"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarılı Örneklerden Motivasyon Alıntıları (Bölüm 2)

İnsanlar günlük hayatın karmaşasına kapılınca düşünmeyi bırakıp sadece aksiyonlara odaklanabiliyor. Bir danışman olarak günlük temponuz çok yüksek, ama eğer düşünmeyi bırakırsanız, değişen koşullara uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz. Başarılı olmak için her zaman alışılmışın dışında düşünebilmelisiniz.

Biz EmlakBroker ekibi olarak başarılı insanların bakış açılarını görmenin büyük bir motivasyon kaynağı olduğuna inanıyor ve elimizden geldiğince size ilham vereceğine inandığımız alıntıları paylaşıyoruz. Bu yazımızda da sizin için pazarlama ve satış hakkında bakış açınızı değiştirecek 10 alıntı derledik.

“Olay, yapmamız gereken şeyler için çok az zamanımızın olması değil, sahip olduğumuz zaman içinde çok şey yapmak zorundaymış gibi hissediyor olmamız.” Gary Keller

Bu alıntı gayrimenkul piyasasına oldukça uyuyor. İlgilenmeniz gereken müşteriler, konutlar, finansal işlemler ya da pazarlama aktiviteleri var. Ama her zaman sahip olduğunuz zaman içerisinde kafanızdaki şeylerin sadece bir kısmını yapabileceğinizin bilincinde olmalısınız. Bunu kabullenirseniz, önceliklendirme yapmak konusunda da kendinizi geliştirmiş olacaksınız.

“Gayrimenkul piyasasında insanlar hakkında yeni şeyler öğrenirsiniz. Toplumsal meseleler hakkında yeni şeyler öğrenirsiniz. Hayat hakkında yeni şeyler öğrenirsiniz. Ve hatta hükümet hakkında yeni şeyler öğrenirsiniz. Hem de her meslekten daha fazla.” Johnny Isakson

22 yıl boyunca danışmanlık ve uzun süre Amerika senatosunda görev yapmış olan Johnny Isakson bu işi yaparken hayat hakkında çok şey öğrenmiş. Siz de işinize sadece emlak danışmanlığı olarak bakmayın. Siz birçok iletişim kanalı olan, sürekli öğrenen ve insanların hayatına dokunabilecek bir pozisyondasınız.

“İşe yarar, konuyla alakalı ve ikna edici bilgiler paylaşmak için müşterinizi tanımalısınız.” Jay Baer

Bu konu hakkında zaten bilinçli olduğunuzu düşünüyoruz. Ama yine de kendinize müşterilerinizin sadece gelir kaynağı değil, aynı zamanda değerli bireyler olduklarını hatırlatmanız için bu alıntıyı paylaşmak istedik. Unutmayın, müşterilerinizi tanıdıkça onlara daha çok yardımcı olabilir ve müşterilerinizi mutlu edebilirsiniz.

“Gayrimenkuller kaybolmaz, çalınmaz ya da taşınmaz. Gayrimenkul işi dünyadaki en güvenilir yatırımdır; çünkü sağduyuyla satın alınır, tamamen ödenir ve özenle yönetilirler.” Franklin D. Roosevelt

Bir müşterinizin yatırım yapmak konusunda ikna olması için bunu mantıklı bulması ve güvende hissetmesi gerekir. Gerçekten de gayrimenkul yatırımları bu iki kriteri en çok sağlayabilen sektör. Konut satın almak uzun vadede zarar getirmeyen ama kâr konusunda da potansiyeli yüksek bir aktivite. Müşterilerinize bu bilgiyi aktarmanız size yardımcı olabilir.

“Gerçek bir hizmet sunmak için parayla ölçülemeyecek ya da satın alınamayacak şeyler önermelisiniz. Samimiyet ve dürüstlük mesela.” Douglas Adams

Şu aralar popüler olan bir tartışma var, insanlar artık gayrimenkul danışmanlarına eskisi kadar ihtiyaç olmadığını iddia ediyorlar. Her ne kadar bir danışmanın sunabileceği hizmetin herhangi bir araçla karşılanamayacağına emin olsak da, siz yine de verdiğiniz hizmette dürüstlük ve samimiyetin ön plana çıkmasına özen göstermelisiniz. Böylelikle müşterilerinizin gözündeki negatif algıyı daha kolay yıkarsınız.

