"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Gayrimenkulü Yüksek Değerlemenin Tehlikeleri

Herkes gayrimenkulü hakkında en iyi değeri almak ister. Bir emlak profesyoneli olarak mal sahibinin evini piyasanın üzerinde olduğunu düşündüğünüz bir fiyat ile değerlemek son derece kışkırtıcıdır. Değerleme bilginiz yok ise mal sahibinin baskısı büyük bir baskı faktörü olabilir.

Gömleğin ilk düğmesini yanlış iliklemeyin

Ne yazık ki yüksek fiyatlama hem sizin hem müşteriniz için bir çok soruna neden olacaktır. Yüksek değerlemenin tehlikelerinden bazılarına birlikte bakalım.

Zaman, Değer, Müşteri Kaybı

Sizin de bildiğiniz gibi evi ne kadar yüksek değerlerseniz satılması o kadar uzun sürecektir. Oysa bugün pek çok pazarda zaman kaybetmek para kaybetmek demektir. Mesela emsalleri 1.350.000 TL’ye satılan bir evi 1.600.000 TL olarak değerlediğinizi düşünün. Üç ay sonra ev satılamayacak ve sahipleri fiyatı düşürmek isteyecektir. Ancak o zaman geldiğinde emsalleri artık 1.350.000 TL’den değil 1.200.000 TL’den satılıyor olabilir.

Eğer yerel piyasadan anlamıyorsanız ev sahibinin baskısı ve evi portföyünüze dahil edip edememe paniği evi yüksek değerlemenize neden olacaktır. İlk başta yanlış yapılan değerleme evin değerini düşürecek, zaman ve müşteri kaybetmiş olacaksınız. Unutmayın karşınızda araştıran bir müşteri profili var!

Stres ve Evin Maliyetleri

Eğer bir ev piyasada yüksek değerlendi ise gösterildiğinde en üst seviyede olması gerekir. Ev temiz, bakımlı, düzenli olmalıdır. Bu da ev sahibi için hem masraf hem de stres demektir. Çünkü bir evi sürekli temiz ve düzenli tutmak oldukça stresli bir iştir. Eğer ev kirli ya da düzensiz ise satış için yüksek değerlenen ücreti almak mümkün olmaz. Ayrıca yüksek değerlenen evlerin satılması haliyle daha uzun sürer bu nedenle ev sahibinin uzun bir süre gergin olmasına neden olabilir.

Aynı zamanda ev sahibinin ev satışta kaldıkça karşılaması gereken bir takım masrafları olur. Örneğin, her ay ev sahibinin mortgage ödemesi gerekebilir, evin vergi ve yüksek aidat ödemeleri olabilir. Bu ödenen paralar ev sahibine geri gelmeyecektir. Evi elinde tuttuğu müddetçe para harcamaya devam edecektir. Mal sahibinin ödeyeceği tutarlar arttıkça size karşı sabırları da azalacaktır. En kötü ihtimalle çalıştıkları emlak uzmanını değiştirebilirler.

Piyasadaki İlginin Düşmesi

İnsanlar bir evi pazarda haftalarca ya da bir ay gördüklerinde onunla ilgili sorunun ne olduğunu merak ederler. Zaman geçtikçe alıcılar için bu tür gayrimenkuller daha az ilgi çekici hal alır.

İlave olarak, eğer hala müşteriniz o evle ilgileniyorsa ve evin satılamadığını görüyorsa ilk teklif ettikleri fiyatı oldukça düşürürler.

Eğer müşterinize ilk söylediğiniz satış rakamından daha düşük fiyata evi satmaya çalışırsanız daha makul bir fiyat bile olsa alıcıların evi alma isteğine daha da zarar vermiş olursunuz. Bir fiyat belirlenmiş ve birkaç hafta satılamadıktan sonra fiyatı düşürülmüş gayrimenkuller sorunlu olarak algılanır. Bu algıyı önlemenin tek yolu evi ilk başta doğru değerlemektir.

Ekspertiz Sorunları

Evi piyasa fiyatının üzerinde satmak üzere anlaşsanız bile ekspertiz sorunları ortaya çıkacak ve anlaşmayı bozacak, alıcı satıştan vazgeçecektir. Alıcı finansal onayı alsa bile ekspertiz için eve birini gönderecektir. Banka ekspertiz raporunu mortagege kredisini onaylarken kullanmaktadır. Eğer ev değerinin üzerinde değerlendi ise satışla ilgili gecikmeler yaşayabilir ya da satış için alınan finansman tamamen kaybedilebilir.

Bu gibi durumlarda düşük değerleme ile başa çıkmak emlak uzmanlarının en büyük uğraşılarından biridir. Ekspertiz raporunda çıkan düşük değerlemenin açıklamasını müşterisine nasıl anlatabilecektir? Ancak bu olumsuzluklardan kaçınmanın çoğunlukla en iyi yolu evin piyasa değerine göre fiyatlanmasıdır.

Gördüğünüz gibi evi yüksek değerlemek ne size ne müşterinize bir şey kazandırmayacak zıttına her ikinize de bir şeyler kaybettirecektir. Bir emlak profesyoneli olarak yeteneklerinizi piyasanın üzerinde ev değerlememek üzerinde geliştirmek yerine evini yüksek değerlemek isteyen mal sahipleriyle nasıl başa çıkacağınıza odaklamanız gerekir.

Eğer listenizdeki gayrimenkulleri yüksek değerleyerek daha fazla para kazanmayı seçerseniz kısa zamanda hem müşteriler hem de meslektaşlarınız arasında kötü bir itibar edinirsiniz ve bu sizin işinizi çok kötü etkiler. Yüksek kaliteli, profesyonel bir emlak uzmanı için bu durumda yapılabilecek en iyi şey pazarı anlamak ve gayrimenkullerin tümünü piyasaya uygun bir şekilde değerlemek olmalıdır.

Değerlemeyle konusu ile ilgili bilgilendirici yazımızı okuyarak doğru değerleme tekniklerini öğrenebilirsiniz.

DİĞER HABER
12 Ocak 2023