Bu satış noktaları, elektronikten mutfak ürünlerine kadar en çok satan ürünlerinden bazılarını satıyor. Şirketin ABD'de Pop-up türünde 66 mağazası bulunuyor.

Bir Amazon sözcüsü, şirketin "harika, uzun vadeli fiziksel perakende deneyimleri ve teknolojileri oluşturmaya kararlı olduğunu ve Amazon'da yeni roller bulmalarına yardımcı olmak için etkilenen çalışanlarımızla yakın bir şekilde çalışıyoruz" dedi. 

Amazon is opening its first physical bookstore today - The Verge

Bir online kitapçı olarak yola çıkan Amazon, 2015 yılında Seattle'da ilk fiziki kitap mağazasını açtı. Amazon Prime müşterilerine indirimler sağlıyor ve tüketicilere kendi cihazlarını sunuyor, yüksek bir satış hacmi yaratarak fiziksel mağazaları rakiplerinden ayrılıyor. Amazon'un fiziksel mağazalarda kitapçılarının açılması, Amazon'un çevrimiçi kitap satışlarında yıllarca süren egemenliğiyle raydan çıkan tuğla ve harç kitap endüstrisine sürpriz bir genişleme olarak görüldü.

Amazon, 2015'ten bu yana fiziksel perakendede büyük ölçüde genişledi. Şirket, 2017'de Whole Foods Market'i 13 milyar dolara satın aldı ve o zamandan beri ürün yelpazesine "Amazon Go" adlı kasiyersiz mağazaları ekledi.

Yeni Amazon Go mağazası nakit ödeme kabul etmeye başladı

Amazon'un teknolojik yenilikleri özellikle "Go" ve marketlerinde kendini gösteriyor. Go mağazalarından başlayarak Amazon, mağazaların birçoğunu düzinelerce kamera ve giriş veya ödeme için avuç içi tarama da dahil olmak üzere, alışveriş yapanların bir ödeme hattından geçmek zorunda kalmadan ürün satın almalarını sağlayan diğer teknolojilerle donatmaya başladı. Şirket kısa süre önce Washington DC yakınlarında ilk kasiyersiz Whole Foods mağazasını açmıştı.

Amazon Go şubelerine bir yenisi daha ekleniyor

Kasasız mağazaların müşteriler arasında popüler olduğu kanıtlandı, ancak bazı perakende analistleri, teknolojiyi kullanmanın maliyetinin, genellikle düşük marjlı bir endüstri için çok yüksek olup olmadığını sorguluyor. Amazon, kasiyersiz sistemini diğer perakendecilere lisanslamaya başladı ve yöneticiler, çok daha büyük mağazalarda bu teknolojik alt yapının çalışabileceğini söylüyor.

Şirket, yıllar içinde nüfuzunu yeni pazarlara açılmak için kullansa da, bazı mağazalarını kapatma kararı, fiziksel perakendede bir yer edinme konusunda karşılaştığı zorlukları gösteriyor. Şirketin fiziksel mağaza segmenti satışları, 2019 - 2021 yılları arasında düşüş gösterdi; bu düşüş, Covid-19 salgını boyunca daha az mağaza içi alışverişinin olduğunu yansıtıyor.

DİĞER HABER
09 Mart 2022