"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Anket: Alıcılar Daha Dost Canlısı Komşular, Esnek Alanlar ve Daha Akıllı Ev Teknolojisi Arıyor

Dünyayı sarsan Covid-19 sürecinde emlak ile ilgili yapılan yeni bir anket, ev alıcılarının dostane veya komşu bir topluluğun parçası olmaya daha fazla ilgi gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Ankette, komşularının benzer ilgi alanlarını paylaşma olasılığının daha yüksek olduğu ve insanların toplulukta genellikle daha aktif olduğu evleri aradıkları sonucu ortaya çıkıyor.

Anket sonuçları, Bank of America'nın hali hazırda bir evi olan veya yakın gelecekte almayı planlayan 2.000 ABD'li yetişkinin görüşlerine dayanan 2021 Homebuyer Insights raporundan oluşuyor.

Anket raporuna göre, COVID-19 salgınının insanlara önceliklerini, hedeflerini ve bunun çevrelerine ve yaşamlarına nasıl uyduğunu yeniden değerlendirmeleri için bolca zaman verdiğini açıklıyor.

Anketin ilginç bulgularından biri, mevcut ev sahiplerinin, şu anda bir evi olmayanlara göre komşularını sevdiklerini söyleme olasılıklarının çok daha yüksek olması. Ev sahibi olmayanların sadece %32'sine kıyasla, ev sahiplerinin yaklaşık %44'ü komşularından hoşlandıklarını söylüyor. Ev sahipleri, yaşadıkları toplumdaki güvenlik duygusunun da önemli olduğunu belirtiyor.

Bir diğer anket sonucu, yaşamsal ev arayışlarının pandemi sürecinde bireylerin aileleriyle daha fazla zaman geçirebilmeleri için daha fazla yaşam alanı arzusuna yol açtığını gösteriyor. Ankete katılanların neredeyse yarısı, %48'i, balkonlu alanların kendileri için öneminin arttığını ifade ediyor. Ankete katılım sağlayanların çoğu - %60 - dış mekanın onlar için de daha önemli bir aktivite alanı oluşturduğunu belirtiyor.

Potansiyel ev alıcıları, satın almakla ilgilendikleri bir mülkün nasıl kullanılabileceğini de daha fazla araştırıyorlar. Örneğin, 18 ila 43 yaşları arasındaki katılımcıların %45'i artık evlerini ofis olarak kullandığını, %31'i ise okul olarak kullandığını, %28'i artık evlerini sinema salonu olarak gördüklerini, %27'si ise spor salonu olarak kullandığını söylüyor.

Daha genç alıcılar ise evlerinde daha fazla teknoloji istiyor. Örneğin, bu yaş grubundaki kişilerin %51'i Wi-Fi özellikli güvenlik sistemlerini bir zorunluluk olarak görüyor, %42'si güneş enerjisi ürünlerini ve %44'ü akıllı cihazları tercih ediyor.

DİĞER HABER
08 Eylül 2021