"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Emlak Uzmanı Gerçeği Kurgudan Ayırmanıza Yardımcı Olur

Haberleri takip ediyorsanız, konut piyasası hakkında tam resmi vermeyen bazı başlıklar görmüş veya duymuşsunuzdur. Emlak piyasası değişiyor ve bu sisli havalarda gerçeği kurgudan ayırmak zor olabilir. İşte tam bu noktada güvenilir bir emlak profesyoneli devreye girer. Bugünün piyasasını ve bunun sizin için ne anlama geldiğini gerçekten anlayabilmeniz için manşetleri çürütmeye yardımcı olabilirler.

İşte, daha iyi bağlam sağlayan uzman analiziyle birlikte, duyabileceğiniz üç yaygın konut piyasası efsanesi.

Efsane 1: Ev Fiyatları Düşecek

Birçok alıcının görmüş veya duymuş olabileceği bir kurgu parçası, ev fiyatlarının düşeceğidir. Bunun nedeni, yayınlanan manşetlerin fiyatlarda neler olduğunu açıklamak için genellikle benzer, ancak farklı terimler kullanmasıdır. Şu anda görebileceğiniz birkaç tane manşet şunları içerir:

  • Ev değerinde veya ev fiyatlarında bir artış.
  • Amortisman veya ev fiyatlarında düşüş.
  • Ve ev fiyatlarında bir artış olan yavaşlama, ancak daha yavaş bir hızda.

Gerçek şu ki, uzmanlar fiyatlarda düşüş istemiyorlar. Bunun yerine, sadece yavaşlamış bir hızda değerlenmenin devam edeceğini tahmin ediyorlar. Bu, ev fiyatlarının artmaya devam edeceği ve düşmeyeceği anlamına gelir. 

"Emlak pazarı, daha fazla envanter ile birleştiğinde daha yüksek ipotek oranları, daha yavaş ev fiyatları artışına yol açacaktır, ancak ev fiyatlarında olası düşüşler olmayacaktır .”

Efsane 2: Konut Piyasası Düzeltme Sürecinde

Bir başka yaygın efsane, konut piyasasının bir düzeltme içinde olduğudur. Yine, durum böyle değil. İşte nedeni:

“Düzeltme, bir piyasa endeksinin değerinde veya bireysel bir varlığın fiyatında sürekli bir düşüştür. Bir düzeltmenin, genellikle son bir tepe noktasından %10 ila %20'lik bir değer düşüşü olduğu kabul edilir.”

Yukarıda belirtildiği gibi, ev fiyatları hala değer kazanıyor ve uzmanlar, daha yavaş bir hızda devam edecek projeyi sürdürüyor. Bu, fiyatlar düşmediği için konut piyasasının bir düzeltmede olmadığı anlamına geliyor - Neredeyse her yönden rekor kıran konut satış rakamları, Mayıs ve Haziran ayına kıyasla ılımlı seyrediyor.

Efsane 3: Konut Piyasası Çökecek

Bazı manşetler, konut piyasasının patlamaya hazır bir balon olduğuna dair endişe yaratıyor. Ancak uzmanlar bugünün 2008'e hiç benzemediğini söylüyor . Bunun nedenlerinden biri, kredi standartlarının bugün çok farklı olmasıdır. 

“Durgunluk tartışmaları daha yaygın hale geldikçe, bazı insanlar ipotek kredisi vermenin daha da sıkılaşacağından endişe ediyor. Bu genellikle bir durgunlukta olur, ancak kredi vermenin riskli olduğu 2005'ten 2008'e olduğu gibi çökeceği fikri daha yanlış olamazdı, çünkü 2008-2022 döneminde bir kredi patlaması yaşamadık. ”

Son konut balonu sırasında ipotek almak bugün olduğundan çok daha kolaydı. O zamandan beri, kredi verme standartları önemli ölçüde sıkılaştı ve son on yılda bir ipotek satın alan alıcılar, çöküşe giden yıllara göre çok daha kalifiye oldular.

Sonuç olarak

Konut piyasası hakkında ne duyarsanız duyun, doğru bilgilerin kaynağına inmeden ve araştırmadan konuşmayalım. Bir emlakçı olarak derinlemesine araştırma yapmak ve en doğru bilgiye ulaşmak müşterilerinize karşı almış olduğunuz sorumluluğun bir parçası Bu sizin birinci göreviniz. Bu araştırmalar sonucunda, mevcut trendler, tarihsel bağlam ve çok daha fazlası dahil olmak üzere piyasanın içini ve dışını bilen bilgili bir otoriteye sahip olursunuz.

DİĞER HABER
04 Eylül 2023