"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Bir Kariyer Hedefi İçin Hayatınızı Düzenleyin

Bir günde kısıtlı sayıda saat, bir haftada kısıtlı sayıda gün ve bir ayda kısıtlı sürede hafta var. Zaman daha fazlasını satın alamayacağınız neredeyse tek şey. Zaman konusundaki kontrol tamamen sizin ama zamanınızı biriktiremez ya da daha fazlasını alamazsınız. Ne yapacaksınız size verilen zaman içerisinde yapmak durumundasınız. Bir kere zamanınızı harcadığınızda geri almanız mümkün olmaz.

İş planlarınızı yaparken bu düşünceleri sürekli aklınızda tutmanız gerekiyor. Peki, siz en değerli hazinenizi nasıl kullanıyorsunuz? Birçok danışman ne yazık ki zamanını yeterince getirisi olmayan şeylere harcamak durumunda kalıyor. Alım gücü olmayan müşteriler, fazla fiyat konusunda direten ev sahipleri, sürekli bahaneler üreten potansiyel müşteriler… Enerjinizi tüketen birçok olayla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Peki, gerçekten de zamanınızı bu şekilde mi harcamak istiyorsunuz?

Eninde sonunda zamanınızın aslında çok değerli olduğunu ve bu yüzden onu en verimli şekilde kullanmanız gerektiğini anlayacaksınız. Bu yüzden çok da geç kalmadan hayatınızda bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor. Burada düzenlemeden kastımız hayatınızdan işe yaramaz aktiviteleri çıkarmak. Her gün kısıtlı sayıda saatiniz olduğu için, gereksiz aktivitelerden kurtulmalısınız. Hoşlanmadığınız bir partide veya önemsiz bir etkinlikte saatler geçirmek mi yoksa evde dinlenip kendinize gelmek mi isterdiniz? Bize göre size fayda sağlayacak istediğiniz  şeyleri yapmanız size çok daha fazla enerji sağlayacaktır.

Birçok gayrimenkul danışmanı bir günde çok fazla şey yapmaya çalışıyor. Örneğin müşterisiyle buluşup sonrasında Open House’a katılıyor, sonra oradan çıkıp etkinliğe gidiyor, oradan çıkıp müşterisiyle yemek yiyor, sonra dönüp potansiyel müşterilere ulaşıyor… Günün sonunda da tüm enerjisini tüketmiş oluyor haliyle. Aşırı şişirilmiş iş takviminde yer alan gereksiz programlar sayesinde verimlilikleri hızla düşüyor.

Günlük iş hayatınızda düzenleme yaparsanız, hayatınızdan artık tutkulu olmadığınız parçaları çıkarmakla kalmayacak, aynı zamanda size stres ve acı yaratan şeyleri de yok edeceksiniz. Bu bazen hayatınızdan insanları çıkarmak anlamına gelse bile, düzenleme yapmak çok iyi bir aktivitedir. 

Diyelim ki ofisinizde sürekli yakınan, hem zamanınızı harcayan hem de negatif enerji yayan birisi var. Hayata bu kadar depresif bakan birisinin etrafında olmak çok zordur değil mi? Hiç düşünmeden bu insana daha az zaman harcamayı seçerek hayatınızda düzenleme yapabilirsiniz.

Düzenleme yapma kararı aldığınız anda, aktiviteleriniz hakkında kendinize şu soruları sormanız gerekiyor:

  • Bu aktiviteyi yaparak zamanımı en iyi şekilde mi kullanıyorum?
  • Zamanımı daha iyi kullanabileceğim bir yol var mı?
  • Bu aktiviteyi benden daha çok keyif alarak yapan insanlar var mı?
  • Yaptığım aktivite bana enerji mi veriyor yoksa beni yoruyor mu?
  • Bu aktivite bana ne gibi fayda sağlayacak?

Eğer bu sorular sonunda aktiviteden keyif almadığınıza karar verdiyseniz, hemen bu aktivite konusunda bir düzenlemeye gidebilir ve takviminizden bu zaman çalıcı etkinliği çıkarabilirsiniz.

Hayatınızda düzenleme yapmaya başlamanız aynı bahçenize yeni bitkiler ekmenize benziyor. Size enerji verecek aktiviteleri saptamanız ve bu aktiviteleri hayatınıza eklemeniz mutluluğunuz ve başarınız için çok önemli. Ailenizle vakit geçirmekten, yemek pişirmekten ya da spor yapmaktan hoşlanıyor musunuz? O zaman hemen bu aktivitelerle bir plan yapmalı ve uygulamaya koymalısınız.

Hayattan sıkıldığınız ve moralinizin bozulduğu anlarda artık size tat vermeyen insanları ve etkinlikleri düzenleyin. Bu şekilde işinizdeki verimliliğiniz artacak ve çok daha mutlu hissedeceksiniz. 

Son bir şey daha 

Emlak Broker ekibi olarak zaman çalıcı ve fayda sağlamayan bir çok etkinliğe, toplantıya katılmadığımız doğrudur. Bu makalenin konusu iş hayatımızda günlük yaşanılan ve verimsiz geçen birçok etkinlik, görüşme, toplantıya ithafen yazılmıştır. 

Zamanımızı faydasız şeylerle geçirecek kadar zengin olmadığımızı biliyoruz :) Üretmekten keyif alan ve değer yaratmanın peşinde büyük bir heyecanla koşan enerjik bir ekip olarak daha yapacağımız ve emlak ekosistemine değer katacak çok işimiz var! 

DİĞER HABER
21 Ağustos 2021