"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Başarının Önünde Duran 10 Sebep

Gayrimenkul danışmanlığı aslında harika bir meslek. Ne zaman, ne kadar ya da kiminle çalışacağınıza kendiniz karar veriyor ve başarınızı kendiniz yaratıyorsunuz. Üstelik insanlara hayallerindeki konutu bulmaları ya da hayallerini gerçekleştirebilecek satışlar yapmaları için yardım ederek hayatlarına dokunuyorsunuz.

Ama ne yazık ki her danışman başarıyı yakalayamıyor. Aslında, danışmanların birçoğu ilk 5 sene içerisinde başarısız oluyor ve mesleği bırakıyor. Yani hem harika hem de korkutucu bir mesleğe sahipsiniz.

EmlakBroker ekibi olarak birçok danışmanla tanışma ve kariyerlerini gözlemleme şansı buluyoruz. Bugün size deneyimlerimize ve gözlemlerimize dayanarak danışmanların sektörde yaşamış olduğu 10 başarısızlık sebebini  derledik:

1. Yeterince Çaba Göstermemek

Birçok danışman gayrimenkul işlerinin şansa dayandığını düşünüyor. Bu çok yanlış bir düşünce. Bu sektörde yarattığınız potansiyel müşteriler kadar kazanırsınız ve bu süreçte şansa yer yoktur. Eğer ki işinize 9-5 çalışılan bir meslek olarak bakıyorsanız başarıyı elde etme olasılığınız çok düşük.

“Unutma, bir şeyin yapılamaz olduğunu düşünerek uyursan, başkasının o şeyi yaparken çıkardığı gürültüyle uyanırsın.” Konfüçyüs

Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak için canınızı dişinize takmalı, fedakârlıklarda bulunmalı ve esnek çalışma saatlerine alışmalısınız. Başarılı bir danışman günün her saati müşterilerinin telefonlarını açabilmeli, maillere cevap yazabilmeli ve bunu angarya olarak görmemelidir. Her gün yüzleşmeniz gereken birçok engel olacak, fakat müşterilerinize mutlu yuvalar sağlayabilmek için çok çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz.

2. Mesleği Yanlış Nedenlerle Seçmek

Birçok danışman bu mesleği para kazanmak için seçiyor ve bu motivasyon da başarısızlıklarının temelini hazırlıyor. Ne yazık ki mesleğe başladığınız an zengin olmayacak ve yakın zamanda emekliye ayrılmayacaksınız. Eğer ki gayrimenkul konusunda bir tutkunuz yoksa o kadar para da kazanamayacaksınız. Zengin olmanın hayalini kurmakta sıkıntı yok, fakat ilk motivasyonunuz asla para olmamalı.

“Harika işler çıkarmanın tek yolu yaptığın işi sevmektir. Eğer sevdiğiniz işi bulamadıysanız, aramaya devam edin. Asla elinizdekiyle yetinmeyin.” Steve Jobs

Başarılı bir danışmanın mesleği seçerkenki önceliği müşterilerine verdikleri önemli kararda yardımcı olmak olmalıdır.

3. Gündelik Masraflar için Yeterli Para Biriktirmemek

Gayrimenkul danışmanları maaş almazlar. Bu yüzden de bu mesleğe başlarken ilk 6 ayki gündelik masraflarınız için kullanabileceğiniz paranız olması gerekiyor. Muhtemelen ilk birkaç hafta herhangi bir konut listeleyemeyeceksiniz. Bu piyasada müşteri bulmak uzun, sözleşme imzalamak daha da uzun sürer.

“Tasarruf edilen 1 Kuruş, kazanılan 1 Kuruş ile eşdeğerdir.” Benjamin Franklin

Meslekte başarılı olmak ve karın ağrıları çekmemek için birkaç ayınızı karşılayacak kadar birikmişiniz olmasını ve kendinize finansal hedefler koymanızı öneriyoruz.

4. Kendini Yeterince Adamamak

Birçok danışman kendisini bu mesleğe yeterince adamıyor ve yaptıkları aktiviteleri ciddiye almıyor.

“Yaratacağınız etkiyi limitleyebilecek tek şey hayal gücünüz ve adanmışlığınızdır.” Tony Robbins

Başarılı olmak istiyorsanız, kendinizi işinize adamalı ve bu yolda gösterdiğiniz çabalardan gocunmamalısınız. Müşterilerinizin sizi zaman zaman reddetmesi önemli değil. Tüm çabanızı göstermeden pes edemezsiniz. Bu meslek tüm zamanınızı ve enerjinizi kullanmanızı gerektiriyor.

