"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bilgili Pazarlama: Bir İkonoklast Gibi Farklı Düşünmek!

Lüks bir emlak pazarlama uzmanı veya emlak sektöründeki diğer herhangi bir niş olarak pazar lideri olmak kolay görünebilir. Ancak, içinizde pazar liderliğini sürdürmek için, put kırıcı bir zihniyet geliştirmelisiniz.

Bir ikonoklast, geleneksel bilgeliğe ve geleneksel inançlara meydan okuyan ve genellikle geleneksel kurumların dayandığı temelleri paramparça eden bir kişidir.

Gregory Berns, Iconoclast: A Neuroscientist Reveals How to Differently Think adlı kitabında bağımsız düşünürlerin profilini çıkarıyor. Yazar, yatırımcı Warren Buffet, cam heykeltıraş Dale Chihuly, Apple'dan Steve Jobs ve Picasso gibi insanlara odaklanıyor.

Birbirinin aynı kelime kalabalığına sahip emlak yöneticilerinden sıkılmadınız mı?

Hem psikoloji hem de ekonomi profesörü olarak Berne, öncelikle başarılı ikonoklastlara odaklanarak, yenilikçi, ikonoklastik düşüncenin önündeki üç ana “zihinsel engeli” tanımlıyor:

1. Algı ve görsel imgeleme—başkalarının görmediği fırsatları görme

2. Başarısız olma ve alay konusu olma korkusu – uyumsuz biri olmak

3. Sosyal beceriler, sosyal zeka – sosyal ağlarda mükemmellik

Bir şirket put kırıcı olabilir, bunun nedeni büyük olasılıkla yönetiminde vizyon sahibi, sıra dışı bir düşünür bulunduğu içindir. Emlak sektöründe ise, birbirini taklit eden, özgünlükten yoksun tadsız tuzsuz yöneticileri görebiliriz. 

Bu konuya en güzel örnek olarak Kanadalı şirket Cirque du Soleil'i verebiliriz.

Cirque du Solei'sin kurucuları, büyük Amerikan ikonlarından biri olan Ringling Brothers Barnum ve Bailey'nin üç halkalı sirkine meydan okuyarak “Pahalı hayvan gösterilerini, müzisyenleri, trapez sanatçıları gibi yüksek ücretli sirk yıldızlarını ortadan kaldırdılar ve sadece çocukları davet etmek zorunda olmadığınız bir eğlence mekanı yarattılar. Bu süreçte, Las Vegas'taki eğlence dünyasına hakim olan milyarlarca dolarlık bir endüstri yarattılar."

"İyi olduğunu bildiğiniz bir fikriniz varsa, aptalın tekinin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin." Stan Lee

Nasıl başardılar?

Esasen Cirque, "sahip olabilecekleri" ve "olağanüstü katma değer sağlayabilecekleri" tartışmasız bir pazar alanı belirledi. Pazar liderliğinin formülü budur.

Sadece Vegas'ta değil, tüm dünyada aynı anda birden fazla gösteri yayınlayan Cirque, ezeli rakibi etrafında daireler çiziyor. Bu ikonokast düşünceye sahip girişimciler, üç halkalı sirki kelimenin tam anlamıyla alakasız hale getirdiler, "dünyadaki en büyük gösteri" kavramından bahsetmiyoruz bile.

Gayrimenkul pazarlama uygulamanızda ikonoklastik düşünce alanını nasıl keşfedebilirsiniz?

Pazar liderliğini sürdürmek için yenilikçi düşünce artık bir seçenek değil, bir zorunluluktur. Aslında sadece yenilikçi bir düşünür olmak yeterli değildir. Yenilikçi bir uygulayıcı olmalısınız.

DİĞER HABER
11 Mayıs 2023