“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Başarılı Bir Emlak İş Planı Hazırlama Rehberi

Emlak uzmanlarının işlerini planlamalarını ve hedeflerine ulaşmalarını sağlayan bir takım metotlar olduğunu biliyoruz. Bugün bu metotlardan birini sizler için derledik. Emlak uzmanları bu metodu kullanarak bir sayfalık basit bir iş planı yaparak bir yıl içerisinde gerçekleştirmek istedikleri işleri planlayabilirler. Bu iş planı modeliyle çalışan sistemi kullanan emlak uzmanları anahtar aksiyonlara odaklanabilir ve detaylar arasında dağılmadan, enerjilerini kaybetmeden kolayca hedeflerini gerçekleştirebilirler.

Bir sayfalık bir emlak planı üzerinden işlerinize odaklanmak, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayarak aksiyonları daha kolay takip etmenizi sağlar. Sunumlarınızda hedeflerinizi ve aksiyonlarınızı daha kolay anlatabilirsiniz. Bu yöntem, aksiyonlarınızı istediğiniz zaman güncelleme imkânı tanır. Hedefinizde bir değişiklik olması halinde onu kolaylıkla planınıza yansıtabilirsiniz.

Planınızdaki her bir aksiyon tamamlandıkça verimli bir değişiklik olduğunu fark eder ve hedeflerinize dair ilerleme kaydedersiniz. Zamanla tüm aksiyonlar tamamlanacak, zaman ve enerjinizi daha verimli kullanarak hedefinize ulaşmış olacaksınız.

Emlak İş Planı Bir Sayfada Nasıl Hazırlanır?

Ana Hedefinizi Belirleyin

Henüz yılın başında sayılırız ister bu yılın ister gelecek yılın satış hedefleri için bir iş planı hazırlayabilirsiniz. İlk olarak emlak satış faaliyetleriniz için belirli ve ölçülebilir hedefler belirleyin. Emlak uzmanları genellikle toplam satış hacimleri, brüt komisyon gelirleri ya da satılan gayrimenkullerin adedi ya da net gelir üzerinden bir hedef belirlerler. Ana hedefinizin sayısal bir değerinin olması önemlidir çünkü bu hedeflenen rakamı aylık veya haftalık bölümlere ayırarak takip etmek daha kolay olur. Bu sayede yıl boyunca ilerlemenizi takip etmek mümkündür.

Örneğin, bir emlak uzmanı yıllık 48 ev satmayı hedefliyor ise ayda yaklaşık 4 satış yapması gerektiğini ya da hafta da 1 satış kapaması gerektiğini bilir.

Ana Hedefinize Ulaşmak İçin 3 Öncelik Belirleyin

Emlak iş planının etkili olması için odaklanmak çok önemlidir. Kendinize hedefinize ulaşmanızı sağlayacak 3 öncelikli alan belirleyin. Bu öncelikli alanlardan bazıları sizin gözünüzü korkutması nedeniyle daha çok çalışmanızı ya da başkalarından yardım almanızı gerektirebilir.

Öncelik verdiğiniz alanlar aklınızın bir köşesinde her zaman yapılamaz gibi gelen gerçekten büyük görevler yapmanızı gerektiren öncelikler olabilir.

Örneğin, yeni bir web sitesi kurulması, pazarlama ve reklam çalışmalarının hazırlığı, bölge analiz çalışması, müşteri veritabanı ve iletişim sistemi oluşturulması, idari bir asistan kiralanması, yeni bir müşteri kazanım planı ya da sisteminin öncelikleri olabilir.

Her Bir Öncelik İçin 5 Strateji Planlayın

Bu zorlu öncelikleri gerçekleştirebilmek amacıyla her bir öncelik için 5 adet yönetilebilir strateji geliştirmeniz gerekir. Her stratejinin bağlı olduğu öncelikle ilişkili bir aksiyon planının olması gerekir. Etkin ve verimli stratejiler geliştirebilmek için anahtar konu, bağlı olunan önceliğe odaklanmaktır.

Önceliğinize odaklanmadan strateji belirlemeniz mümkün değildir. Strateji ve öncelikler olmadan da hedeflerinize ulaşamazsınız. Hedeflerinize ve önceliklerinize odaklanmadan yapılan aksiyonlar, yapılacaklar listesinde aksiyonları tamamlandı olarak işaretlemekten öteye gitmeyecektir.

Yazımıza ait uygulanabilir ve çok faydalı olduğuna inandığımız İş Planı Tablosu'na sahip olmak isteyen ziyaretçilerimiz aşağıda ki form aracılığıyla *mail adresini bize iletebilir.

İgili: "İş Planı Tablosu"

DİĞER HABER
23 Mart 2016