Mail listemize abone oldunuz mu?
Başarılı Bir Emlak Danışmanı Olmak İçin Olimpiyat Sporcularından Alınacak Dersler

Kariyerimde 9 binden fazla atış kaçırdım. Yaklaşık 300 maç kaybettim. 26 kere oyunu kazandıracak çok önemli atışı kaçırdım. Hayatım boyunca defalarca başarısız oldum. İşte bu yüzden başarılı oluyorum.

Bu sözler, dünyanın tartışmasız bir şekilde en iyi sporcularından biri olan Michael Jordan’a aittir. Onun bu sözleri, bizlere hayatın her alanına uyarlanabilecek çok önemli bir ders veriyor: Başarı, başarısızlığın bir ürünüdür.

Bildiğiniz üzere bu yıl, Brezilya’nın Rio de Jenario şehrinde 2016 Yaz Olimpiyatları düzenlendi. Olimpiyatlar boyunca hepimiz çarpıcı ve şaşırtıcı fiziksel harikalara şahit olduk. Ancak onlarla ilgili gördüğümüz çok şey olduğu gibi, görmediğimiz de çok şey var. Her sporcunun o noktaya gelebilmek için yıllar boyu çektiği sıkıntıları, döktüğü teri, gözyaşını, yaşadığı başarısızlıkları ve hataları görmedik mesela.

Aynı şey, iş dünyasında başarılı olanlar için de geçerlidir. Emlak sektörünün lideri konumuna gelmiş ve başarıya ulaşmış tüm emlak profesyonellerine sorduğunuzda, hepsinin mutlaka bir başarısızlık ile cebelleşme süreci olmuştur. Mutlaka karanlık birkaç yıl geçirmişlerdir.

Sonuç olarak iş dünyasında başarılı olmak isteyen emlak profesyonellerinin olimpiyat oyunlarından çıkarabilecekleri en önemli ders, başarının başarısızlıktan doğduğudur. Asla başarısız olmaktan korkmayın.

Bir başka altın madalya sahibi Muhammed Ali'de adeta çıkardığımız bu dersi sözleri ile doğruluyor:

Risk almaya yetecek kadar cesur olmayanlar, hayatta hiçbir şey başaramazlar.

Risk alın. Eğer başarısız olursanız, bu sadece başarıya daha çok yaklaştığınız anlamına gelir.

Peki, emlak profesyonelleri olimpiyat oyunlarından başka ne gibi dersler çıkarabilir? İşte alabileceğiniz en iyi dersler:

Olimpiyat sporcuları, mümkün olan en zorlu rakipler ile karşı karşıya gelirler.

Sporcular, başlangıç noktasında sıralanırken rakiplerinin ne kadar güçlü olduklarının farkındadırlar ve bunu bilmek onlara daha fazla güç verir. Onları daha iyi yapan düşünce budur. Her geçen gün onları korkutan şeyleri daha fazla kabul ederler ve ardından bu korkuların üstesinden gelmeye çabalarlar.

Bir emlak danışmanı olarak siz de gayrimenkul dünyanızda, size en zorlu rakip olabilecek alanları keşfedin ve onlarla yarışarak daha iyi olabileceğinizi kendinize vaat edin.

Olimpiyat sporcularının hepsi, ilerleme sürecini ölçmeye ihtiyaç duyarlar.

Sporcular, olimpiyatlara hazırlık sürecinde kaydettikleri ilerlemeyi ve nerede başarılı-başarısız olduklarını görebilmeleri için bir koça ihtiyaç duyarlar. Sporda mükemmellik çalışması sonrasında yapılan çalışma, onaylı bir geri bildirim almaktır. Dolayısıyla olimpiyatları izlerken bizim görmediğimiz bir başka şey de, antrenörlerin sporcularına yaptıkları saatler süren eleştirilerdir.

Hatalı olduğunuzu bilmezseniz, onları nasıl düzeltebileceksiniz? Emlak sektöründe uzman olan bir koçtan yardım alarak sıradanlıktan kurtulun ve önünüzdeki engele sıkışıp kalmayın.

Olimpiyat sporcuları, her zaman öğrenmek için daha fazla şey olduğunu bilirler.

Bu, yukarıda belirttiğimiz koçluk ile elde ettiğimiz geri bildirimin bir sonucudur. Sporcular, öğrenmeye her zaman takıntılıdırlar. Antrenörlerinin kendilerine sundukları geri bildirimler ışığında, daha fazla öğrenmek için uğraşırlar. Saatlerce kendilerinden daha iyi olan rakiplerini izlerler. En iyiden daha iyi olabilmek için daha fazla şey öğrenmeye çalışırlar.

Siz de bir emlak broker olarak, mesleğinizdeki en ince ayrıntıyı bile öğrenmeye gayret edin. Rakiplerinizin hangi konuda nasıl stratejiler izlediğini inceleyin ve öğrenecek yeni şeyler bulun.

Olimpiyat sporcuları, büyük düşünürler.

Sporcular, büyük düşünmezlerse olimpiyat sahasında olamayacaklarını bilirler. Onlar için büyük düşünmek, kendi sporunda en iyi olabilmektir. Bu, büyük düşünmek anlamına gelir. Peki, ya siz? Asla ortalama ve sıradan bir emlak broker olmaktan memnun olduğunuzu söylemeyin. Büyük düşünün ve kendinize büyük hedefler koyun.

Unutmayın ki her olimpiyat sporcusu, sıradan bir insan olarak başladı. Ancak küçük adımlar ile ilerledikleri her gün, bireysel kariyerlerinde en iyi sporcu haline geldiler. Siz de sıradan başladığınız kariyerinizde en iyi olmak için adımlarınızı atmaya başlayın.

DİĞER HABER
15 Aralık 2016