"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Ev Satılmadığında Ne Yapılmalıdır?

Piyasada aylar sonra hiç alıcının ilgisini çekmeyen veya çok az ilgi uyandıran bir listelemeden kim hüsrana uğramaz? Müşterileriniz sabırsızlaştıkça, onlarla ilişkiniz gerginleşir. Belki de satışa güvenerek komisyonunuzun buharlaştığını görmeye başlarsınız. Daha da kötüsü, bir profesyonel olarak itibarınızın tehlikede olduğunu hissediyorsunuz.

Bu çıkmazdan kaçınmanın en iyi yolu, mülkün dürüst bir şekilde değerlendirilmesidir. Alıcının ilgisini azaltabilecek sorunlar görürseniz, başlangıçta satıcıyla samimi bir görüşme yapmak önemlidir. Mülk sahibine zorlukları iletin ve bunların üstesinden gelmek için iyileştirmeler veya bir fiyatlandırma stratejisi üzerinde anlaşın. Ancak yine de sorunlu bir mülkü satmanız gerekiyorsa, burada aklınızda bulundurmanız gereken bazı ipuçları var.

Asla Sahte Mükemmellik Oyununu Oynamayın

Bir evin sorunları ne olursa olsun, onları saklamak asla iyi bir fikir değildir. Satıcılar genellikle bilinen kusurları ifşa etmekle yükümlüdür ve Etik Kuralları, bir evin "gerçek resminin" ilanlarda sunulmasını gerektirir. Mülkte ufak tefek kusurlar söz konusu olduğunda, fotoğrafları listeden çıkarmayın. Daha az çekici bir özelliği dengelemek için ön kapıya çiçek koyun veya bir masaya çiçek koyun "ve sonra fotoğrafı çekin".

Elbette tüm sorunlar evreleme ile çözülemez. Bir evin geçmişinde, perili bir geçmişin veya cinayet evi söylentileri gibi rahatsız edici bir şey varsa, onu bir hikaye anlatımı öğesi olarak kullanmayı düşünün. Satıcıları, olağandışı özelliklerin bazen bir satışı yavaşlattığı konusunda uyarın.

Flipping Real Estate Financing Canada | Rock Star Inner Circle

İkinci Bir Görüş Alın

Potansiyel müşteri ev turları az ve satıcılar hayal kırıklığına uğramış görünüyorsa, evin fiyat noktasını güçlendirmek için bir değerleme uzmanı veya iyileştirme önerileri sunmak için bir mimar getirmek yardımcı olabilir. Kendi değerleme uzmanınızı getirmek yerine, satıcıların bir  mimar bulmalarını sağlayın, böylece objektif bir analizden emin olabilirler. Bankalar mülk satın almak için alıcılara parayı sağladığından, "tadilatlı bir mülkün değerinden daha fazlasını kredi vermeyeceklerini" açıklayın.

Bir evin onarılması gerekiyorsa, başka bir taktik mimar ve yapı sektöründeki ustaları Open House etkinliği düzenleyeceğiniz eve davet etmektir. Mimarlar, alıcılara mümkün olan iyileştirmeler hakkında bir vizyon ve iş için bir tahmin verebilirler. Daha da iyisi, satıcıları işi halletmeye ikna edebilirler. Örneğin altı aydır satılamayan bir eve sahip olduğunuzu düşünün. Bu evin sıkışık ve dar mutfağı alıcıları evden uzak tutuyor. Bir mimar, mülk sahibine bir çözüm önerebilir: 10.000 Lira maliyete bir dizi demode dolabı yemek odasının dış duvarına taşıyacağını açıklar. Bu ufak dokunuş belki de evin fiyatını 50.000 Lira yükseltmeyi başaracak ve evin hemen satılmasını sağlayacaktır. Satıcılar mülkte iyileştirmeler veya onarımlar yaptığında, ne kadar küçük olursa olsun, alıcılara ne yapıldığını göstermek için faturaların kopyalarını saklayın.

Meslektaşlarınızdan profesyonel görüşlerini de isteyebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki emlakçıları satmayan bir mülkte öğle yemeğine davet edebilirsiniz. “Pizza yerken şunu soracağım: 'Buradaki problemler neler?' Rakip olsak da birlikte çalışıyoruz.”

Göster, Söyleme

Bazen satıcıların, evlerinin nasıl hızlı satılabileceğini daha iyi anlamaları için rekabeti görmeleri gerekir. Özellikleri ve fiyatları karşılaştırabilmeleri için onları yakındaki satılık listelerde bir tura çıkarın. Bu turun sonunda, mahallelerindeki diğer evlerin nasıl göründüğüne dair hiçbir fikirleri olmamasına şaşıracaksınız. Turdan sonra, “Onlardan evlerine ilk kez giriyorlarmış gibi düşünmelerini isteyin: Alıcı olsalar neyin değişmesini isterlerdi?” Bu, fiyatlarını düşürme ihtiyacı hakkında daha anlamlı bir konuşmaya yol açabilir.

House flipping, Royalty-free House flipping Vector Images & Drawings |  Depositphotos®

Doğruluk Yolundan Şaşmayın

En iyi çabalarınızdan sonra bile, bazen satış yapmadan yetkili sözleşmenizin sonuna gelirsiniz. Satıcıların satmak için gerekli adımları atmayacaklarını düşünüyorsanız, sözleşmeyi yenilemekten diplomatik olarak vazgeçmeye karar verebilirsiniz. Böyle bir senaryoda, süreci olumlu ilerletin, ancak kararlı olun. “Onlara 'yeni fikirleri olan birine ihtiyaçları olduğunu söyleyin'.”

Satıcılara, 'Bir başkasıyla sözleşme imzalayın ve satmadığında belki bizi dinlersiniz' deyin. Belki de, "Yerinde durmak özgürleştirici olabilir."

DİĞER HABER
25 Ocak 2022