"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Amazon'un Akıllı Kapı Zili Ring, Mahalle İzleme Uygulamasıyla Gizlilik Endişelerini Artırıyor

Amazon tarafından 1 milyar dolara satın alınan akıllı ev girişimi Ring, paket hırsızlığı ve mahalle suçlarıyla mücadele etmek için ev sahiplerinin şüpheli faaliyetleri bildirmelerini kolaylaştıran bir uygulama başlatıyor. 

Ring, akıllı kapı zillerinin ve kilitlerinin ev sahiplerinin bu cihazlarda yerleşik kameralar tarafından çekilen görüntüleri diğer cihaz sahipleriyle paylaşmasına izin veriyor.

Ancak teknoloji yayını Motherboard'un haberine göre, Ring, insanların kendi bölgelerinde olağandışı etkinlikleri paylaşmasına izin vermek için Komşular adlı yerleşik sosyal ağını genişletiyor. iOS ve Android  cihazlarda kullanılabilen Ring's Neighbors uygulaması, kullanıcılara mahallelerindeki güvenlik sorunları hakkında anında uyarılar gönderirken, ev sahiplerinin kendi bölgelerindeki fotoğrafları ve videoları diğer sakinlerle paylaşmaları için etkileşimli bir harita ağı oluşturuyor.

Ring satın alımını tamamlayan Amazon, akıllı zilin fiyatında indirime gitti  - Webrazzi

Bu özellik, şirketin uygulamasında Ring kullanıcıları için zaten mevcut olsa da, Neighbours artık bölgede yaşayan herkesin yakındaki sokakların fotoğraflarını ve videolarını yükleyebileceği bağımsız bir uygulama olarak işlev görüyor.

Ring'in kurucusu Jamie Siminoff  açıklamasında, "Son birkaç yılda komşular, Ring ekibi ve kolluk kuvvetleri birlikte çalıştığında daha güvenli topluluklar oluşturabileceğimizi öğrendik" dedi . "Komşular, her şeyden önce komşu mahremiyetini korurken, bu gruplar arasında gerçek zamanlı iletişimi kolaylaştırmayı amaçlıyor."

Ring'e göre Fort Lauderdale ve Orlando'daki polis departmanlarının yanı sıra Ventura Şerif departmanı mevcut platforma erişebilecek ve önümüzdeki haftalarda daha fazla kolluk kuvveti muhtemelen Neighbours'a katılacak. Ancak polis departmanlarının kullanıcıların cihazlarına, videolarına veya verilerine doğrudan erişimi olmayacak.

Amazon Ring's End-to-End Encryption: What it Means | Electronic Frontier  Foundation

Bir Ring yetkilisi Motherboard'a verdiği demeçte, "Kolluk kuvvetleri, Neighbours uygulamasında herkese açık içeriği görüntüleyebilir ve belirli bir alanda, tarih aralığında ve bir olayın meydana geldiği zaman diliminde Komşulardan içerik talep edebilir" dedi. Yetkilinin açıklamasına  göre, kamuya açık içeriğin yanı sıra polis, geçerli bir vaka numarası ile daha fazla bilgi talep edebilir.

Ring'in mahalle güvenliğini artırmanın bir yolu olarak müjdelediği Komşular, son yıllarda dünya çapında milyonlarca kullanıcı kazanan topluluk odaklı ayrı bir sosyal ağ olan Nextdoor ile de karşılaştırılıyor. 2011 yılında piyasaya sürülen Nextdoor, insanlara sevmedikleri komşularını polise bildirmeleri için bir platform sunarak ırksal profil oluşturmaya izin vermekle suçlanıyor.

Amazon's helping police build a surveillance network with Ring doorbells -  CNET

Yazılım geliştirme şirketi Basecamp'ın kurucusu David Heinemeier Hansson da dahil olmak üzere bazı Twitter kullanıcıları, Ring'in uygulamasının, kullanıcıların durumları fazla rapor etmesine ve yanlış bir şey yapmayan insanlar için potansiyel sorunlar yaratmasına izin vereceğinden endişelerini dile getirdi.

 

DİĞER HABER
12 Ocak 2022