"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarı Düzgün Bir Psikoloji İle Gelir: Kendinizi Manipüle Edin!

Gayrimenkul endüstrisinde başarınızı etkileyen birçok faktör vardır. Satış tavsiyeleri genellikle toplumla iletişim, birebir diyalog gibi etkenlere odaklanırlar, biz bu makalede psikolojik etkenlerin işinize etkisini tartışmak istedik.

Gayrimenkul endüstrisinde başarı için psikolojik gereklilikler neler?

Özgür İrade, Bağımsızlık:

Gayrimenkul sektörü yalnızca danışmanların eylemleri ile biçimlenir. Satın alma ve satış süreci boyunca müşterilerinize olabildiğince yardımcı olmalı ve kontrolü elinizde bulundurmalısınız. Üçüncü şahıslardan yardım almaya çalışırsanız işiniz için başka bir ortak yaratmış olursunuz. Şayet deneyime sahip değilseniz ilk aylarda deneyimli bir danışmandan tavsiye alma yoluna gidebilirsiniz ancak bunu bir alışkanlık haline getirmeyin!

Kendinizi Motive Edin:

İşinizden keyif almalısınız. Doğrusu sizi motive eden ilk şey işiniz olmalı. İnsanların hayallerini gerçekleştiren biri olarak bunu hak ediyorsunuz. Oyunculukta “iç aksiyon” ne denli önemliyse işinin odağı insanlar olan bir gayrimenkul danışmanı için de aynı derecede önemlidir. İç aksiyonunuzu yönlendirmeyi öğrenmelisiniz. Yerinde tepkiler, yerinde hisler, yerinde diyaloglar... Hepsi sizin elinizde. İradenizin kontrolünü elinize alabiliyorsanız kendiniz emin ve fark edilir olursunuz.

Risk Yönetimi:

Danışmanlık işinizin farkına varın! Özgür bir ortamda çalışıyorsunuz. Ne kadar kazandığınız, kaç saat çalıştığınız tamamen size bağlı. Risklerinizi hesaplayın ve harekete geçin. A tipi kişiliğe sahipseniz ya da bunu sonradan elde ettiyseniz gayrimenkul endüstrisinin bütün özgürlüğünden ve zirveye açılan maddi olanaklarından faydalanabilirsiniz.

Bir dakika! A tipi kişilik?

Evet, A tipi kişilik. Psikoloji bilimi bireylerin kişiliğini iki kategoride değerlendirir. A tipi ve B tipi kişilik. A tipi kişiliğe sahip olanlar, yaşamları üzerinde kontrol sahibi olanlardır. Engellere karşı savaşırlar. B tipi kişiliğe göre daha çok çaba gösterirler. Siz A tipi misiniz? Buna karar vermek ve yaklaşımınızı değiştirmek tamamen size bağlı!

Sakin, İkna Edici ve Karizmatik:

İnsanlar sürekli olarak gergin olan kişilerle çalışmak istemezler. Çünkü gün içinde zaten eşleri, patronları ya da yolunda gitmeyen işleri nedeniyle sürekli baskı altındadırlar. İnsanları sakinliğinizle manipüle edin ve sizin yanınızdayken keyif almalarını sağlayın! Müşterilerinizi baştan sona anlamak ve onları analiz etmek için çaba gösterin. Hangi yemeği sevdiklerini, hangi hitaplardan hoşlandıklarını, hobilerini öğrenin. Onlara, bir ayna tutun. Bu ayna onların en iyi versiyonu olursa size hayranlık beslerler ve sizi ciddiye alırlar.

Hızlı Tepki Verin:

Gayrimenkul endüstrisi köpek balıklarıyla doludur. İşiniz boyunca çeşitli problemlerle karşılaşacaksınız. Sizi dolandırmaya çalışanlar, işinizi elinizden almak isteyenler yaşamınızın her döneminde karşınıza gelecek. Bu tip etkilere karşı savunma mekanizmanızı oluşturun. Kolay kandırılabilir ya da atlatılabilir olmamak için hızlı düşünün, hızlı tepki verin. Kendiniz ve müşteriniz için en iyi olanı yapın!

Pozitif Olun:

Kötü ve zor günler sizi bekliyor! Uzun satış süreçlerinde yetmeyen bütçeler, ödenmeyen faturalarla karşılaşacaksınız. Buna karşın mücadelenize devam etmelisiniz. Bu mücadele ancak pozitif düşünceyle mümkündür. Duygusal durumunuzu ayarlamayı öğrenin. Enerjinizi daima zirvede tutun. Dün evsiz olanların bugünün milyonerleri olduğunu unutmayın!

Bu kişilik özelliklerinden bazılarına sahip değilseniz umutsuzluğa kapılmayın. Önünüzde saatler, günler, haftalar ve yıllar var. Kendinizi motive edin. Meditasyon yapın, çeşitli mantralar belirleyin. Şayet mücadele ederseniz idealinize öyle ya da böyle ulaşacaksınız demektir.

DİĞER HABER
15 Şubat 2023