“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Aşık Çiftler Birlikte Ev Alırken En Çok Ne İçin Kavga Ediyor

Gayrimenkul yatırımcılarına finansal hizmetler sağlayan emlak şirketi LendingHome yaptırdığı yeni bir anketin sonuçlarını açıkladı. Anket, özellikle Amerikalı çiftlerin birlikte bir ev satın almanın iyi bir fikir olup olmadığına ve en çok anlaşamadıkları noktalara odaklandı.

Anket, ilişkisi olanların %79'unun birlikte bir ev satın almanın çok önemli olduğunu yanıtlıyor. 

Aşk tek düşünce değil

Verileri bir perspektife oturtmak gerekirse, ankete yanıt verenlerin %60'ı eşleri veya diğer önemli kişilerle birlikte yaşıyor ve bunların %64'ü birlikte bir ev satın aldı. Birçok çift birlikte bir ev satın almak isteyebilirken, LendingHome'un verileri, anketin çiftlerin en çok aynı fikirde olmadığını gösterdiği dört şeye karşı dikkatli olmaları gerektiğini gösteriyor.

Çoğunluk satın aldıkları ev konusunda partnerleriyle aynı fikirde olsa da, %4'ü katılmadı. İşte en çok anlaşamadıkları ilk dört şey:

  • Fiyat (%53)
  • Konum (%29)
  • Evin boyutu veya tarzı (%18)
  • Evin durumu, yeni veya tadilat gerektiren bir ev (Katılımcıların %29'u partnerinin yeni bir ev istediğini söyledi)

Cinsiyet fark yaratır

Ankete katılan erkeklere göre, onların ve eşlerinin üzerinde anlaşamadığı 1 numaralı şey evin durumuydu. Ankete katılanların %60'ı eşlerinin yeni bir ev istediğini söyledi. Ankete katılan kadınların %60'ı 1 numaralı anlaşmazlığın fiyat olduğunu söyledi.

LendingHome CEO'su Michael Bourque, "Ortak bir ev seçmek, satın almak ve yerleşmek her çift için önemli bir adımdır" dedi. “Siz ve eşiniz bu dönüm noktasına doğru ilerliyorsanız, estetik tercihlerinizden ve en sevdiğiniz mahallelerden daha fazlasını düşünmek için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Kredi puanlarınız ve geçmişiniz de ev satın alma yolculuğunuzda önemli bir rol oynayacak.”

Ankete göre, çiftlerin birlikte ev satın alma kararları aşkın bir yansıması olarak görünüyor. Ankete katılanların ve bir ilişki içinde olanların yaklaşık %79'u, partnerleriyle birlikte bir ev satın almanın çok önemli olduğunu ve muhtemelen bu yüzden %91'i partnerleriyle bir ev satın alma bütçesi üzerinde çalıştıklarını söylüyor. Ankete göre, katılımcıların %32'si evi satın almak için iki yıl kadar birikim yaptıklarını ve genel harcamalardan büyük ölçüde tasarruf ettiklerini söyledi.

Bir pazar araştırması şirketi olan Propeller Insights, 10 günlük bir süre içinde 1.004 katılımcıyla bu anketi yaptı. Şirket, %95 güven düzeyi ve %5 hata payı ile başarılı bir iş çıkarmış oldu.

DİĞER HABER
29 Eylül 2021