5. Hedef Koymamak

Her gayrimenkul danışmanı için hedef koymak çok önemlidir. Eğer bir danışman hedef koyamıyorsa başarısız olacak demektir.

“Görünmezi görünür yapabilmek için hedef koymalısınız.” Tony Robbins

Ölçülebilir ve mantıklı hedefler koymalı ve bu hedeflere ulaşmanızı sağlayacak planlar yapmalısınız. Eğer bu aktiviteleri başarabilirseniz, adım adım başarıya ulaşabilirsiniz.

İyi bir iş planına sahip olmanız çok önemli. Ve hayır, yıllık bir planınız olması yeterli değil. En azından 3 aylık dönemleri kapsayacak şekilde bir plan yapmalısınız. Planınızı yaparken şu hedefler üzerinden gitmelisiniz:

- Dönemlik satış sayısı

- Aylık listeleme sayısı

- Gönderilecek e-mail sayısı

- Her ay ulaşılacak potansiyel müşteri sayısı

6. Potansiyel Müşteri Yaratamamak

Potansiyel müşteri listenizi genişletmek bir çeşit sanat gibidir. Şuna inanmalısınız ki, her danışman düzenli bir şekilde potansiyel müşterilere ulaşamıyor ve bu durum başarı üzerinde büyük rol oynuyor.

“Sadece bir patron vardır; o da müşteridir. Ve o, sadece parasını başka bir şeye harcayarak, şirketteki herkesi kovabilir.” Sam Walton

Başarılı bir danışman olabilmek için fırsatları saptayabilmeli ve dijital pazarlama, open house etkinlikleri ya da çeşitli aktiviteler düzenlemek gibi farklı yöntemleri kullanarak potansiyel müşterilerinize ulaşabilmelisiniz. Kendiniz için en uygun yöntemi bulmak sizin göreviniz.

7. İyi Pazarlama Yapamamak

Birçok danışman kendisini ve işini iyi pazarlayamıyor. Ne yazık ki günümüzde geleneksel çevrimdışı pazarlama yöntemleri başarı için yeterli değil. Artık pazarlama metotlarınızı internetle harmanlamak durumundasınız.

“Müşteriler aptal değildir, aksine sizin hayat eşiniz gibidir.” David Ogilvy

Ama tabi ki çevrimiçi araçları sadece kendinizi pazarlamak için kullanmayacaksınız. Bir paylaşım yaparken içerik hakkında kafa yormanız gerekiyor. Örneğin, insanlar sizin ne kadar para kazandığınızı değil onlara ne kadar değer katacağınızı bilmek istiyor. Müşterilerinizle piyasa yorumları, aylık haberler ya da ilginç bilgiler paylaşmalısınız. Bu konuda süreklilik önemli.

8. Hafife Almak

Birçok danışmanın düştüğü hata bu mesleği hafife almak. Yaptığı işi küçük gören ve başarılı olmuş bir danışmanla asla karşılaşmayacaksınız. Bu meslekte başarılı olmak için hep çok çalışmalısınız. Kendinize zeki ve uygulanabilir stratejiler geliştirmeniz çok önemli.

“Zekice çalışmak büyülü mucizeler yaratır.” Wayne Gendel

9. Motivasyon Kaybı Yaşamak

Gayrimenkul sektöründeki her yerel piyasa birbirinden farklı davranır. Birbirine çok yakın konumlanmış iki muhitin dahi piyasa trendleri farklıdır. Gayrimenkul piyasaları ekonomi, kredi oranları ya da demografik özellikler gibi birçok faktörden etkilenir. Bu yüzden de trendler pek stabil değildir.

“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.” Sokrates

Başarılı bir danışman olmak için bu dalgalanma karşısında motivasyonunuzu korumalı ve her daim çok çalışmalısınız. Piyasa iyi de kötü de olsa aşağıdaki aktiviteleri sürekli yerine getirin:

- Potansiyel müşterilere ulaşmak

- Yeni insanlarla tanışmak

- Profesyonel iş ağınızı genişletmek

10. Zor İnsan Olmak

Bazı danışmanlarla çalışmak çok zor. Müşteriler ve karşı taraf bu danışmanlarla iletişim kurmakta zorlanıyor. Bu durum da başarısızlık getiriyor.

“Karakter bir ağaca, saygınlık ise gölgeye benzer. Gölge düşündüğünüz, ağaç ise gerçekten var olan şeydir.” Abraham Lincoln

İnsan ilişkileri konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Saygınlığınız başarı yolunda çok önemli bir parça. Eğer ki insanların çalışmayı istemediği danışman olursanız, başarıyı asla yakalayamayabilirsiniz. İnsanlar yanınızda rahat etmeli.

DİĞER HABER
25 Mayıs 2018