"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Araştırma Sonuçları: “Gelecek Yıl Akıllı Ev Teknolojisi 30 Milyon Eve Girecek”

August Home ve Xfinity Home tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçları gösteriyor ki akıllı ev ve güvenlik teknolojisine olan ilgi her geçen gün büyüyor. Bu çalışma, akıllı ev teknolojisi ile ilgili tüketicilerin motivasyonunun ve en çok ilgi uyandıran özelliklerin açığa çıkmasına yardımcı oluyor.

Akıllı Ev Ürünlerine Olan Rağbet Artacak

Çalışmada incelenen 1300 tüketiciye yapılan anketler sonucunda, yüzde 18’i gelecek yıl içinde yeni akıllı ev ürünlerini almayı planladığını belirtirken, yüzde 56’sı zaten bu ürünleri kullanmakta olduğunu, yüzde 12’si ise gelecek yıl içinde ürün alacağını ancak bunun akıllı ev teknolojisiyle ilgisi olmayacağını belirttiği ortaya çıktı. Bu demek oluyor ki gelecek yıl içerisinde akıllı ev sahiplerinin sayısı etkileyici bir şekilde iki katına çıkacak. Yani yaklaşık 30 milyon evde akıllı ev teknolojisi ürünleri bulunuyor olacak.

Beş Yıl İçinde Akıllı Ev Teknolojisine Adaptasyon Artacak

Analistler akıllı ev endüstrisinin daha işin başında olduğunu ve kendini geliştirmek için daha önünde uzun bir yol olduğunu ifade ediyor. Ancak şunu da eklemeyi ihmal etmiyorlar: günümüzde hızla artan tüketici farkındalığına dikkat ettiğimiz zaman gelecek beş yıl içerisinde son kullanıcıların teknolojiye adaptasyonu ciddi derecede bir büyüme çizgisi gösterecek.

Tüketicilerin Akıllı Ev Güvenliğinden Faydalanma Nedenleri

Akıllı ev teknolojisine olan adaptasyon söz konusu olduğunda, tüketicileri en çok motive eden şey aile güvenliğinin sağlanması oluyor. Bir takım olaylar, tüketicilerin bu ürünleri alma mekanizmasını tetikliyor. Bu olaylar listesinin en başında yüzde 46’lık bir oranla hırsızlık ve ardından yüzde 26’lık bir oranla yeni bir yere taşınmak geliyor.

Diğer sebepler arasında ise yüzde 14’lük oranla değişiklik isteği ve yüzde 6’lık oranla kiralık bir mülkü yönetme isteği bulunuyor. Son olarak yüzde 5’lik oran ise yeni bebek sahiplerinin doğum sonrası endişelerinden oluşuyor.

Tüketiciler Hayatı Kolaylaştırıcı Özelliğinden De Etkileniyor

Akıllı ev güvenliği ile ilgilenen tüketicilerin en çok rağbet gösterdiği özellikler, kamera sistemi, görüntülü diafon sistemi ve akıllı kilit sistemi olarak ortaya çıkıyor. Ayrıca bazı tüketiciler sadece hayatlarını kolaylaştırıcı olmaları nedeniyle akıllı ev teknolojisinden faydalanmak istiyor.

Örneğin sadece bir telefon üzerinden ve akıllı kilit sistemi ile uzaktan kapıları kilitleyebilmek gibi… Öyle ki Araştırma sonuçlarına göre ankete katılanların yüzde 57’si bir akıllı telefon kullanarak evinde profesyonel servis ürünlerinin bulunması fikrini olumlu cevap verdi.

Sonuç olarak küçük çaplı da olsa araştırma sonuçları geleceğin akıllı ev teknolojisinin varacağı boyutları gözler önüne sermeyi başarıyor. Hem üreticiler hem satıcılar hem de tüketiciler bu teknolojik yeniliklerden nemalanmak için gidişata ayak uydurmaya çalışıyor.

DİĞER HABER
13 Haziran 2016