"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Beyin Fırtınası: İşiniz Ve İşletmeniz Hakkında Kendinize Bu Soruları Soruyor musunuz?

Doğrusu, part-time bir danışman* ya da part-time bir beyaz yakalı değilseniz ve işinizin geleceğini önemsiyorsanız, kendinize işiniz, işinizin kalitesi, geri dönüşüm oranları gibi çeşitli başlıklarda sorular sormanız gerekir. Bu sorulara vereceğiniz dürüstçe cevaplar, size, iş planı ve stratejinizde iyileştirme ve geri dönüşüm oranlarında artış imkanı sağlayacaktır. Başarılı profesyonellerin kendilerine sordukları birkaç soruyu sizin için derledik:

1) Nitelikli bir ekiple mi çalışıyorum?

İster bireysel çalışın ister bir takımın lideri ya da parçası olun; işini önemseyen her insan, nitelikli ekiplerle çalışır. Yalnızca pazarlama ve satış alanında değil; matbaa, web tasarım, SEO, reklam ortaklığı gibi birçok alanda çalıştığınız kişiler, işinizin geleceğini belirler.

Çevrenizdeki insanları analiz edin, o insanların gerçekten işiniz için ne gibi motivasyonlar sağladığını gözlemleyin. Kime güvenebileceğiniz, acil bir durumda yardımınıza kimin koşacağı, kritik durumlarda büyük önem taşır. Nihayetinde işletmesini geç açan bir matbaacı yüzünden milyon dolarlık bir satış kaçırmak istemezsiniz değil mi?

2) Bir iş planı yaptınız mı?

Başarılı girişimlerin ardında iş planı, vizyon ve yol haritası yatar. Ne istediğinizi bilir ve hedeflerinize ulaşmak için neye ihtiyaç duyduğunuzu belirlersiniz başarıya giden o uzun yolu kısaltırsınız. Her profesyonel gibi kendinize yazılı bir iş planı hazırlayın. Kısa ve orta vadede hedeflerinizi belirleyin. Planınızın hangi aşamasında bulunduğunuzu her ay düzenli olarak gözden geçirin.

Ekip arkadaşlarınızla ya da tek başınıza kritik yapın ve hatalarınızı ya da engellerinizi göz önünde bulundurarak planınızı güncelleyin. Hedefinize odaklanın ve ona ulaşmak için ne gerekiyorsa yapın.

3) Problemleri, engelleri ve hataları listeleyin.

Kendinize karşı dürüst olursanız, işletmenizin geleceğini tayin edebilirsiniz. İşinizde yaptığınız hataları, önünüze çıkan engelleri ve çözemediğiniz problemleri belirleyin. Bu sorunları kağıda dökün ve çeşitli çözüm yollarıyla eşleştirin. Neyi iyi yaptığınızı bilmek kadar, neyi kötü yaptığınızı bilmek de büyük önem taşır.

4) Değişim ve dönüşüm yaşıyor musunuz?

İçgüdüsel olarak bulunduğumuz ortama uyum sağlarız. Yüzyıllar boyunca alışkanlıklarımız, beslenme ve giyim trendlerimiz değişip dönüşerek bugüne kadar geldi. 5 yıl sonra bambaşka alışkanlıklara sahip olacağız. Çağa uyum sağlayacağız. Bir gayrimenkul danışmanı olarak müşterilerinize kusursuz bir hizmet sunabilmeniz için çağa siz de uyum sağlamalısınız! Uyum elbette bir bilgisayarın ardına saklanarak gün boyu e-posta göndermek değildir! İnsanlarla daha çok etkileşimde bulunmalı, bireysel ve mesleki donanımınızı artırmalısınız. Bu aşamada öncelikli olarak işinizin ve işletmenizin karakterini biçimlendirin!

Doğrusunu söylemek gerekirse, işletmenizin geleceğine dair sorabileceğiniz onlarca soru var. Her birinin cevabı, sizi, bir adım öne taşıyacak. İnovasyon ve Ar-Ge çağımızın en büyük gerekliliği. Değişimi bugün başlatmazsanız, yarın çok geç olabilir!

DİĞER HABER
17 Ekim 2018