"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Emlakçıların En Beyefendi İsmi Kyle Blackmon’un Serüveni

Kyle Blackmon… Manhattan şehrinde gayrimenkul sektörünün en başarılı brokerlarından biri. 2003 yılından bu yana 1 buçuk milyar dolardan fazla satış yaptı. 2014 yılında ise yaptığı 302 milyon dolar değerindeki satış ile Wall Street Journal tarafından 1 milyon emlakçı arasında 12’nci sırada yer aldı. New York şehrindeki 30 bin emlakçı arasında ise üçüncü sırada yer aldı. Şu anda Compass firmasında emlak broker olarak çalışıyor.

Kim emlak kariyerinde böyle bir profile sahip olmak istemez ki? Sekiz rakamlı satışlarla zenginleşen Kyle, yıllardır bölgesindeki en lüks emlak brokerlarından birisi olarak kabul ediliyor.

Blackmon, üniversite eğitiminden sonra New York’a taşındığında Brown Harris Stevens’in yanında asistanlık yapmak için adeta hasbelkader gitmişti. Kendisi o anları anlatırken “Dolapları temizlerim, bir şeyler yaparım şeklinde bir savunma yapmıştım” diyor.

Bir şekilde ikna ettiği Brown Harris Stevens’in yanında asistanlık yaptığı süre boyunca kendini geliştiren ve zaman içerisinde kendi ününü ve müşterilerini kazanmaya başlayan Blackmon, yıllar içinde ismini çok geniş bir çevreye yaymayı başarmıştı. Ver art arda kariyerindeki en önemli satışları yapmaya başladı.

15 Central Park West’te kaydedilen 88 milyon dolarlık satışı kim yaptı? Kyle Blackmon.

50 Central Park South’ta kaydedilen 70 milyon dolarlık satışı kim yaptı? Yine Kyle Blackmon.

15 Central Park West’te kaydedilen 62 milyon dolarlık satışı kim yaptı? Bildiniz! Kyle Blackmon.

Ve kariyerinde dikkat çekmesini sağlayan büyük satışları yapmaya başladıktan sonra ün kazanmaya başardı. Başarı başarıyı doğurur diye boşa dememişler.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken başarıya giden yolda ilk fırsatı kendisi yaratmış olmasıdır. Eğer doğup büyüdüğü Virginia’dan New York’a gelerek Brown Harris Stevens’in asistanı olmak için çaba göstermeseydi, iş yaptığı müşterilere ulaşması inanılmaz zor olacaktı. Burada emlak kariyeri oluşturmak için, bir yerlerden başlama isteğinin ve fırsatları kullanma zekasının son derece önemli bir faktör olduğunu görebiliyoruz.

Emlak Brokerlarının Beyefendisi: Kyle Blackmon

Kyle Blackmon, henüz 20’li yaşlarındayken bile yaşadığı yerde beyefendi biri olarak tanınıyordu. Bu nedenle meslektaşları arasında genç yaşına rağmen “eski okul” emlak brokerlarından biri olarak kabul edildi ve bu şekilde ün kazandı. Çünkü Kyle, piyasada çevresine karşı her zaman saygılı olmaya ve düşman kazanmamaya dikkat eden biriydi.

Öyle ki Olshan Realty’nin kurucusu Donna Olshan, onun hakkında “Kimsenin bu adam hakkında kötü bir şey söyleyeceğini sanmıyorum” diyordu. Aynı şekilde Sotheby’s Realty’de emlak broker olan Elizabeth Sample da onu “Kyle hakkında söylenebilecek şeyler, sadece iyi şeylerdir. O, son derece iyi, profesyonel ve beyefendi bir insandır.” şeklinde tarif ediyordu.

Ancak iş yaptığı Manhattan, son derece hızlı tempoya sahip bir emlak dünyasına sahipti. Böyle bir sektörde bir emlak brokerının beyefendiliğini zaman zaman bozması gereken anlar olabilirdi. Nitekim Blackmon da zaman zaman yırtık olmak zorunda kalmıştır.

Blackmon, bir satıcı ile karşı karşıyaydı. Satıcı, Blackmon’un kendisine sunduğu alıcı teklifinden hoşnut kalmamıştı ve hayal kırıklığına uğramıştı. Alıcı ise teklifinde ısrarlıydı. Yani Blackmon’un bu anlaşmayı tamamlamak için daha fazla şey ortaya koyması gerekiyordu. İki tarafla da görüşmüş ve her türlü şeyi denemişti. Başka ne yapabilirdi?

