“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Başarılı Emlakçı: Hawaii Emlak Sektörüne Liderlik Yapan  Matt Beall’ın Başarı Sırları

Matt Beall Hawaii’de yaşayabilir ve çalışabilir, ancak bu onun kumsalda deniz kenarında ve güneşte eğlendiği anlamına gelmiyor. 1998 yılında emlak satış kariyerine atılan Matt Beall, önce 2002 yılında Hawaii’deki en büyük şirketlerden birine broker olarak alındı ve ardından 2008 yılında Hawaii Life Emlak Komisyoncuları’nı kurdu.

O zamandan beri inanılmaz bir büyüme ve başarı elde eden Matt Beall, şirketin hem ana brokerı hem de CEO’u olarak Hawai Adaları genelinde 13 büroda 200'den fazla broker, acente ve çalışanı yönetiyor. Hawaii Life, yılda 1 milyar dolarlık satış ve her yıl 1500'den fazla işlem gerçekleştirerek Hawaii eyaletinin tamamına hizmet ediyor. Hawaii'deki diğer aracı kurumlardan daha özel listelemelere sahip olduklarını ve diğer aracı kurumlardan 3 milyon dolarlık bir satış fiyatıyla daha fazla işlem gerçekleştirdiklerini iddia ediyor.

Emlak kariyeri yolculuğu boyunca 2012'de Kauai Emlak Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Matt Beall, 2013 yılında Hawaii Emlakçılar Derneği İcra Komitesi'nde bulundu ve şu anda Hawaii'de beş ayrı emlak komisyoncuları derneğinin üyesidir. Ayrıca Hawaii'de Worthshop Series adlı yıllık bir etkinlik düzenlemekle birlikte HGTV'deki "Hawaii Life" adlı televizyon programını da hazırlıyor.

Hayat ile İş Dengesini Kurmak

Matt Beall, her gün sabah 05:30 ile 06:00 saatleri arasında kalkıyor. Hanalei’de yaşadığı için körfeze gidiyor ve kimi zaman koşu yaparak kimi zaman da sörf yaparak güne taze zihin ile başlamayı tercih ediyor. Eğer yılın belli dönemlerinde farklı yerlerde bulunuyorsa genellikle aynı rutini uygulamaya gayret ediyor. Genellikle çeşitli brokerlar ve emlak profesyonelleri ile toplantılar yapıyor ve nerede olduğuna göre kimi zamanlar gün boyu iki kat daha fazla çalışıyor.

Elbette ki her emlak profesyoneli Matt Beall gibi bir körfez kıyısında yaşamıyor veya sabahın beşinde kalkıp koşu yapmaya vakit bulamıyor. Ancak onun bu rutini ve hayat ile iş dengesini tutturma çabası, emlak profesyonelleri tarafından dikkate alınması gereken derstir. Eğer kendinize ve hayatınızı değer veriyorsanız, iş hayatınızı da idare etmekte daha kolay hareket edebiliyorsunuz.

Matt Beall’ın iş hayatına ilham verecek faaliyetlerde bulunması ona güç katıyor. Bu nedenle ilham verici pek çok faaliyet ile ilgileniyor. Şirketi hakkında bir televizyon şovu (Hawai Life) yapıyor, emlak derneklerine üye oluyor ve sektör içindeki meslektaşları ile birlikte vakit geçirmeye çalışıyor. Böylece rakiplerinden ayrıldığını düşünüyor. Rakiplerinden daha fazla meydanda olması ve poz vermesi, ona göre çok önemli bir şey.

Ancak ona bu işte ilham veren farklı şeyler de var. Hayal ettiği fikirleri sözleri ile gerçeğe dönüştürdüğünü ifade eden Matt Beall, öncelikle etrafındaki insanlardan ilham aldığını belirtiyor. Hawaii Life’teki iki ortağı bunların başında geliyor. Büyümek, piyasada kendini göstermek, başkalarının baş edemediği sorunları çözmek ve müşterilerinin birçoğu onun işindeki ilham kaynaklarından bazıları.

