"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçı: Teknolojiyi Emlak Sektörüne Adapte Eden Broker Liderinden Tavsiyeler

Duygular ruhu harekete geçirir ve müşteri-broker-ev arasında bir bağlantı oluşturur. Boutique Real Estate, duyguların sesini dinleyerek ve tüm gayrimenkul deneyimini evler üzerinde toplayabilen yatırımlara ağırlık vererek bu sektördeki varlığını sürdürüyor. Ancak Boutique Real Estate’in öne çıktığı bir başka özelliği daha var ki o da son yılların emlak broker modeline tam anlamıyla ayak uydurmuş olması. Yani teknolojiye…

Boutique Real Estate’in sahibi ve yöneticisi olan Raj Qsar, özel tasarım, profesyonel ev gösterimi, mimari fotoğrafçılık ve sinematografiden sosyal medya, internet optimizasyonu, bulut tabanlı yönetim ve küresel listeleme gruplarına kadar teknolojinin emlakçılara sunduğu tüm yeniliklerden yararlanıyor. Öyle ki Raj Qsar, bu ileri teknoloji yaklaşımı sayesinde 2013 yılından bu yana çok sayıda ödül almayı ve ismini geniş çevrelere duyurmayı başardı.

2016 yılında Sosyal Medyaya Hükmeden 100 Emlak Brokerı arasında adı geçen Raj Qsar, aynı yıl içinde Konut Gayrimenkulünde En Güçlü 200 İnsan arasında sayıldı ve 2015 yılında Gayrimenkul Endüstrisini Değiştiren 33 İnsan listesinde yer aldı. Biz hala teknolojiyi emlak işimize nasıl adapte edeceğimizi düşüne duralım, Raj Qsar ise 2013 yılında hazırladığı Goodbye Hello videosu ile En İyi 20 Emlak Videosu listesinde olmayı başarmıştı bile.

Sonuç olarak Raj Qsar, emlak endüstrisini değiştirme gücünü elinde bulunduran liderlerden biri olarak, emlak uzmanlarının teknoloji ve sosyal medyanın değeri üzerine yoğunlaşması gerektiğine inanıyor. Bu konuda emlak profesyonellerini eğitmek için dünya turu yapan Raj Qsar, emlak piyasasındaki itibarını arttırarak sürdürmeye devam ediyor.

Teknolojiyi Emlak İşinin Temel Parçası Haline Getirmek

Raj Qsar’ın sabahın beşinde ayağa kalkar kalkmaz yaptığı ilk iş ne dersiniz? Kahvaltı yapmak mı, spor yapmak mı, yoksa çocuklarına sarılmak mı? Hiçbiri değil. O, gözlerini güne açtığı andan itibaren ilk olarak bilgisayarının başına geçerek gelen 100’ün üzerinde e-postasına göz gezdiriyor ve ardından Twitter, Instagram, Facebook hesaplarını kontrol ediyor. Web sitesindeki ve sosyal kanallarındaki analizleri kontrol ediyor ve online reklam kampanyalarının sonuçlarına göz atıyor.

Raj Qsar, her zaman ve her şartta bu verileri kontrol edebilmek için mobil telefon, tablet, laptop ve masaüstü bilgisayar şeklinde Apple’ın tüm cihazlarına sahip durumda. Asla olmadan yaşayamayacağı uygulamalar arasında ise DocuSign, DropBox, Facebook, Instagram ve Refresh yer alıyor. Kendisine emlak sektörü ile ilişkili olarak her ay en az 7000 e-posta geliyor ve kendisi de en az 1400 e-posta gönderiyor.

Peki, tüm bu teknoloji çılgınlığı neden? Emlak işine bu tarz bir teknolojinin entegrasyonu neden önemli? Raj Qsar, bunu kendi dilinden şöyle cevaplıyor:

Emlak piyasası son 10 yıl içerisinde gerçekten son derece değişim gösterdi. Artık müşterilere; gerçek zamanlı videolar, muhteşem fotoğraflar, 360 sanal turlar, özel grafik tasarımları, sosyal medya içerik stratejisi, her mülke özel satış sitesi aracılığı ile çok geniş kapsamlı bir sunum yapabiliyoruz. Teknoloji sayesinde küresel ölçekte tüm insanlara ulaşabiliyoruz.

Raj Qsar, aynı zamanda her evin bir hikayesi olduğunu söyleyerek, bu hikayelerin internet ortamındaki listelerle müşterilere sunulmasının, sektörde çok büyük bir aşama kaydedilmesini sağladığını da ifade ediyor:

İnsanlar gayrimenkuller için internette gezinirken, bizim listelerimiz ön plana çıkıyor. Bizim listelerimiz gerçekten son derece benzersiz görünüyor. Alıcılar, bizim internet ortamındaki listelerimizi gördüklerinde onların kendilerine ne katacağını hissedebiliyorlar. Çünkü biz her evin bir hikayesi olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla biz gayrimenkul deneyimini ve duygularını sayısallaştırarak internet ortamına aktardık.

Sosyal Medyada Sadece Var Olmak Yetmiyor

Raj Qsar, en aktif şekilde kullandığı platformlardan biri olan Pinterest profilini, bağlı olduğu Boutique Real Estate sayfasından bağımsız olarak, sadece kendi kişisel markasını oluşturmak için kullanıyor. Bu profil üzerinden hizmet verdiği bölgeye özel içerikler paylaşan Raj, daha çok kendi yaşam tarzını sergilemeye dikkat ediyor ve bunu diğer emlak profesyonellerine de tavsiye ediyor:

Pinterest harika! Ancak insanlara Pinterest üzerinde bir emlakçı gibi olmamalarını tavsiye ediyorum. Bu platformda daha çok topluluğunuzu ve yaşam tarzınızı sergileyin.

