"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarının Nirvanası İçin Gereken Tek Şey: Güçlü Düşünce Yapısı

Bugün size farklı düşünmek, başarıyı yakalamak ve yeniliklere açık olmak için neler yapabileceğiniz ile ilgili sohbet tadında bir yazı hazırladık. Aslında başarılı bir danışman olmak için yapmanız gereken şeyler üç aşağı beş yukarı belli. Ama neredeyse herkesin bu görevleri yerine getirmemek için bir sebebi ya da daha doğru bir bahanesi var.

Albert Schweitzer zamanında şöyle söylemiş: Çağımızda benzerlik, ayrı düşmemek için başkalarının yaptığını tekrar etmektir. Aslında ne kadar da doğru. Neredeyse hepimiz göze batmaktan ya da risk almaktan korktuğumuz için alışılagelmiş metotlar üzerinden devam ediyoruz. Hatta bazen daha başarılı yöntemler olacağına inansak bile benzer kalmayı tercih ediyoruz.

Peki siz, emlak piyasasını başkaları gibi olmak için mi seçtiniz, yoksa özgün ve farklı bir danışman olmayı mı istiyorsunuz?

Cevabınızın farklı olmak olduğunu umuyoruz. Çünkü başarıyı taklit ederek yakalamanız mümkün değil. Bu yüzden de sizden farklı olmaktan korkmamanızı istiyoruz. Emlak piyasasında başarılı olmanın yolu ne istediğini bilmekten ve bu isteğe ulaşabilmek için yapılması gerekenleri göze almaktan geçiyor.

Yaşadıkları şeyleri abartarak anlatan ve pireyi deve yapan insanlar etrafınızda var ve her zaman olacaklar. Bir keresinde arkadaşımla ön arabanın tamponuna dokundurmuştuk ve o tüm gün insanlara nasıl ölümden döndüğümüzü anlatmıştı.

Ama başarılı olmak için psikolojik olarak güçlü durmalı ve kendinize karşı her zaman dürüst olmalısınız. Hem kendiniz, hem de başkaları hakkında.

Ne yazık ki insanların çoğu negatif bir dünya içerisinde negatif düşüncelerle yaşıyor. Bu negatif algı o kadar yaygın ki, medya kanallarını bile ele geçirmiş durumda. İnsanlar kitle iletişim araçları tarafından mutsuz olmaya itiliyor.

Ama aslında hepimiz her gün şu aşağıdaki seçeneklerden doğrusunu seçecek kadar güçlüyüz. Evet, bazı seçimler diğerlerine göre daha çok çaba gerektiriyor, ama bu güç içinizde var:

 • İşe gitmek ya da gitmemek
 • İş planlarını takip etmek ya da etmemek
 • Potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışmak ya da çalışmamak
 • Başarıyı istemek ya da yenilgiyi kabullenmek

Hepimizin bir egosu var ve aslında bu ego bizim bildiklerimizi sorgulamamızı, geçmişten ders almamızı ve günün koşullarına kafa tutmamızı sağlıyor. Egonuza zarar vermeniz ve yaptığınız işlerden mutsuz olmanız, aynı mutlu olmanız kadar sizin elinizde. Her günün ayrı ayrı iniş ve çıkışları olacak. Ama eğer hedeflerinize ulaşmak için güçlü bir motivasyon hissedemiyorsanız başarı size gelmeyecek.

Hepimizin dikkatini dağıtan yüzlerce dış etken var. Bu dış etkenler her gün enerjimiz, zamanımız ve paramızda kayba yol açıyor. İşte bu yüzden de güçlü bir düşünce tarzına sahip olmak gerçekten de çok önemli.

Gürültü patırtının ortasında sükûnetle dolaş, sükûnette huzur bulunduğunu unutma.

Güçlü Bir Düşünce Yapısı Oluşturmak

Şu an vereceğimiz tavsiye size çok basit görünebilir, fakat hayat karşısında güçlü durmanın, pozitifliği yakalamanın ve başarılı bir emlak danışmanı olmanın yolu çok basit bir aktiviteden geçiyor: kendinize zaman ayırmak.

Her gün 15’er dakikalık 4 ayrı mola vermeli ve bu molaları kendinizi resetlemek için kullanmalısınız. Yürüyüş yapabilir, müzik dinleyebilir, arkadaşınızı arayabilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Önemli olan sizi mutlu edecek bir aktivitede bulunuyor olmanız.

Düşünceleriniz inançlarınıza, inançlarınız ise aksiyonlarınıza dönüşür. Aksiyonlar ise elde edeceğiniz sonuçlarla yakından alakalıdır.

Çok fazla insan gününün büyük çoğunluğunu yapamayacağına inandığı işlere kafa yorarak harcıyor. Bu da günlerini verimsiz geçirmelerine yol açıyor. Ama bir evet insanına dönüşmeli ve hayatın karşınıza çıkaracağı fırsatlara hazır olmalısınız.

Geleneksel emlak danışmanlarından farklılaşın ve sınırların dışına çıkın. Farklı aktivitelerde bulunacak ve farklı gelir kaynakları arayacaksınız. Bu başarılı olmanız için değiştirilemez bir kıstas ve cesur olmak durumundasınız.

Bir kere cesareti yakaladıktan sonra aslında başarılı olmak için yapmanız gereken şeylerin ne kadar basit olduğunun farkına varacaksınız.

 • Yılda 360.000 Dolar Kazanmak için Ne Yapardınız?
 • Şimdi şu örnek listeye bir göz atın:
 • Yılın 240 günü günde 25 arama yapmak
 • 70 ev listelemek
 • 60 evi satmak ve her birinden 6000 dolar komisyon almak
 • 5930 kez reddedilmek

Yılda 360.000 Dolar kazanmak için günde 25 arama yapar mıydınız? Daha da önemlisi, bu gelir için 5930 kez reddedilmeyi göze alır mıydınız?

Tabi ki de evet. Çünkü günde 25 arama toplamda 2-3 saatinizi ayırmanızı gerektiriyor ve getirisi ile kıyaslandığında bu oldukça düşük bir rakam. Reddedilmeleriz ise başarının tadının daha fazla olması için yaşamanız gereken minik engeller.

Peki neden kimse bunu yapmıyor?

Kendinize bugün şu 4 soruyu sormanızı istiyoruz:

 • Başarı ve kazancınızı artırmak istiyor musunuz?
 • Başarı ve kazancınızı artırmak için neyi değiştirebilirsiniz?
 • Bu değişikliklere ne zaman başlayabilirsiniz?
 • Başarı için vazgeçmeniz gereken alışkanlıklarınız neler?

Bu 4 sorunun cevabı güçlü bir düşünce yapısı oluşturmanız ve farklılaşmanız için size çok önemli bir temel hazırlayacak. O yüzden lütfen sorular hakkında dikkatlice düşünün.

Şimdi güç ve cesaret zamanı.

Daha ne bekliyorsunuz?

DİĞER HABER
21 Mayıs 2020