"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Emlak İmparatorluğu Nasıl Kurulur?

Emlak piyasasında bir yer edinmeye çalışan daha küçük bağımsız emlak ofisleri, çeşitli yönlerden benzersiz baskılarla karşı karşıya kalıyor. Bağımsız emlak ofisleri, franchise emlak ofisleriyle rekabet etmeli ve yeni kurulan bir işletmenin tüm tanıdık korkularıyla yüzleşmeliler.

Ancak yeni veya gelişmekte olan bir aracı kurumun lehine olan bir şey, kendi kaderinin tam kontrolü ve keşfedilmemiş olasılıkların peşinden gitme şansı ile yeni bir plan oluşturma şansıdır. Bu, daha büyük, daha bürokratik aracı kurumların sunamayacağı bir şey.

Franchise aracılık bağlamında kurallar, süreçler ve beklentiler büyük ölçüde yerleşiktir. Yenilik ve risk, arzu edilenden daha az olarak kabul edilir. Çünkü buradaki tek düşünce kalıbı, rekabette birinci olan emlak franchise ofisini geçmek ve herkesten daha çok tabela asmaktır. Çünkü onlar emlak işinin böyle olacağını diğer franchise emlak şirketlerinden kopyalayarak öğrenmişlerdir: Ödül törenleri, eğitimler, buluşmalar vb.

Daha küçük bir komisyonculuğun yeni başladığı bir stratejik plan, yalnızca bir yol haritası işlevi görmez, aynı zamanda herhangi bir işin başlangıcında ortaya çıkan bazı riskleri ve zorlukları da dengeler.

Hata yapmak - Bir plan, yalnızca bir misyon beyanından veya bir fikir taslağından daha fazlasıdır. 

Bir disiplinin kodlanması - Gayretli bir uygulamanın ve mükemmelliğin mimarisinin tanınmasıdır. Bu parçaların hepsi bir emlak imparatorluğunun tohumlarını dikmek içindir.

Burada, her brokerın emlak işini tasarlamak, planlamak, ifade etmek ve yürütmek için zaman ayırması gereken, emlak piyasasında güçlü bir yer edinmesinin beş temel unsurunu derledik.

1. İş yapısı

Herhangi bir başarılı iş ilişkisinin özü, sadece bu ilişkileri takdir etmekten ibarettir. Gayrimenkul bağlamında bu, ilgili tüm paydaşlar arasındaki ilişkiler anlamına gelir: Brokerlar, emlak danışmanları, müşteriler, teknik destek, hukuk ve pazarlama personeli, çözüm ortakları ve hatta medya. Bu paydaşlar arasındaki etkileşimi açıkça formüle edin.

Bir ofiste kararlar nasıl alınacak? İşgücüne etkili bir şekilde nasıl iletilecekler? Aracı kurumun, emlak işlemlerini gerçekleştirmeleri için yönlendirebileceği kapsamlı bir pazarlama yaklaşımı olacak mı, yoksa her danışman kendi başının çaresine mi bakacak? 

Kıyaslama beklentilerini erkenden belirleyin, bunları net bir şekilde iletin ve sorumlu kişileri bu yapının bozulmadan kalmasını sağlama rolüne özel olarak atayın. Değişiklikler nasıl dikkate alınacak, onaylanacak ve uygulanacaktır? Bunu sadece bir web sitesindeki bazı soyut misyon ifadeleriyle değil, günlük operasyonlarla ilişkilendirin. Bu, hem dahili hem de harici olarak sağlam bir iletişim politikasını içerir. Şeffaflığın olmaması zamanı öldürür ve zaman tüm anlaşmaları öldürür.

2. Müşteri hizmetleri

Gayrimenkulün komisyona dayalı bir iş olduğunu herkes bilir. Ancak çok az insan psikolojinin bizi nasıl motive ettiğini biliyor. Çalışanlarınızı eğitmenin en iyi yolu, onları yalnızca cömertçe ödüllendirmek değil, aynı zamanda performans teşviklerinin yalnızca müşterilerini veya potansiyel müşterilerini teşvik ettikleri ölçüde iyi olduğunu anlamaları için eğitmektir.

