"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Emlak Danışmanı Olarak Sizin İletişim Tarzınız Hangisi?

İletişim sanatında yetkin olma özelliğimizi hızla kaybediyoruz. Unutmayalım ki bizi hayvanlardan ayıran özelliğimiz, düşünme ve konuşma yeteneğimizin olmasıdır. Bir emlak danışmanı olarak bBu yeteneğimizi olabildiğince geliştirmeliyiz. Eğer kendinizi bu konuda yeterince yetkin hissetmiyorsanız, bu durumdan kurtulmanın yolları var.

Öncelikle kendinize şunu sorun: “Kendime hizmet etmek için mi iletişime geçiyorum, yoksa başkalarına hizmet etmek için mi?

Diğer bir deyişle: “İletişime geçtiğiniz zaman bencil misiniz, yoksa duyarlı mı?

Soruyu cevaplamak için kalbinizi sorgulamanız gerekiyor. Çünkü iletişim, ağzınızdan çıkan ve başkalarının kulaklarına giden kelimelerden ibaret değildir. İletişim, aklınızla kalbiniz arasındaki düşüncelerin bir yansımasıdır. Kısaca, iletişim altın kuraldır. İletişim, bir etiket, bir ahlak ve iyi bir insan olmaktır.

İletişimde en önemli şey, karşınızdakinin görüşlerini görmenizdir. Onların görüşlerini göremezseniz, sizin bakış açınızın başkaları tarafından görülmesini de bekleyemezsiniz. Ancak insanlar, genellikle iletişimi bir savaş olarak görme eğilimindedir ve bu anlamda kutuplaşmıştır. Birisi kazanırsa birisi kaybeder; birisi çok kötüyse birisi buna üzülür veya sevinir. Her eylem, onunla eşit veya ona karşıt olmak üzere bir tepki ile karşılaşır. İletişim kurarken, etkimize göre bir tepki alacağımızı unutmamalıyız.

Bencil İletişim

Şununla yüzleşelim: Sevgi eksikliği, kesinlikle hoşnutsuz bir durumdur ve karşınızdaki kişinin yanlış olup olmadığı ile ilgisi yoktur. Kendinizi sürekli ele geçirmek ve vaaz etmek zorunda gibi hissediyorsanız, siz bencil iletişim kuran birisinizdir. Bencil iletişim tarzına sahip olan kişiler şu eğilimleri gösterirler:

 • Saldırganlık
 • Sempati arayışı
 • Manipülasyon
 • Alaycı ve kibirli ses tonu
 • Rekabetçi
 • Hakimiyet
 • Etiketleme
 • Zorbalık/siber zorbalık

Eğer dürüstseniz ve bu eğilimlerin sizde var olduğunu düşünüyorsanız, iletişimi bir savaş alanı olarak görüyorsunuz demektir. Kızgınlığınızın seviyesi, ses tonunuza ve cümlelerinizin içeriğine yansıyor. Karşı görüş sunmakta zorlanıyorsunuz, çünkü sizinle aynı düşünmeyen insanların bağnaz olduklarını varsayıyorsunuz.

Bu tarz bir davranışın, ana akım medya ve filtrelenmemiş teknoloji nedeniyle de biraz güçlendiğini söyleyebiliriz. Her gün kavga ve çatışma dolu içeriklerin televizyonlarda yansıtılması ve internet ortamının da böyle bir iletişim kurmaya müsait olması, insanların daha çok bencil iletişim tarzına yönelmesine neden oldu.

Ancak iletişimin yolu bu olmamalıdır. İletişimde sizi diğerlerine bağlayacak olan değerler, saygı ve sadakat olmalıdır. Sizi daha derin ve bilgili gösterecek bir tarzınız olmalıdır. Özellikle de bir emlak danışmanı olarak hizmet veriyorsanız, bu özellikler daha da ön plana çıkmalıdır.

Duyarlı İletişim

Duyarlı iletişim, duygusal, ruhsal ve kişisel özelliklerine sahiptir. Bu tarz bir iletişim kurma eğilimdeyseniz, insanlar sizin fikirlerinize katılmasa bile söylediklerinize saygı duymak zorunda hissederler. Gerçek, ne kadar duyulması zor bir şey olursa olsun, her zaman ona eşlik eden bir sevgi unsuruna sahip olmalıdır. Eğer bunu başarabiliyorsanız, bir bölücü değil, bir birleştiricisinizdir. Duyarlı iletişim tarzına sahip olan kişiler şu eğilimleri gösterirler:

 • Bireysellik
 • Saygı
 • Altın Kural
 • Birebir
 • Özel
 • Barışçıl
 • Kabul edilebilir
 • Sade

Bu tarz iletişim kuranlar, diğerlerinin duygularına ve kişisel inançlarına saygı duyarlar. En değerli kişinin hayatta kalması gerektiğine inanmazlar. Bu tarz iletişimde, karşıdaki kişiye söyleyeceğiniz en kötü şeyi ifade ederken bile, karşıdakinin bunu duymaya hevesli olması sağlanır.

Son Sözler

İletişimde eğer iyi yaklaşıyorsanız iyilik görürsünüz. Kötü yaklaşıyorsanız kötülük görürsünüz. Başkalarının hatalarını görmek için vakit harcayanların, nedense kendi hatalarını görmek için hiç vakti yoktur. Bir emlak danışmanı olarak nasıl iletişim kurduğunuz ve bunu karşınızdakileri önemseyerek yapmanız çok önemlidir. İletişim kurarken sadece insanoğluna karşı nazik ve duyarlı olun. Aslında bu kadar basittir.

DİĞER HABER
11 Aralık 2016