Neticede Blackmon, kariyerinin bu tip anlaşmalara bağlı olduğunu bildiği için, alıcının bulunduğu Wyoming’e hızlı bir uçuş yaparak müşterinin yanına giderek detaylı bir görüşme yaptı. Satıcının yanına geri döndüğünde, alıcının 8 milyon dolarlık teklifi kabul ederek satın almayı gerçekleştireceği müjdesini ona vermişti.

Blackmon, bu anlaşmadan sadece bir yıl sonra, satın alan kişinin aynı yeri 12 milyon dolara satmasına da yardımcı oldu. O, müşterilerine sunduğu inanılmaz gayreti sayesinde onlarla sürekli iş tekrarlama şansına sahip oluyordu.

Annenin Girişimci Ruhu ile Kendi Beyefendiliğinin Birleşimi

Sektördeki kimi brokerlar, Blackmon’un başarısında, üvey babasının iş dünyasında olmasının ve annesinin Citigroup bağlarının olmasının etkisi olduğunu söyler. Her ne kadar Blackmon’un yeteneklerini ve beyefendi kişiliğini göz ardı edemesek de, bu düşünceyi Blackmon’un kendisi de bir yere kadar kabul ediyor.

Amerika’nın Virginia eyaletinde Charlottesville şehrinde büyüyen Kyle’ın annesi Sandra’nın da onun üzerinde emeği büyük. Blackmon, başarısını annesinin kararlılığına borçlu olduğunu söylüyor. Öyle ki Kyle annesinin kendi üzerindeki etkisinden şöyle bahsediyor:

Annem bana hedeflerimin peşinde koşarken gözü kara olmayı öğretti. Burada olmamı büyük ölçüde ona borçluyum.

Annesi, öğretmen ve üniversite yöneticisi olarak çalıştı. Kyle’ı ve kız kardeşini tek başına yetiştirdi. Daha sonra Citigroup’un Citi Özel Bankası için Ev Danışmanlığı ve Konsiyerj servisinde genel müdür oldu. Şimdi, burada en seçkin müşterilere hizmet veriyor.

Blackmon’un kendi kişiliğindeki beyefendilik ile annesinin kişiliğindeki girişimci ruhu bir araya geldiğinde ortaya böyle bir başarı çıkıyor.

Blackmon’dan Emlakçılara Birkaç Tavsiye

Blackmon, her ne kadar annesi ve sektördeki rekabet tarafından saldırgan olmaya itilse de, o kendisiyle bütünleşen beyefendi emlakçı çizgisini kaybetmiyor. Blackmon, diğer emlak profesyonellerine bu anlamda bir tavsiyede bulunuyor:

Saldırgan, gaddar ve acımasız bir emlak satıcısı olmak zorunda değilsiniz. Ama kesinlikle azimli ve kararlı bir emlak satıcısı olmak zorundasınız. Başladığınız işi ilk engelde ve zorlukta bırakırsanız, asla başarılı bir emlak broker olamazsınız.

Blackmon, ayrıca bir emlak broker için başarı kadar başarısızlığın da önemli olduğunu vurguluyor. Başarısızlığın emlak brokerına ne kattığını merak edenler için sözü Blackmon’a bırakalım:

Bu sektörde başarılı olan kişiler, yalnızca başarılı olmanın yollarını öğrenerek değil, aynı zamanda başkalarının başarısız olma nedenlerini inceleyip aynı hatalara düşmemeye çalışarak da başarıya ulaşıyorlar. Bunun emlak işinde önemli bir püf noktası olduğuna inanıyorum.

Blackmon’un diğer emlakçılardan ayrılan sıradışı sakin duruşu, ona bir farklılık ve özgünlük kazandırıyor. Aslında bu, günümüzde bir emlakçının en çok sahip olmak istemesi gereken durumlardan biridir: Özgünlük ve farklılık. İşte Blackmon’un bu konudaki görüşleri:

Farklı olmak ve rekabet içinde öne çıkmak önemlidir. Kimisi bunu doğal haliyle başarırken kimisi ise bir fark yaratmak için kendine yeni özellikler katar. İkisi de başarıya giden yolu sağlayabilir. Ben doğal farklılığı yakalayanlardan oldum. Kendi kişiliğimdeki doğal farklılığı öne çıkararak bunu başardım. Bunun için her emlakçının önce kendinin farkında olması gerekiyor.

DİĞER HABER
26 Kasım 2016