"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Liste Sunumu Hazırlarken İzlenmesi Gereken Adımlar

Bu makalemizde, etkili bir liste sunumu hazırlamak için üç adımlı bir süreçten bahsedeceğiz. Bu sürecin ilk adımı, sunum öncesi kısmı ifade ediyor. Bu kısımda birazcık kendinizi, firmanızı ve hizmetlerinizi övmeniz gerekiyor. Bu, gelecek müşterileriniz üzerinde baskı oluşturmadan sizi keşfetmelerine olanak sağlayan harika bir yöntemdir.

İkinci adım, telefon görüşmesi sırasında müşterilerinize bir ön paket sunmanızı ifade ediyor. Ön hizmet paketinizi ilettiğiniz satıcıya bunu belirterek onu daha görüşmeden evvel mest edebilirsiniz.

Üçüncü adım ise, sunumunuz için gereken araçları hazırlama aşamasını ifade ediyor. Bunun için size detaylı olarak sunacağımız bir sunum paketinden bahsedeceğiz.

Aşağıdaki kontrol listesinin, bir liste sunumu hazırlamanıza yardımcı olacağına inanıyoruz:

Bilgi Paketi

Sunumdan önce bir ön bilgi paketi hazırlayıp müşterinize sunmanız onlar üzerinde bir güven duygusu oluşturmanıza yarar. Bu bilgi paketinde şu bilgilere yer vermeniz etkili olur:

- Sizin hakkınızda tüm bilgiler

- Firmanız hakkında tüm bilgiler

- Mülk özellikleri

- Son reklamlarınız

- Pazarlama planınız

- Yeni satılanlar listeniz

- Basın bültenleriniz

- Referanslarınız

Ön yeterlilikten geçmek için çağrı

Bilgi paketi gönderdiğiniz müşterinizi aynı gün içerisinde akşam 6 ile 8 saatleri arasında arayın. Bu yapacağınız görüşmenin bir satış konuşması olmadığını aklınızın bir köşesinde her zaman bulundurun. Bu kısımda amacınız, müşterinizin isteklerinin ne olduğunu anlayarak sunum öncesi hazırlık yapma fırsatını elde etmektir. Telefon görüşmenizde müşterinize sorular yöneltmeye başlayın:

- Satıcının amacının ne olduğu(neden sattığına dair bilgiyi mutlaka edinmelisiniz.)

- Nereye taşınacağı

- İdeal satış fiyatının ne olduğu

- Firmadan beklentisinin ne olduğu

- Satış süresi

Araçların hazırlanması

Her sunumda yanınızda bulundurmanız gereken belli başlı araçlar vardır. Bu aşamada sunum sırasında yanınızda olması gereken en önemli araçları hazırlamanız gerekir:

- Laptop veya bir pano

- Sanal Gerçeklik Gözlüğü

- Hesap makinesi

- Teklif Mektubu

- Sözleşme

- Ölçme aracı metre

- Küçük bir hediye

- Son faaliyetlerinizi ve satışlarınızı gösteren belgeler

- Bölgede en son satış yaptığınız en az 3 mülk listesi

Deneyimlenmiş ve sonuç vermiş olan bu sunum öncesi ipuçlarının takip edilmesi ile başarılı sunumlar yapılabileceğine inanıyoruz. Faydası olması dileğiyle…

DİĞER HABER
21 Eylül 2016