Sosyal medyanın sadece bir amplifikatör olduğunu, yani destekçi olduğunu belirten Raj, eğer başarılı işler yapıyorsanız, bu başarılı işlerin sosyal medya sayesinde daha da büyüyeceğini ifade ediyor. Markanıza değer katmak için sosyal medya üzerinde iyi işler çıkarıyor olduğunuzu göstermeniz gerekiyor. Yani Raj’a göre, eğer sosyal medyada aktif değilseniz, yoksunuz.

Benim sloganım şudur: ‘Eğer haber akışımda görünmüyorsan, benim için yoksundur!’ Yani sosyal medya üzerinde var olmanız yeterli değildir. Diğerlerinin haber akışında görünmenizi sağlayacak faaliyetlerde bulunmanız gerekir. Sosyal medya üzerinde kullanıcılar ve müşteriler ile sürekli haşır neşir olmanız lazım.

Belli Teknoloji Standardını Sağlayan Brokerlar ile Çalışmak

Raj, teknoloji ve sosyal medya açısından gayrimenkul sektörünün ne tür eğilimler gösterdiği konusunda ise çarpıcı gelişmeler olduğuna inanıyor ve bu konuda öncü konumda bulunduklarını da sözlerine ekliyor:

Biz artık yüzde 99,9 kağıtsız bir emlak ofisiyiz. Tüm danışmanlarımız, iPhone ve iPad üzerinden çalışacaklarına dair bir sözleşme imzalar. Ayrıca tüm danışmanlarımızın sahip olması gereken bir teknoloji standardı vardır. Şu anda çoğu emlak firması, bizim sahip olduğumuz bu teknolojiyi benimsemek için mücadele ediyor.

Dijital Yönetim Sistemleri ile Çalışmak

Raj’ın emlak işinde benimsediği teknolojik yeniliklerden biri de dijital işlem yönetimi sistemleri. DocuSign gibi uygulamalar ile tüm işlerinizi kağıtlar ile değil, bulut tabanlı sistemler üzerinde yapabiliyorsunuz. Raj, bu sistemi emlak sektörü ile bağlantılı olarak kullanabilen en profesyonel isimlerden biri. Bu konuda vereceği tavsiyelere kulak kabartmak bizim için önemli olabilir:

Dijital işlem yönetimi emlak işi için bir harikadır. DocuSign’ın her yerden bağımsız olarak ulaşmamı sağladığı işlerimi, 24 saat boyunca takip edebiliyorum. Başarılı emlakçılar, 24 saat boyunca çalışanlardır. Bir mobil cihaz ve DocuSign gibi bir dijital işlem yönetimi uygulaması sayesinde, bir emlakçı çok işler başarabilir.

Raj, bu tarz teknolojik sistemlerin emlak brokerların işini kolaylaştırmasının yanı sıra müşteriler için de büyük fark yarattığını söylüyor ve bu konuda yaşadığı bir deneyimi anlatmaktan çekinmiyor:

Dijital işlem süreci, emlakçılar olduğu kadar müşteriler için de bir devrim niteliğinde. Önceden satış kapamalar, herkesin değerli zamanını tüketiyordu. İnsanları seyahat etmeye zorluyordu. Tek bir belgeyi imzalamak için 25 kilometrelik gidiş dönüş yapmak zorunda kalıyordu. DocuSign gibi uygulamalar sayesinde artık bu tarz zaman kayıplarına gerek yok.

Bir gün teklif gelen bir mülk için müşteriden imza almam gerekiyordu. Kendisine bir telefon mesajı ilettim ve daha sonra DocuSign’daki teklifin imzası için görüşeceğimizi belirttim. Kısa bir süre sonra, müşterinin DocuSigned teklifini bulmak için sisteme geri döndüm. O sırada tamamen şaşkına döndüm. Çünkü müşterim, DocuSign’dan teklif mektubunu indirerek imzalamış ve bana göndermişti. Müşterim 85 yaşındaydı! Her şey bu kadar kolay olmuştu!

Emlak Brokerlarının Yüzleştiği En Büyük Sorun ve Raj’ın Tavsiyesi

Raj Qsar, günümüzde emlak profesyonellerinin karşılaştığı en büyük zorluğun, herkesin aynı havuzun içinde yüzmek zorunda kalması olduğunu söylüyor. Özgün bir yaratıcılığın olmadığını ve kimsenin bir hikaye anlatma derdinde olmadığını vurgulayan Raj, hikayeleştirmenin bir emlak broker için olmazsa olmaz yeteneklerden biri olduğunu savunuyor.

Makalemizi, Raj Qsar’ın gayrimenkul sektörüne yeni girenlere verdiği tavsiye ile sonlandıralım:

Gayrimenkul dünyasına yeni girenlere verebileceğim tavsiye, mükemmel bir emlak ekibine katılmaları olacaktır. Sadece bu işle meşgul olan bir ekipten bahsetmiyorum. Saygın, her şeyi öğrenmeye hazır olan ve emlak ile ilgili her şeyi emen üyelerden oluşan bir ekipten bahsediyorum. Bu, sadece gayrimenkul dünyasının sunduğu güzel şeyleri değil, getirdiği zorlukları da kapsamalıdır. Böyle bir ekibin içerisine katılarak, sektördeki deneyiminizi üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

 

 

DİĞER HABER
03 Aralık 2016