"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Arabasız Şehirler İnşa Etmek İsteyen Girişim Culdesac, 30 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Arabaların, garajların ve sokakların olmadığı bir mahalle hayal edin. Bunun yerine, skuterler, bisikletler, toplu taşıma ve ızgaralı avlular, su havuzları,hamaklar ve mahalle bakkalına, kafeye ve restorana giden yürüyüş yolları olan bir yerleşim yeri düşünün.

Bu düşündükleriniz hayal ürünü gibi gelebilir. Fakat, Amerika'nın ilk arabasız şehrini inşa etmek isteyen girişim Culdesac bu hayali gerçekleştirmek için 30 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Culdesac, insanların yaşam kalitesini artıran bu proje ile yürünebilir topluluklar geliştirmek için 2 milyar dolarlık finansman toplamayı planlıyor.

Culdesac Tempe 4.jpg

Anket çalışmaları, Amerikalıların çoğunluğunun yürünebilir mahallelerde yaşamak istediğini, ancak bunu gerçekleştiremediğini gösteriyor. Culdesac Tempe, insanların gürültüsüz bir yerde yaşamalarını sağlamaya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Şirket, yatırım finansmanını duyururken yaptığı açıklamada, "Tıkanıklık, yalnızlık, trafik ölümleri ve küresel ısınmadaki rekor artışlarla birlikte, yaşama şeklimiz için yeni bir seçenek oluşturmak hiç bu kadar önemli olmamıştı" dedi.

Culdesac Tempe 1.jpg

Konut amaçlı gayrimenkul, pandemi sırasında proptech yatırımı ve inovasyon için verimli bir zemin oldu, ancak çoğu mevcut modelleri iyileştirmeye odaklandı. Kendisini teknoloji, gayrimenkul ve kültürün kesiştiği noktada bir şirket olarak tanımlayan Culdesac, mahalle planını yeniden yazmak istiyor.

Şirket, 2019'da "ABD'de sıfırdan inşa edilen ilk araçsız topluluk" olarak adlandırdığı Culdesac Tempe'de yeni evlerin temelini attı. Phoenix'te Tuz Nehri'nin karşısındaki 16 dönümlük mahallede inşaatına başlanılan projede 1.000 kişinin ağırlanacağı ön görülüyor.

Market ve diğer perakende satışların yanı sıra ortak çalışma ve diğer rezerve edilebilir esnek alanlar ile büyük ölçüde açık alanlar bu planın içerisinde yer alıyor.

Burada yaşamayı düşünen insanlar, araba kullanmak yerine yürüyecek, ata binecek veya başka bir şekilde ulaşım sağlayacak. Ayrıca, hafif raylı sistem istasyonunun mahalleye hizmet vermesi planlanıyor.

DİĞER HABER
25 Ocak 2022