Sektöre dair ise onu heyecanlandıran üç tane gayrimenkul eğilimi var. Büyük bayiliklerin küçüldüğünü, gayrimenkul ekipleri şeklinde çalışmaya ilginin arttığını ve rakiplerinin kendisinden daha az satış yaptığını görmek.

Profesyonel ve Amatörlere Tavsiyeler

Matt Beall günümüzde gayrimenkul işine başlayacak olanlara farklı tavsiyelerde bulunuyor. Öncelikle mütevazı olmanın önemini vurguluyor. Ona göre kibir, gurur ve narsisizmi kapıda bırakıp öyle girmek gerekiyor. Emlak sektörüne atılmak isteyen kişiler, genellikle para, araba, ev ve üst düzey kişiler ile muhataplık gibi özellikleri hayal ederek giriş yaparlar. Oysa bunların hepsi birer kibir kaynağıdır. Bunlara sahip olunca diğer insanlardan daha üstün olacağının düşünülmesi Matt Beall’ın sözünü ettiği kibrin ta kendisidir.

Matt’in diğer bir tavsiyesi ise altı ay boyunca serbest ve özgürce çalışmanın tadını çıkarmalarıdır. Bildiğiniz gibi emlak sektörüne ilk atılım yaptığınızda ilk aylar iş açısından biraz daha boş geçer. Özellikle de kişisel ağı olmayanlar için bu daha çok geçerlidir. Emlak sektöründe ilk aylar, ağı genişletmek, çevre edinmek, marka çalışması yapmak ve pazarlamaya önem vermek ile geçer. Serbest şekilde çalışarak bu ayların tadını çıkarmanız ve verimli geçirmeniz gerekir.

Altı aydan sonra müşteriler ile muhatap olmaya başladığınızda artık o özgürlüğü çok fazla bulamayacaksınız.

Sektörde olmazsa olmaz konulardan biri olarak teknoloji, Matt Beall’in sektöre yeni gireceklerin yanı sıra her emlak profesyonelinin önem vermesi gereken meseleler arasında yer alıyor. Aşırı yerelliğin, niş pazarlamanın ve rehberlik uygulamalarının artacağına inanan Matt, teknolojinin alıcılar ile satıcıları birbirine yakınlaştıracağını düşünüyor. Ancak ona göre teknoloji sadece tüketiciler açısından değil, emlak profesyonelleri açısından da önem arz ediyor. Ona göre teknoloji, gayrimenkul alanında ele aldığımız sayısız engeli aşmak için geliştikçe, bireysel komisyoncu ekipleri de giderek daha fazla iş hacmiyle baş edebilecekler.

İş fikri söz konusu olduğunda ise Matt Beall, büyük ekipler için işe alım modellerine ve DISC gibi değerlendirme yöntemlerine değiniyor. Güçlü ve zayıf yanlarınızı ortaya koymanızı sağlayan bu tür değerlendirmelerin emlak şirketleri için çok önemli olduğuna işaret ediyor.

Olmadığın biri gibi olmaya çalışma. Neysen onu ortaya çıkar ve kendinin farkında ol.

Sosyal ve Teknolojik Takip

Matt Beall, çoğu gün iPad üzerinden Flipboard’daki blog yayınlarını takip ediyor. Kimileri için iPad almanın tek nedeni olarak görülen Flipboard, tüm RSS beslemelerinizi ve sosyal medya sitelerinizi tek bir platformdan dergi formatında takip etmenize imkân tanıyor.

Kitaplara gelince Matt, sadece tek kitabın tavsiye edilemeyeceğini söylemekle birlikte işletme danışmanı ve kıdemli eğitmen olan David Allen’ın İş Bitirici isimli kitabının etkileyici çözüm yolları sunduğunu belirtiyor. Gayrimenkulde çok fazla görevle uğraşmak zordur, bu nedenle belli bir yapıya sahip olmak gerekir. Kitap bunun yöntemlerini veriyor.

Matt’in mutlaka kullanmaktan kendini alamadığı dijital araç ise 37signals. Bir web tasarım firmasından çok online uygulama kiralama ve danışmanlık alanında faaliyet gösteren 37signals’in Backpack ve Basecamp uygulamalarını her gün kullanıyor.

DİĞER HABER
21 Temmuz 2017