"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Apple’ın AR Gözlüğü ile Emlak Sektöründe Projeler Daha Hızlı Gerçekleşecek

Sanal gerçeklik teknolojisinin tüm dünyada çok büyük bir etki yarattığını net şekilde görüyoruz. Öyle ki sanal gerçekliğin sosyal medyada, iş alanlarında ve çeşitli eğlence alanlarında kullanılmasını sağlayacak yeni cihazlar her gün geliştirilmeye devam ediliyor. Mobil ve bilgisayar teknolojisinin öncüsü olan Apple ise tüm bu yoğunluk içerisinde her zaman yeni olan fikirleri üretmenin peşinde.

Tim Cook’un geçtiğimiz yıldan itibaren sanal gerçekliğe o kadar da sıcak bakmadığını ve onun yerine arttırılmış gerçekliğin insanlar tarafından daha etkili ve faydalı şekilde kullanılabileceğini ifade ettiğini biliyoruz. Nitekim bu da arttırılmış gerçeklik alanında gelecek yenilikler olduğunun habercisi olmuştu.

Apple tarafından bu konuda resmî bir açıklama gelmedi belki ama şirket içinden sızdırılan bilgiler bizlere birer ipucu oluyor. Bu bilgilere göre Apple hızlı bir şekilde AR gözlükleri üzerine çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay yaşanan bir olaydan sonra durum raporunun kazara birkaç muhabir tarafından bulunması sonrasında bu raporda AR projesi hakkında yeni bilgiler olduğu ortaya çıktı. Henüz somut bir şey olmasa da raporda Apple’ın 3D görüntüleri insan gözü önüne yansıtabilecek şekilde tasarlanmış bir gözlüğü test aşamasında olduğu doğrulanmış oldu. Bu durumda Apple’ın AR gözlüğünün 2018 yılında piyasaya çıkarılabileceğine dair söylentiler güçleniyor.

AR Gözlüğü Nedir ve Emlakta Nasıl Kullanılır?

Apple’ın AR gözlük projesi gerçeğe dönüştürülürse bilgilerin ve arttırılmış gerçeklik içeriğinin artık gözlerimizin önünde olabileceğini söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi Google Glass, gözlüğe yerleştirilmiş bir Android işletim sistemi sayesinde bazı işlevleri sesli komut ile yaptırmanızı sağlıyordu. Ancak Apple’ın iGlass cihazı, tamamen bir AR deneyimi olacak ve gözlerimizin önünde istediğimiz verilerin görünmesini sağlayacak.

Elbette ki AR gözlüğünün somut özelliklerinin neler olduğu ve nasıl kullanılacağına dair net bilgiler henüz yok. Ancak arttırılmış gerçeklik teknolojisinin emlak sektörüne yansımalarını düşündüğümüzde bu gelişmenin büyük bir fayda getireceğini öngörebiliriz. Normal şartlarda AR teknolojisini kullanarak iki boyutlu inşaat projelerinin üç boyutlu şekilde gösterilebildiğine veya hedef kitlenin akıllı telefonları ile üç boyutlu broşürleri inceleyebildiğine tanık oluyoruz. Apple’ın AR gözlüğü ise bizlere farklı bir cihaza gerek kalmadan 3D görüntülerin ve verilerin gözlerimizin önünde akıp gitmesini sağlayacak. Dolayısıyla emlak projelerinin çok büyük bir hızla gerçekleşme ihtimali olabilir.

Bir emlak projesinin yöneticisi AR gözlüğü sayesinde projeye dair tüm verileri yatırımcılara 3D şekilde anında gösterebilecekken bir inşaat projesinde çalışanlar müteahhitten gelecek verileri çok daha hızlı bir şekilde elde edip çalışmaya başlayabilecek.

Apple, fark yaratmaya devam ediyor

DİĞER HABER
18 Temmuz 2017