Mail listemize abone oldunuz mu?
Başarılı Örneklerden Motivasyon Alıntıları

Bir gayrimenkul danışmanı olarak oldukça stresli bir iş yaptığınızın farkındayız. Endişeler ve korkular günlük hayatınızın bir parçasını oluşturuyor. Sizinle çalışmaktan vazgeçen müşteriler, fiyatlar konusunda direten ev sahipleri ya da her şeye burun kıvıran alıcılar ile uğraşmanın ne kadar yorucu olduğunu inanın biliyoruz.

Sıkıntı miktarınızın fazla olduğu günlerde odaklanma problemi yaşadığınızı ve bazı işleri baştan savma yaptığınızı düşündüğünüzü de biliyoruz. Ama unutmayın, hepimiz insanız ve her gününüzün aynı olmaması çok doğal.

Tabi ki de hissettikleriniz işinizi etkileyecek. Duygusal durumunuzdaki değişimlerin işteki veriminizi etkilemesinden daha doğal bir şey yok.

Ama bu değişimlerin sizi etkileme miktarı, günün sonunda rakiplerinize karşı ne kadar avantaj sağlayabileceğinizi gösterecek. Bu yüzden de duygusal durumunuzun üzerinizdeki etkisini minimize etmeye çalışmanız gerekiyor.

Piyasanın durumu gibi dış faktörler üzerinde etkiniz olmayacağı için, zararı minimize etmek için değiştirebileceğiniz tek bir şey var, o da düşünce yapınız.

Artık yakınmayı bırakmalı ve duygularınızı kontrol altına almaya başlamalısınız. Unutmayın, sahip olduğunuz yeteneklerle başaramayacağınız hiçbir şey yok. Tek ihtiyacınız olan şey kendinize ve pozitif düşüncelerinizle elde edeceğiniz olumlu sonuçlara inanmak.

Bu düşünce yapısını hayatınıza adapte etmenizin söylendiği kadar kolay olmadığının farkındayız. Bu sebeple bu yazımızda size ilham olması için başarılı insanlardan alıntılar derledik:

“İnanmak başarmanın yarısıdır” - Theodore Roosevelt

Başarılı olmak mı istiyorsunuz?

Aklınıza hemen ofisinize gidip iş ve pazarlama planları oluşturmak ya da markalaşma konusunda kafa yormak geliyor değil mi?

Hayır, öncelikle yapmanız gereken şey inanmak. Tüm danışmanların günde 24 saati, benzer kaynakları ve benzer iş tanımları var. Ama neden bazıları daha başarılı biliyor musunuz? Çünkü başarılı olacaklarına inanıyorlar. Unutmayın, inanmadığınız bir işin iyi bir sonuç getirme olasılığı yoktur.

“Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir.” - Thomas Edison

Asla pes etmeyin, pes etmek kaybedenler içindir.

Başarıya giden en garantili yol denemeye devam etmektir. Bugün olmasa bile, bir gün mutlaka istediğiniz şey olacak. İstikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etmeniz ve engellerin sizi durdurmasına izin vermemeniz gerekiyor.

Müşteriniz sizinle çalışmaktan vaz mı geçti? Siz yine de iletişim kurmaya devam edin. Aylık gelir planınızın gerisinde mi kaldınız? Sürekli yeni pazarlama yöntemleri deneyin. Unutmayın, başarı denemeye devam etmekten geçiyor.

“Kestirme yollar ancak kanalizasyon kanalları olabilir.” - John Madden

Başarıya giden yolda kestirme diye bir şey yoktur. Bir danışman olarak sürekli fırsatlar yaratmalı, dış faktörlerin sizi etkilemesine izin vermemeli ve müşterinizle daimi ilişkiler kurmak konusunda girişimci olmalısınız. Hava kötü, bu müşteri benden hoşlanmadı, piyasa düşüşte gibi bahaneler sizi durdurmamalı.

Her işte olduğu gibi, gayrimenkul piyasasında da iş size kendiliğinden gelmez. Sürekli çaba göstermeli ve müşterilerinize siz ulaşmalısınız. İş planları yapmalı, teknolojiyi takip etmeli ve sosyal medyayı kullanmalısınız.

Başarıya ulaşmak kolay değildir. Bu süreç zaman alacak. Ama bilmelisiniz ki, başarıya kısa yoldan ulaşan insanlar genelde kazandıklarını aynı hızla kaybediyorlar. Başarıya neredeyse her zaman uzun yoldan gidilir.

