"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçı: Yaratıcı Ekip Kültürü ve Online Varlık Tutkusu ile Başarıya Ulaşan Cody Sperber

Cody Sperber, günümüzde Amerika’nın en başarılı emlak yatırımcıları ve en önde gelen eğitimcilerinden biri olarak takdir ediliyor. Bir zamanlar kız arkadaşının (şimdi karısı) mutfağında dizüstü bilgisayarından yeni listeler kazanmaya çalıştıktan sonra uzun süre acı verici hatalar ve sert darbeler ile mücadele etti. Birkaç yıllık deneme ve yanılgının ardından sonunda kodu kırmayı başardı ve o zamandan beri büyük bir kâr ve büyüme çizgisi gösterdi.

Cody, bir emlak yatırımcısı olarak 1000’den fazla mülkü getiriye dönüştürmeyi başardı. Hatta bu nedenle emlak dünyasının kraliçesi Barbara Corcoran tarafından “bir pazar dâhisi” olarak adlandırıldı. İnstagram’da en çok takip edilen (780 bin takipçi) emlak uzmanları arasında yer alıyor. Oldukça yaratıcı stratejiler, yenilikçi düşünceler ve istek üzerine alıcı ve satıcı ipuçları ürettiği için arkadaşları ve meslektaşları tarafından "Akıllı Yatırımcı" olarak tanımlanıyor.

Gayrimenkul yatırımı alanında yüzlerce öğrenciye danışmanlık yaptı. Halen alım, satım, kiralama alanlarında aktif bir gayrimenkul yatırımcısıdır. 2008 yılında Klever Investor adında bir emlak yatırım şirketi kurdu ve 2016 yılına kadar 200 nilyon dolarlık 1000’den fazla mülk sattı. 2010 yılından itibaren ise kurduğu Clever Investor adında bir emlak yatırım eğitim ve destek şirketini idare etmeye devam ediyor. INC Magazine tarafından 2015 yılında Amerika’da en hızlı büyüyen eğitim şirketlerinden biri olarak ödül aldı.

Online Pazarlama Tutkusu

İlk olarak Cody Sperber’in online varlığını geliştirme konusundaki tutkusuna ve ekip kültürü oluşturmadaki yaratıcı bakış açısına değinerek başlamak isteriz. Cody, 2003 yılından itibaren çeşitli web siteleri oluşturmaya başladı. SellQuickForCash.com ve codySPERBER.com sitelerinin sahibi olan Cody, buna benzer neredeyse 50 tane web sayfasını idare ediyor. Çünkü o, bir emlak profesyoneli olarak online varlığını geliştirmenin önemini kavramış uzmanlardan birisi. Bu sayede emlak sektöründe herhangi bir arama yapıldığında Cody’nin ismi mutlaka karşınıza çıkıyor.

Bu anlamda Cody’nin tam bir emlak içerik kralı ve marka yaratma dehası olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki Cody, CleverInvestor.com'u geliştirmek için bir firma ile 11 ay boyunca çalıştı. Kültürünü yansıtmak ve yüzlerce öğrenciye hikâyelerini anlatmak için yüzlerce videoyu hazırladı.

Emlak profesyonelleri çoğu zaman tutarlı bir PR stratejisi geliştirme konusunu erteliyor. Bütün enerjimizi ve gayretimizi emlak yatırımcılarına hizmet etmek, araçlar geliştirmek ve işimizi büyütmek için harcıyoruz. Sonunda geldiğimiz nokta, genel, yaşlı ve girişimcilik ruhundan uzak bir marka imajı oluyor.

Cody’nin sosyal medya alanındaki faaliyetleri ise herkese ilham kaynağı oluyor. Instagram’da tam 780 bin takipçisi olan Cody’nin Twitter takipçi sayısı 19 bin ve Facebook sayfasının beğeni sayısı 16 bin iken sayfayı takip eden kişi sayısı ise 17 bin. Bir emlak profesyonelinin bu kadar fazla kişi tarafından takip edilmesi, adeta onun başarısının kanıtı niteliğindedir. Kim bu kadar büyük bir kitleye başarılı bir şekilde hitap edebilmek istemez ki?

