"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Anket: Hala Mucizeler Bekleyen Danışmanlar Var

National Association of REALTORS® (NAR) tarafından yapılan yeni bir ankete göre, siber güvenlik, insansız hava araçları, 5G ve sanal gerçeklik önümüzdeki birkaç yıl içinde gayrimenkul teknolojisi için en sıcak teknolojik trendler olacak. Anketin derinliklerinde ise, endüstri profesyonellerinin teknolojiyi gerçekten nasıl gördükleri hakkında üzücü bir gerçek ortaya çıkıyor. 

NAR anketi, danışmanların %36'sının teknolojiye ayda 50 ila 250 dolar arasında harcama yaptığını ve %23 gibi büyük bir bölümünün 500 dolardan fazla harcadığını söylüyor. Haziran ayında 3.104 çevrimiçi katılımcıyla yapılan anket, ankete katılanların neredeyse üçte birinin 5G'nin önümüzdeki aylarda en büyük etkiye sahip olacağını düşündüğünü ortaya koyuyor. Sanal gerçeklik teknolojisi anketin üst sıralarında yer alarak teknolojiye olan ilginin kaynağını oluşturdu.

Ankete katılanlar ayrıca işlerinde kullanılan en değerli beş gayrimenkul teknolojisi aracının e-İmza (%78), yerel MLS uygulamaları/teknolojisi (%54), sosyal medya (%53) ve video konferans (%39) olduğunu söyledi.

İlginç bir şekilde, ankete katılanların %90'ı gayrimenkul işlerinde Facebook kullandığını, yüzde 52'si instagram, yüzde 48'i LinkedIn ve yüzde 24'ü YouTube kullandığını söyledi. Ankete katılan profesyonellerin yarısından fazlası, sosyal medyayı kullanmalarının tek nedeninin sosyal medyada varlıklarını hissettirmek olduğunu söyledi. Bu, neden bu kadar çok danışmanın sosyal medya kanallarında gerçekten başarısız olduğunu açıklıyor. 

Ne yazık ki, ankete katılanların yalnızca %22'si gayrimenkul teknolojisinin onlara olası satış yaratmada yardımcı olduğunu ve dijital pazarlama platformlarında etkileşime geçenlerin yalnızca %15'ini etkilediğini söyledi. Tahmine dayalı analitik ve daha karmaşık teknolojik çözümler, NAR üyelerinin listelerinde çok alt sıralarda yer aldı. Anketi cevaplayanların %54'ü brokerlarının danışman web sitelerini ofis olarak sağladığını söyledi.

Ankete katılanların yarısından fazlası müşteri dönüşümler için çok az pazarlama harcaması yapıyor, verilere göre danışmanların %67'si herhangi bir teknoloji aracılığıyla olası satışları elde etmek için 500 Dolar veya daha azını harcadı. Son olarak, ankete katılanların çoğu, teknolojik araçları sağlamak için emlak ofislerine güvendiklerini söyledi.

DİĞER HABER
22 Eylül 2021