“Kendilerini motive etmesini, heyecanlandırmasını bilmeyen insanlar, öteki yetenekleri ne kadar üstün olursa olsun, sıradan işler yapmakla yetinirler.” - Andrew Carnegie

Endişeler yapıcı şeyler değildir, zaten zorlu olan başarı yolunuzda size ekstra yük getirirler. Bir gün boyunca endişelenmek, bir hafta boyunca durmaksınız çalışmaktan daha yorucu olabilir. Endişe bir problem için asla bir çözüm değildir, bir problem sadece çözmeye istekli olursanız çözülür.

Başarılı bir danışman olmak için endişelerinizi kenara bırakmanız ve hayattan zevk almaya başlamanız gerekiyor. Yaptığınız işten zevk almadığınız sürece başarılı olmanız mümkün değildir. Mutlu olabilecekken neden üzülmeyi seçesiniz ki?

Bazı günlerinizin kötü geçmesi ya da ekonomik dalgalanmalar sizin mutluluğunuzu etkilememeli. Kendi mutluluğunuzun patronu sizsiniz. Kimsenin bunu elinizden almasına izin vermeyin. Negatif düşünmeyi bırakın ve her zaman gülümseyin.

“‎Başarılı savaşçı lazer gibi odaklanan ortalama bir adamdır.” - Bruce Lee

Başarılı olmak için odaklanmak gerekiyor. Daha da doğrusu, dış faktörlerden bağımsız olarak sürekli odaklanmak gerekiyor.

Odak noktanızı sabit tutmak için de sürekli planlama yapmalısınız. Her gününüz planlı olmalı, böylelikle moraliniz bozuk olsa bile yapmanız gereken işleri bitirmek için motivasyon bulabilirsiniz. Her gün uyanır uyanmaz ya da bir önceki gün yatmadan önce o iş gününüz için plan yapmalısınız.

Dönemlik hedefler koyup bunları ay, hafta ya da gün gibi küçük parçalara ayırmak da iyi bir yöntem. Sonunda ulaştığınız küçük hedeflere yönelik aksiyon listeleri oluşturabilir ve bunları günlere bölebilirsiniz. Böylelikle odağınız hep işte olur.

“Yarı yolda bırakacağın bir işe neden başlayasın ki?” - Joe Namanth

Bitirme planınızın olmadığı bir iş için başlama zahmetine girmenize gerek yok. Başarılı olmak pes etmemekten geçiyor. Bu yüzden de karşınıza çıkacak ilk problemde pes edecekseniz, işe başlamanız anlamlı değil. Bir problemle karşılaştığınızda kendinize şunu sormanız gerekiyor: Bu zamana kadar yaptığım her şeyden vazgeçip pes mi edeceğim, yoksa başaracak mıyım?

Sıradan olmak kolaydır. İnsanların çoğunluğu zorluklar karşısında sorumluluk almaktan korkuyor. Siz bir yerden başlamayı ve küçük adımlarla başarıya doğru ilerlemeyi bilmelisiniz. Başarana kadar durmamak çok önemli.

“Başarımı şuna borçluyum: Asla bahane sunmadım ve kabul etmedim.” - Florence Nightingale

Eğer başarısız olmayı kabullendiyseniz, tabi ki de yüzlerce bahane üretebilirseniz. Müşterinizin burnu havada, ev sahibinin hayalperest ya da doların yüksek olduğundan yakınabilirsiniz. Ama bu sizi başarıya götürmeyecek. Dış faktörleri suçlamayı bırakın ve kendi işinize odaklanın.

Başarılı insanlar havanın soğuk olmasını, saatin kaç olduğunu ya da morallerinin bozuk olmasını önemsemezler ve asla ama asla işlerini ertelemezler. Her zaman motive, çalışkan ve üretkendirler. Her işlerini en iyi şekilde yapmak için üstün çaba gösterir ve karşılaştıkları engelleri zaman kaybı olarak görmezler.

Sonuç:

Gayrimenkul piyasasında kendi işinizin patronu sizsiniz. Ne kadar çabalarsanız, geri dönütünüz o kadar çok olur. Başarıya giden yol hiçbir zaman kolay olmayacak. Ama düşerseniz, kalkmasını bilmelisiniz. Başarılı olmak için kendinizi motive etmeli, yaptığınız işten keyif almayı asla ihmal etmemelisiniz.

Görsel: Cep Herkül'ünün anısına. Her zaman kalbimizdesin.

DİĞER HABER
22 Ağustos 2021