Sosyal medyada tam puanlı oynamak zorundasınızdır. Instagram'da ağa bağlanmak ve mümkün olan en iyi içeriği koymak için çok fazla zaman ve çaba harcadım. Yeni bir sosyal medya kanalı yükselişe geçtiğinde, sizin de harekete geçmeniz ve ondan faydalanmanız gerekir. Snapchat gibi bir şeyden para kazanamadıysanız, oradan çekilmeniz gerektiğiniz anlamına gelmez. Marka imajı yaratıp daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz.

Ekip Kültürüne Yaratıcı Bir Bakış

Elbette ki Cody’nin bu başarısının arkasında tek başına yürüttüğü çalışmalar yer almıyor. O, aynı zamanda başarılı bir ekip kültürünü geliştirerek yanındaki uzman beyinler ile birlikte hareket etmesini başarıyor. 2010 yılında kurduğu Clever Investor bünyesinde, çok sayıda çaylak emlak öğrencisine bu iş hakkında eğitim veriyor ve danışmanlık ediyor. Nitekim yıllar içinde gelişen ve büyüyen Clever Investor ekibi, yedi yıl içinde 2000’den fazla gayrimenkul girişimcisini emlak sektörüne kazandırmayı başardı.

Clever Investor ekibinin bu başarısının arka planına baktığımızda onlara ait adeta bir sır perdesi aralandığını görüyoruz. Çünkü Cody Sperber, son derece etkili ve verimli bir ekip kültürü oluşturmayı başarmış. Ekip kültürü oluşturma konusunda son derece yaratıcı bir bakış açısı ile yaklaşan Cody’nin bu konuya ilişkin yorumları ve ekip olarak çektikleri video bize her şeyi anlatıyor:

Anlarsınız ya… Clever Investor'da işleri farklı kılıyoruz. Dünyadaki 1 numaralı emlak yatırımcısı eğitim yazılımı şirketi olma yolunda ilerliyoruz ve bunu yaparken en iyi şekilde eğlenmenin tadını çıkarıyoruz. Öğrencilerimizi gülümsetmeye (ve bir sürü para kazanmaya) bayılıyoruz. Harika!

Cody Sperber’dan Birkaç Tavsiye

Her yıl binlerce öğrenciye emlak yatırımı ve emlak komisyonculuğu konusunda eğitimler veren ve danışmanlık yapan Cody’nin birkaç tavsiyesini aktarmadan olmazdı. Cody, bir zamanlar kendisinin çaylak olduğunu ve çok çeşitli hatalar yaptığını itiraf ediyor. Ancak onun bakış açısı, hataları beklemek, onları kucaklamak ve onlardan bir şeyler öğrenmek üzerine kendini geliştirmiş. Fakat onun asla hata yapmamanız gerektiğini düşündüğü birkaç şey var. Cody’e göre stratejiler, sistemler ve senaryolar hakkında asla hata yapmamanız gerekiyor.

Bu işi yaparken kesinlikle doğru stratejilere sahip olmalısınız. Pazarlamadan müşteri ilişkilerine, marka oluşturmaktan finansal çabalara kadar her alanda stratejileriniz yere sağlam basmalıdır.

Cody, buna müşteri ilişkilerinden birkaç örnek vererek devam ediyor:

Sizinle çalışmasının ne kadar faydalı olacağına dair bilgiler kusarak görüşme yapmayın. Boynunuzu gereksiz bir zamanda ileri uzatmayın. Müşteri ile konuşurken ses tonunuzu ayarlayarak ve onun konuşmasına izin vererek sağlam bir ilişki kurun. Onunla bir ilişki oluşturana kadar muhafazakar bir yaklaşımı benimsemelisiniz.

Emlakbroker.com ekibinin de daha önce belirttiği gibi, potansiyel satışları gerçek müşterilere dönüştürmek için onları sürücü koltuğunda gibi hissettirmeniz gerekir.

DİĞER HABER
14 Temmuz 2017