"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bill Gates Neden Tarım Arazilerine Yatırım Yapıyor? (Bunun iklimle ilgili olmadığını söylüyor.)

Birçok yatırımcı için tarım arazileri, ABD tarım arazilerinin en büyük sahiplerinin Bill ve Melinda Gates'den başkası olmadığı anlaşılıncaya kadar yatırım yapılabilir bir varlık sınıfı olarak radarda değildi.

Birçoğu, Gates'in satın alma motivasyonu hakkında spekülasyon yapıyordu – bu onun daha büyük sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası mıydı? Gates, bu yatırımların aslında iklimle bağlantılı olmadığını söylüyor. Bu açıklaması, yatırım analistlerini, hatta en bilgili yatırımcıları bile şaşırtmış olabilir. Ancak tarım arazilerine aşina olanlar için bu varlık sınıfının yatırımcılar için neden bu kadar çekici olduğunu anlamak kolay.

Kurumsal yatırımcılar tarım arazilerine aç

Uzun yıllar boyunca, tarım arazileri finansal yatırımcılar arasında ortak bir varlık sınıfı değildi. Alternatif yatırımlar yaygınlaştıktan sonra bile az sayıda fon sektöre dikkatle baktı. Çoğu tarım arazisinin aile mülkiyetinde olduğu oldukça parçalı bir pazar da dahil olmak üzere, girişin önünde çok sayıda engel vardı; ve tarım arazisi yatırımlarını değerlendirecek bilgi birikimine sahip yatırım profesyonellerinin eksikliğide önemli rol oynuyordu.

Kurumsal yatırımcıların tarım arazilerine daha yakından bakmaya başladığı 2000'li yılların başında gelgit değişmeye başladı. Momentum, yatırımcıların tahvil ve altın gibi geleneksel güvenli liman yatırımlarına alternatifler için çaresiz kaldığı 2008-2009 Büyük Mali Krizi sırasında hızlandı. Bu kısa zaman diliminde, özellikle tarım arazisi yatırımlarına odaklanan fonlarda bir artış oldu. 2020'de dünya çapında tarım arazilerine yatırım yapan 166 fon vardı - 2005'te sadece 19' olan bu sayı yaklaşık 9 kat artış gösterdi.

Bill Gates'in tarım arazilerine yaptığı yatırımlar bu eğilimin bir parçası olarak görülebilir. Gates, 10 yılı aşkın bir süredir yatırım yöneticileri Cascade Investment aracılığıyla Türkiye'ninde aralasında bulunduğu dünyanın farklı ülkelerinde sessizce tarım arazileri satın alıyor. Fon, The Wall Street Journal tarafından 2014 yılında açıklanan bilgilere göre, “Kaliforniya, Illinois, Iowa, Louisiana ve diğer eyaletlerde en az 100.000 dönümlük tarım arazisi” ile önemli bir tarım arazisi yatırımcısı olarak öne çıkıyor. Bugün, Bill Gates'in Amerika'nın 19 eyaletinde 242.000 dönümlük tarım arazisi var. 

Tarım arazileri yatırımcılara sağlam getiri sağlıyor

Tarım arazileri tarihsel olarak iki farklı kaynaktan güçlü reel getiriler sağlamıştır: Kira ve mahsul ödemeleri ve dayanak varlık satıldığında değer kazanma.

Tarım arazileri ayrıca, uzun vadeli servet oluşturmak için çok önemli olan bir portföye çeşitlilik katıyor. Yatırımcılar, birbiriyle ilişkisiz birden çok varlık sınıfına yatırım yaparak çeşitlendirme elde eder. Tarım arazileri, hisse senetleri, tahviller ve altın dahil olmak üzere diğer ana varlık sınıflarıyla ilişkisizdir, yani diğer varlıkların fiyatını etkileyen şoklardan etkilenmez. Örneğin, Covid-19 pandemisi sırasında dünya borsaları büyük kayıplar verdi . Buna karşılık, tarım arazileri herhangi bir değer kaybına uğramadı.

Tarım arazileri sürdürülebilir bir varlık sınıfıdır

Sürdürülebilir tarımsal kalkınma, kâr amacı gütmeyen Gates Vakfı'nın ana odak alanlarından biri olmasına rağmen, Microsoft'un kurucu ortağı, tarım arazisi yatırımlarının iklime bağlı olmadığını iddia ediyor. Ancak Gates yalnızca getirilere odaklanmış olsa da, tarım arazisi yatırımlarının sürdürülebilirliği büyük ölçekte yönlendirme potansiyelini gözden kaçırmamak gerekir. Bill ve Melinda Gates, dünyanın en büyük tarım-gıda teknolojisi arge ortamını yaratabilir - ancak önce çiftçileri kazanmaları gerekiyor. 

Çiftçilerin, değişen iklim ve giderek kıt kaynaklar arasında, 21. yüzyılın tarımsal ihtiyaçlarını ve gezegenin artan nüfusunu karşılayabilmelerini sağlamak için yüksek teknoloji ve sürdürülebilir yaklaşımlara ihtiyaç var. Bu sürdürülebilir ve üretkenliği artıran iyileştirmeler, çiftliklerin verimliliğini artırmak için organik veya doğaya dayalı tarım yöntemleri, su tasarrufu ve diğer tarımsal yenilikleri kapsıyor. Bununla birlikte, bu yöntemlerin popülerlik kazanmasına rağmen, bu geçişlerin çoğu çiftçiler için aşırı derecede maliyetlidir.

İşte burada yatırımlar çok önemli bir rol oynuyor. Tarım arazisi yatırımcıları nakit enjeksiyonu sağlayarak çok ihtiyaç duyulan sermaye iyileştirmelerini kolaylaştırıyor ve çiftliklerin uzun vadede sürdürülebilirliğini artırıyor.

Ayrıca, sürdürülebilir bir şekilde yönetilen tarım arazisi, arazinin değerini fazla mesai ile güçlendirecektir. Sağlıklı topraklara, bol suya ve verimli altyapıya sahip çiftlikler daha değerlidir ve bu, yüksek kaliteli tarım arazilerinin giderek daha az olduğu bir gelecekte daha doğru olacaktır.

Tarım arazilerinin avantajlarından yararlanmak için artık Gates zenginlik seviyelerine ihtiyacınız yok

Çok uzun süredir, tarım arazisi yatırımları, şeffaf olmayan pazarlar ve büyük asgari yatırımlar dahil olmak üzere girişin önündeki yüksek engeller nedeniyle bir avuç kurumsal yatırımcı ve Gates'inki gibi ultra yüksek net değerli bireylerle sınırlı kaldı. Neyse ki, artık durum böyle değil.

Örneğin, kitle fonlaması yatırım platformları, akredite yatırımcıların sadece 15.000 $ 'dan başlayan düşük minimumlarla tarım arazilerinin bir kısmına sahip olmalarını sağlıyor. Bu platformlar, tarım arazilerine yatırım yapmanın önündeki birçok engeli ortadan kaldırıyor ve elmadan fındık ve narenciyeye kadar çeşitli yatırım fırsatlarına erişim sunuyor.

Gates'in tarım arazisi yatırımlarının ardındaki potansiyel nedenler geniştir. Tarım arazileri, küresel gıda arzındaki hayati rolünden tarihsel olarak güçlü finansal performansına kadar herhangi bir portföyde önemli bir rol oynayabilir.

Günümüz teknoloji dünyasında, gezegendeki en zengin adamlardan biri olmadan bile yatırım yapmak her zamankinden daha kolay.

DİĞER HABER
22 Temmuz 2022