"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Başarılı Emlakçı: Ticari Gayrimenkuldeki En Başarılı Kadın Emlak Profesyonelinden Tavsiyeler

Amerikalı emlak profesyoneli Mary Ann Tighe, 2002 yılından beri dünyanın en büyük ticari gayrimenkul firması olan CBRE’nin CEO’su ve New York bölgesindeki en güçlü emlak broker olarak tanınıyor. Ticari emlak alanında yaptığı işlerin boyutu 97 milyon metrekareden daha fazla. Erkek egemen emlak sektöründe bu anlamda büyük bir başarıya imza attı. Edward S. Gordon Company’de emlak kariyerine satış elemanı olarak başlayan Mary Ann Tighe, kariyerinin son noktasında, bölgenin ilk ticari gayrimenkul birliği olan REBNY’nin başkanı durumuna yükselmeyi başardı.

Emlak Sektörüne Atılırken Dikkat Edilecekler

Mary Ann Tighe, gayrimenkul kariyerine geç atılan ama son derece başarılı olan kadınlardan birisi. Bildiğiniz üzere özellikle ticari gayrimenkul alanında bu başarıyı göstermek oldukça zor. Ancak emlak sektörüne atılmadan önce kamu dünyasında ve kurumsal dünyada pek çok tecrübeye sahip olan Mary, bu nedenle ticari emlak sektörüne adapte olmakta sorun yaşamamış.

Gayrimenkul alanında hiçbir şey bilmiyordum, ama kamu ve ticari kurumların ofis alternatiflerinin nasıl analiz edilebileceğini biliyordum. Kariyerime baktığınız zaman daha önceki tanıdıklarımdan aldığım iş modellerini kullanarak başarıya ulaştığımı görebilirsiniz.

Elbette ki bu başarı yolculuğunda kadın olmanın verdiği zorluklarla da mücadele eden Mary, New York’taki bir diğer kadın broker olan Carol Nelson tarafından danışmanlık hizmeti aldı ve sonunda güçlerini birleştirerek ortak oldular. Bu da emlak sektöründe özellikle kadınlar açısından ekip oluşturmanın ve meslek dayanışmasının ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor. Mary bu konuda kadınlara şöyle tavsiyelerde bulunuyor:

Kadınların sıklıkla unuttuğu şey şudur. Her şeyde uzman olmak zorunda olduklarını düşünüyorlar. Çünkü kendilerini diğerlerine göre daha fazla göstermek zorunda hissediyorlar. Kendimizi daha üstün olmaya zorlarsak, gereksiz bir cinsiyet ayrımını kendimiz yapmış oluruz. Aslında yapmamız gereken herkes gibi normal seyirde iş yapmaktır. Hangi konuda iyi ve hangi konuda kötü olduğunuzu belirledikten sonra boşluklarınızı doldurmanız ve yolunuza bakmanız aslında yeterli.

Mary, sektöre atıldığında bu alanın görülmemiş olan kısımlarını keşfetmenin çok önemli olduğunu belirtiyor. Yani sizlere çoğu makalemizde bahsettiğimiz niş pazarlama ve niş hedeflere dikkat çekiyor. Bu anlamda Mary, tüm emlak profesyonellerine bazı tavsiyelerde bulunuyor:

Bir işte başarılı olmak, o işte uzmanlaşmak ile başlar. Eğer alanınızda uzmanlaşırsanız, işler size gelir. Çünkü herkesten daha çok biliyorsunuzdur. Örneğin ben 30 yıl önce Manhattan’da henüz keşfedilmemiş bir pazar buldum. 34. ve Chambers caddelerindeki binalar daha çok endüstriyel tarzda olduğu için dikkat çekmemişti. Ben bu mekanları insanların farklı işletme tarzlarında nasıl kullanabileceğini öğrendikten sonra pazarlamaya başladım ve bir süre sonra insanlar uzmanlaştığım bu alanda bana danışmaya ve başvurmaya başladılar.

Ticari Gayrimenkulün Geleceği

Teknoloji gelişti, tüketicilerin eğilimleri değişti ve dolayısıyla emlak profesyonellerinin işlerini yürütme biçimleri de değişmek üzere. Peki, bu nasıl bir değişim? Ofislerimiz, müşterilere yaklaşımlarımız ve emlak ekibimizle yürüttüğümüz işte ne gibi değişiklikler oluyor?

Mary, uzun yıllardır hizmet verdiği ticari gayrimenkul sektörünün gelecekte ne gibi değişimler geçireceği konusunda da pek çok öngörüye sahip. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok üst düzey değişimlerin yaşanacağını ifade eden Mary, ileride karşılaşacağımız yeniliklere dair tahminlerini şöyle açıklıyor:

Teknoloji ticari varlıklar ile bir araya geldikçe, insanların evden çalışır hale gelmeleri daha mümkün hale gelecek ve artacak. Bu durumda ofis alanlarına olan talepte azalma göreceğiz. Henüz bu etkileri tam manasıyla görmedik ama bunu yakın zamanda yaşayacağız.

Mary’nin sektörün geleceğine dair yaptığı bir diğer öngörüsü de var olan ofislerin geçireceği değişim üzerine. Daha önce sitemiz üzerinden yayınladığımız ortak ofis alanlarına olan ihtiyaç konusu, Mary’nin de dikkatini çeken konulardan biri oluyor. Geçici ofis alanı çözümleri arttığı gibi var olan ofis alanlarının içinde de bir takım değişikliklere gidiliyor ve ofis kültürüne daha çok önem veriliyor.

Gelecek için şu sorun ile karşı karşıyayız. Sıradan binaların sonu gelecek. İnsanlar, artık ofis ortamlarında sadece iş yapmakla kalmayıp sosyal etkileşimlerini de bu ortamlarda yapmak istiyorlar. Toplumu yansıtan ve ofis kültürünü ifade eden özelliklerin ofislerde daha çok yer alacağına tanık oluyoruz. Teknoloji, bu anlamda büyük rol oynayacak.

Mary’nin bahsetmiş olduğu bu değişimlere ayak uydurmak emlak teknolojisine ayak uydurmak kadar önem taşıyor.

DİĞER HABER
26 Mart 2018