Bunu yapmanın bir yolu, bir müşteri bakım programı oluşturmaktır. Her danışmanın girişimci ruhunu kolaylaştıran, ancak aynı zamanda hem işlemsel hem de marka açısından üstün müşteri hizmeti sunma konusunda onlara rehberlik eden politikalar ve prosedürler formüle edin.

3. Kalite kontrol

Emlak işinde geleceği göremiyorsanız, başarılı olamazsınız. Bu işte iyi zamanlar vardır ve kötü zamanlar vardır. Sağlam bir kalite kontrol programına sahip olmak, insanların düşük performans riskini azaltmak için işlerini yapmalarını sağlamaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda kriz yönetimi bağlamlarında da yararlıdır. Selden korunmak için bir baraj inşa etmelisiniz.

4. Pazar araştırması

Emlak ilan sitelerinin ötesine geçen araştırmalardan yararlanın. İlan siteleri bir araçtır, ne eksik ne fazla. Müşterinizi ne istediğini tam olarak anlayın ve danışmanlarınızın aktif oldukları veya aktif olmayı hedefledikleri pazarı anladığından emin olun. Bunu yapmanın bir yolu, danışmanların araştırmanın ne kadar güçlü olabileceğini öğrenmeleri için doğru yazılımı veya periyodik eğitimi onlara vermektir. Her şey öngörüyle ilgilidir.

5. İnsan kaynakları

Bunu satış rakamlarınız kadar ciddiye alın. Çoğu zaman, hem danışmanlar hem de aracı kurumların sahipleri, onları oraya yönlendiren derinden gömülü unsurlarla fazla ilgilenmeden alt satırı isterler. Başarısız Brokerlar hangi anlaşmanın veya müşterinin kendilerine en fazla parayı kazandıracağını soruyorlar, ancak bazen daha derine inmekten, kendileri için çalışan insanları anlamaktan vazgeçiyorlar.

Steve Jobs bir keresinde akıllı insanları işe alıp onlara ne yapmaları gerektiğini söylemenin mantıklı olmadığını söylemişti; "Bize ne yapacağımızı söyleyebilmeleri için akıllı insanları işe alıyoruz." Şimdi, bu söz harfiyen alınmak zorunda değil, ama asıl mesele kimin sizin için çalıştığını anlamaktır. Psikolojileri, kişilikleri nedir? Sadece bir anlaşmayı kapatmaya mı odaklanıyorlar yoksa markanızı ve emlak ofisinizin gücünü gelecekte iyi bir şekilde inşa etmenize yardımcı olacaklar mı?

Çalışanlar olarak sizin için neler yapabileceklerini kendinize sormadan önce, insan olarak kim olduklarını kendinize sorun. Yalnızca sayılarla ilgili sorular sorarsanız, ileride sorun yaşayacağınıza bahse girebiliriz.

Bununla başa çıkmanın bir yolu, kıdemli ve genç danışmanlar arasında bir mentor programı oluşturmaktır. Mentorlar, daha genç akranlarını sadece satış açısından nasıl performans gösterecekleri konusunda eğitmekle kalmaz, aynı zamanda onlara yıllar boyunca sürekli bir çaba içinde kazandıkları itibarı inşa etmek için ne gerektiğini gösterebilirler. Bu sadece genç danışmanlara ipleri göstermekle kalmaz, aynı zamanda onlara en iyi emlak danışmanı olmanın güvenini, motivasyonunu ve kültürünü de aşılar.

Son olarak, imparatorluk hakkında bir kelime. Bu başlıktaki imparatorluk fikri biraz şakacı bir şekilde kullanılmıştır, ancak bu konseptte öne çıkan bir şey geçmişten ders almaktır.

Emlak ekibinizde yer alan deneyimli danışmanların başarılarını modelleyin. Bu modeller her yerden temin edilebilir. Aslında, bir iş kurmayı öğrenmek bazen daha az kaynaklardan en iyi şekilde anlaşılabilir. Örneğin, aracı kurumlar gayrimenkul dışı işletmelerin başarılarını öğrenebilir (ve öğrenmelidirler).

Amaç sadece başarılı bir iş kurmak değildir. Bir aracı kurumun rekabeti aşması yeterli değildir. Bir emlak şirketi zamanın testine dayanmalıdır. Bunun bir kısmı, herkesin takdir edebileceği bir kalite mirası oluşturmayı içerir.

DİĞER HABER
08 Haziran 2022