 

Kalabalık bir sektörde uyum sağlarsanız başarısız olursunuz. Yoğun bir piyasada sadece var olmak görünmez olmakla aynı şeydir.” Seth Godin

Gayrimenkul piyasasında rekabet oldukça fazladır. Ekonomide dalgalanmalar yaşandıkça başarısız olup işi bırakan danışmanlar oluyor, ama hiçbir zaman tek opsiyon siz değilsiniz. Bu yüzden de farklı iş stratejileri izlemeli, alışılmışın dışına çıkmalı ve müşterinize sizde neyin farklı olduğunu gösterebilmelisiniz.

“Her satışın beş temel engeli vardır; ihtiyaç yoktur, para yoktur, acelesi yoktur, arzu yoktur, güven yoktur.” Zig Ziglar

Zig Ziglar’ın bu anlamlı sözünü gayrimenkul piyasası için şöyle açabiliriz:

  1. İnsanlar bir yerde yaşamaya her zaman ihtiyaç duyacaklar, bu yüzden bu madde sizin için bir problem oluşturmuyor.

  2. Gerçekten de para gayrimenkul piyasasında en büyük problemdir. Konut satın almak ucuz bir şey değil, bu yüzden müşterileriniz en büyük endişesini finansal konular oluşturuyor.

  3. Aciliyet hissi satış işlemlerinizi oldukça hızlandırabilir. Ama zor bir karar vermeye çalışan müşterinizi acele ettirmeniz ters de tepebilir. Orta yolu bulmak gerekiyor.

  4. Herkes ev sahibi olmak ister, önemli olan bu hevesi kırmamak için göstereceğiniz çaba.

  5. Gayrimenkul piyasasında en önemli şey güven olarak kabul edilebilir. Ev almak büyük bir iş ve müşteriniz size güvenmezse sizinle çalışmak istemeyecek.

“Sizinle ya da sizin için çalışan herkesin başkalarına anlatmak isteyeceği mükemmel bir deneyim yaşadığından emin olun.” Chris Murray

Referansların öneminden tekrar tekrar bahsetmiştik. Bir müşterinize istediği evi bulabilirsiniz, ama eğer sizin için referans olmasını sağlayamadıysanız işi başarılı bitirmiş sayılmazsınız. İnsanların sizinle çalışmaktan keyif almasını sağlayın ve mümkünse bununla ilgili geri dönütlerini arşivleyerek bir referans dosyası oluşturun.

“Özgün içerik üretmek önemlidir. Fakat günümüzün insan ilişkileri ürettiğiniz içeriklerin ne kadar okunduğu, ne kadar fark edildiği, ne kadar paylaşıldığı ve ne kadar yorum aldığı üzerinden ölçülüyor.” Laura Monroe

Dijital pazarlama kanallarının önemini biliyorsunuz. Artık paylaştığınız içeriklerle milyonlarca insana aynı anda ulaşabiliyorsunuz. Bu yüzden içeriklerinizin ilgi çekici ve bilgilendirici olması büyük önem taşıyor.

“Müşterilerinizle iş sonrası iletişimi koparmak, tıpkı tıkaç kullanmadan küveti doldurmaya çalışmaya benziyor.” Michelle Moore

Müşterilerinizle daimi ilişkiler kurmanız gayrimenkul piyasasının temelini oluşturuyor. Öyle ki, müşterilerinizle ilişkinizi sürekli tutmamayı sadece küveti doldurmaya çalışmak olarak değil, bir de üstüne tatile gidip evinizin su basması olarak değerlendirmelisiniz. Bir telefonla ulaşıp referans isteyebileceğiniz müşterileriniz yoksa yükselmeniz pek mümkün değil.

DİĞER HABER
28 Aralık 2017