“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Başarının İtici Gücü Mentorun Önemi

Mentor, kariyerimizde ilerlememiz için bize destek sağlayan, dışarıdan bir bakış açısı kazanmamıza ve içimizdeki cevheri çıkarmamıza yardım eden, yol gösteren işin inceliklerini öğreten kişidir. Emlak uzmanları için bir mentorle çalışmak kariyerleri açısından son derece önemlidir.

Yeni işe başlayan emlak uzmanları kendilerine işin inceliklerini öğretecek, neleri nasıl yapacağı konusunda yol gösterecek ve zorluklarla karşılaştığında akıl verecek birini kolaylıkla bulabilirler.

Ancak mentor sadece işe yeni başlayanlar için değil kariyerinde uzun yılları tamamlamış emlak profesyonelleri için de son derece önemlidir. Eğer işinizde çok başarılı olmak istiyorsanız sizi cesaretlendirecek, ilham verecek, ileri stratejileri öğrenmenizi ve gelişerek ilerlemenizi sağlayacak birine ihtiyaç duyarsınız.

Bir mentor bulmanız zor olabilir. Şöyle bir düşündüğünüzde gerçekten çevrenizde hiç göremiyor olabilirsiniz.

Yeni Başlayan Emlak Uzmanları İçin Mentorluk

Bir emlak uzmanı olarak gelişiminize katkı sağlayacak pek çok kaynak var. Pek çok kaynağınız olmasına rağmen yine de ne yapacağınızı bilemezsiniz. Gerçekten bir mentor bulmanız konusunda tavsiye almışsınızdır ama nasıl yapılacağını da bilmiyorsunuzdur. Eğer bir emlak şirketinde çalışıyorsanız bunu sizin için şirket yöneticileriniz yapabilir. Deneyimli ve uzun yıllardır bu işi yapan başarılı bir meslektaşınız size mentorluk yapabilir. 

Kendinize mentor bulma konusunda öncelikle sizden deneyim olarak biraz ilerde olan arkadaşlarınızı düşünebilirsiniz. İşinde gerçekten uzman, hiç zamanı bulunmayan popüler olan kişiler yerine daha samimi olduğunuz arkadaşlarınızı tercih edebilirsiniz. Mentorluk yapma konusunda çok yoğun olsalar bile eğitimler ya da seminerler konusunda bilgi vererek sizi yönlendirebilirler.

Aranızdaki ilişkide illa ki onlardan mentorluk yapmalarını istemenize de gerek yoktur. Önemli olan o kişinin size yardımcı olmak istemesi ve yardımcı olmasıdır. Onlara tabii ki çok yoğun olmayacak şekilde sorular sorun. Daha çok onlarla kazan kazan ilişkileri kurmaya çalışın. Arkadaşlığınız geliştikçe otomatik olarak o kişiden daha fazla şey öğrenmeye başlayacaksınız. Zamanla ilişkinizi daha resmi bir mentorluk ilişkisine dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmadan bile o kişiden çok fazla şey öğreneceksiniz. En önemlisi de güveneceğiniz bir arkadaşınız dostunuz olacaktır.

Kıdemli Emlak Uzmanları İçin Mentorluk

Emlak piyasasında uzun yıllar geçirince yardım istemekten çekinir hale gelmiş olabilirsiniz. Bazı durumlarda bilmediğiniz şeyleri sormaktan çekiniyor olabilirsiniz. Bazen de emlak uzmanlarının her şeyi bildikleri yanılgısına kapıldıkları görülür. 

Emlak piyasası gibi hareketli bir piyasada her zaman herkesin öğreneceği bir şeyler vardır. Yeni satış metotları, yeni teknoloji özellikleri, pazarlama trendleri, müşteri sunumları gibi pek çok farklı konu her gün yenilenirken sizin her şeyi bilmeniz mümkün değildir. Ayrıca size olayların dışından bakan bir bakış açısı ile destekleyecek, ileriye gitmenizi sağlayacak tavsiyeler verecek birine ihtiyacınız vardır. Sporda her sporcunun bir koçu vardır. Neden çünkü hala öğrenecekleri bir şeyler vardır ve her gün bugünkünden daha başarılı olmak isterler.

Deneyimli bir emlak uzmanı olarak piyasada zaten belirli ilişkileriniz vardır. İlişkiniz olan bazı kişileri mentorunuz olarak düşünmeseniz de gerçekte olabilirler. Bu kişilerden bazıları eski patronunuz, eski öğretmeniniz, yaşlı bir akrabanız geçmişten bu güne size akıl hocalığı yapmış olabilir. Kendiniz için illa ki bir guru bulmanız gerekmez sadece ilişkide olduğunuz bu kişilerden kariyerinizde ilerlemenizi sağlayacak biri ile ilişkinizi ilerletmeniz ve zamanla ilişkinizi mentorlük ilişkisine çevirmeniz yeterli olacaktır.

Herkesin hatta bir süperstarın bile bir mentora ihtiyacı vardır. Unutmayın iyi mentorlük ilişkisi geçmişten kurulan bağlarla daha kolay kurulur. Çevrenize bakın ve size ilham verecek kimleri tanıdığınızı keşfedin ve onlarla daha fazla vakit geçirmeye başlayın. Bu kişiden faydalanmak için hemen resmi bir mentorluk ilişkisi kurmanıza gerek yoktur. Sadece onlarla zaman geçirin, onlara yardım edin ve dinleyin. Bu sayede çok şey öğreneceksiniz ve bir gün siz de birilerine bir şey öğreten mentor rolüne geçeceksiniz.

Ve son olarak Facebook'un kurucusu Zuckerberg bugünkü başarısını mentorluğa borçlu olduğunu ifade ediyor ve birine mentorluk yaparken göz önünde bulundurulması gereken üç konuyu paylaşıyor.

  • Kendi zamanınızdan küçük bir zaman dilimini, deneyimlerinizi paylaşarak başka birine yeni dünyaların kapısını açmak için değerlendirin.
  • Mentorluk yapılan kişinin yeni bir şey öğrendiğindeki coşkusunu paylaşın, sevinç bulaşıcıdır.
  • Karşılıklılık ruhu üstün geldiğinde hem mentor hem de mentorluk yapılan kişi değiş tokuştan galip çıkacaktır.

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
26 Ağustos 2019