"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Barbie Pazarlama Stratejisinden Öğrenebileceğimiz 5 Ders

Bir yaz sezonu daha sona yaklaşırken, kesin olan bir şey var: Günümüzde tüketiciler güçlü müzik, kız gücü mesajları ve nostalji arıyor. Artık soru, tüketicilerin ne istediği değil, onlara en sevdikleri şeyleri deneyimlemeleri için daha fazla fırsat nasıl sunulacağı tartışılıyor.

2023 yılının ilkbahar ve yaz sezonunun en göze çarpan pazarlama stratejisi neydi? Barbie filmi pazarlama ekibi, film tanıtım tarihindeki en önemli zaferi elde etti. Peki bundan ne öğrenebiliriz ve bunu kendi pazarlama stratejinize nasıl uygulayabilirsiniz? Önemli noktaları inceleyelim.

Zamanlama Her Şeydi

Bu filmin pazarlaması 2022 yılının başlarında başladı, ancak bizi farklı etkileyen şey, markanın çok erken bir aşamada dikkatli bir şekilde yerleştirilmesiydi. Çoğu film yapımcısı önceden fragman yayınlar ve belki de erken dönem ürünlerinden biri olarak film posterini çıkarır. Bu ekip, izleyicilerinin fiziksel ve dijital olarak zaman geçirdiklerini bildikleri yerlere stratejik olarak materyaller yerleştirdi.

Aslında birçok izleyici, film vizyona girmeden önce filmin çoktan vizyona girdiğini düşünüyordu çünkü pazarlama çok yoğundu.

Pazarlama Dersi: Etkinliğinizi mümkün olduğunca erken planlayın, böylece hedef kitlenizde heyecan ve farkındalık yaratacak zamanınız olur.

Renk Teorisinden Faydalanmak

Pembe renk uzun zamandır mutlulukla ilişkilendirilir. Kampanya adeta tema rengine boğulmuştu ve izleyiciler, filmi izlemek için sinemaya pembe giymeleri gerektiğini içgüdüsel olarak "biliyorlardı".

Pazarlama Dersi: Kişisel markanız veya emlak şirketiniz için güçlü bir renk hikayeniz veya marka rehberiniz yoksa, müşterilerin dijital ve fiziksel varlıklarınızı daha akılda kalıcı hale getirmenize yardımcı olacak profesyonel rehberliğe yatırım yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Barbie Filmi İncelemesi| Alem Dergisi

Beklenmeyeni bekle

Warner Bros.'taki pazarlama ekibi , filmin beklenenden daha fazla derinliğe sahip olduğunu ortaya çıkarmak için harika bir iş çıkardı. Ayrıca, filmin konusunda açık ve karanlık öğeler içerdiğini göstermekten de çekinmediler. Bunu nasıl yaptılar? Hikaye anlatımına yöneldiler. İzleyiciler hikayenin daha fazlası olduğunu biliyordu ve onları çeken şey de buydu. 

Pazarlama Dersi: Kişisel hikayeniz nedir? Müşterilere hangi hikayeyi anlatmaya çalışıyorsunuz? Hikayeniz para istiyorsa, bu bir hikaye değil, bir satış konuşmasıdır. Hedef kitlenizin markanız hakkında bilmesini istediğiniz üç temel mesajı hazırlamak ve bunları pazarınızın her alanına yerleştirmek için zaman ayırın.

Sağlam, tekrarlayan mesajlaşma

"Merhaba Barbie" sloganı, filmi doğrudan izleyiciye bağlayan, takip etmesi ve tekrarlaması kolay bir sesli mesajdı.  

Pazarlama Dersi: Sloganlar ve verdiği mesajlar çoğu zaman basit gelebilir, ancak tutarlı ve bilinçli bir şekilde kullanıldığında markanızın akılda kalıcı olmasına yardımcı olacak sağlam bir dayanak noktası olabilirler.

İşbirlikleri, İşbirlikleri, İşbirlikleri

Ünlülerde dahil olmak üzere dünyaca ünlü markalar da bu kampanyaya katılmak istedi, bu da ortak bir hedef için birlikte çalışmanın faydasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Filmin pazarlama sürecinde 100'den fazla yetkili ve kim bilir kaç yetkisiz kampanya var. Geçtiğimiz yaz neredeyse tüm büyük markaları Barbie pembesi ateşi sardı.

Pazarlama Dersi: Ortak bir mesajı yaymak için başkalarıyla ilişkiler kurun. Bazen markalar ve bireyler öne çıkmak veya bunu kendi başlarına yapmak konusunda o kadar endişelidirler ki harika bir iş birliğinin akıllıca bir pazarlama kampanyasıyla sahip olabileceği gücü unuturlar.

Özet

Pazarlama öğrencilerinin ve emlak danışmanlarının önümüzdeki on yıllar boyunca bu kampanyanın başarısını inceleyeceklerine gerçekten inanıyoruz ve ayrıca çıtanın yükseldiğine de nanıyoruz. Pazarlama karmaşık veya itici olmak zorunda değil, ancak tüketicilerin aradığı havayı veren, içten, eğlenceli ve yerinde olması gerekiyor. Sönük bir mesaja sahip karmaşık bir pazarlama kampanyasından daha kötü bir şey yoktur; bu tür pazarlama çalışmaları sadece etkisiz değil, aynı zamanda büyük bir para israfıdır.  

Genellikle ekonomi değiştiğinde, bütçeler kısıldığında ilk kesintiler pazarlama departmanından yapılır ve herkes kendine göre işleri yürütmeye çalışır. Ancak bu hareket, zaten durgun durumdaki iş akışınız için ölümcül olabilir.

Kreatif bir pazarlama ekibine yatırım yapın, analitiğe önem verin ve kısayollardan kaçının. Markanız, müşterilerin sizinle nasıl bağlantı kurduğu açısından önemlidir. Markanız özenle oluşturulmamış ve anlaşılması kolay değilse, müşterilerin gözünde rafta bekleyen ve birinin sizi almasını umut eden sıradan bir emlakçısınız demektir.

DİĞER HABER
09 Temmuz 2024