Mail listemize abone oldunuz mu?
Bir Robot İşinizi Elinizden Alabilir mi?

Eğer bir robotun gayrimenkul danışmanlığı işinizi elinizden alacağını düşünenlerdenseniz doğru makaleyi okuyorsunuz demektir. Bir robot gerçekten işinizi elinizden alabilir mi? Bu soru, bilim kurgu filmlerinden çıkmış bir fikir gibi gelebilir, ancak hızla gerçek olma yolunda ilerlediği için böyle bir sorunun akla gelmemesi imkânsız.

Emlakbroker.com ekibi olarak her ne kadar fütüristik bir doğaya sahip olsak da kalbimizde robotların yalnızca bizim yapamadığımız işleri yapması gerektiğini hissedenlerdeniz. Ekip olarak teknolojinin yerimizi alacağına değil daha iyi olmamız için yardımcı olacağına inanıyoruz. Yapay zekâ, sanal gerçeklik ve diğer teknoloji biçimleri işlerimizi kolaylaştıracak birer araçtır ve onları işimizin bir parçası olarak kabul etmeliyiz.

Var olan teknolojik değişim ile mücadele etmenin sizi yalnızca başladığınız yere geri getireceğini ve sektörünüzdeki yeniliklerden uzak kalmanıza neden olacağını bilmelisiniz. Üstelik en sıkıcı rutin ve zaman alıcı işlemleri teknoloji yardımıyla basitleştirmenin nesi yanlış olabilir ki? Eğer teknolojik araçlarla birlikte bir iş yaklaşımı edinirseniz en fazla değere sahip görevlere odaklanıp diğer işleri sizin için araçların yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ne kadar da sevimliler :)

Eğer bu fikir sizi korkutuyorsa ve teknolojik araçların yalnızca bazı görevlerinizi değil tüm işinizi yapacak konuma gelebileceğini düşünüyorsanız, bundan endişelenmeyin. Danışmanlık firması olan McKinsey’in yaptığı bir araştırma sonucuna göre her iş robotlar tarafından yapılabilecek görevlere mutlaka sahiptir, ancak teknoloji işlerin en fazla yüzde 5’ini tamamen yapabilir.

Bu durumu kontrol altında tutacak olan sizsiniz. Değişimi kucaklayanlar ve yeni teknolojileri kullananlar, kurumsal robot kıyametine karşı nasıl dayanacaklarını iyi bilenlerdir. İşte bu kontrolü nasıl sağlayacağınıza dair birkaç fikir…

Değişim sürecindeyiz… Bir robot istasyondan çıktı ve bize doğru geliyor. Bu, hepimiz için çok ilginç bir süreç olacak.

Bakış Açınızı Değiştirin

Proaktif olun. Teknolojinin emlak sektörünü nasıl etkilediğini araştırın, öğrenin ve anlayın. Değişikliğe karşı kör olmayın. Bu değişiklik karşısında tokat yerseniz veya başınızı kuma gömmeyi tercih ederseniz gelecekte hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Eğer teknoloji sizin kariyerinize etki ediyor ve  mesleğinizi değiştiriyorsa, ona uyum sağlamaya hazır olmak sizi suyun üzerinde tutacaktır.

Şansı Kucaklayın

Değişiklik kapınıza dayandığında onu kucaklamaktan korkmayın. Teknolojinin işinizi kolaylaştırmasına izin verin. Sonuç olarak hepimiz işimizin bazı görevleri hakkında şikayet ederiz. O görevleri yapma zamanımız geldiğinde adım atmakta zorlanırız ama mecbur olduğumuz için yaparız. Zamanımızı bu tür sıkıcı görevleri bizim yerimize yapabilecek teknolojik araçları keşfetmek için harcayabiliriz. Neden olmasın?

Hepimiz hazırız sahip :)

Tavsiyelerde Bulunun

Dünyada görülmek istenen değişimin ta kendisi olun. Bu, size biraz ileri seviye gelebilir. Ancak özellikle teknolojiye meraklıysanız emlak mesleğiniz hakkındaki yenilikçi teknolojik fikirleri meslektaşlarınızla paylaşarak ve hatta müşterilerinize sunarak rakipleriniz arasında fark yaratabilirsiniz. Teknolojinin sektörü nasıl değiştirdiği konusunda herkesin danıştığı bir kaynak olmak, belki de işinizi ilerletmeniz için gerekli olan tutumdur.

Teknolojiyi Avantaja Çevirin

Son olarak, teknolojiyi kendiniz için bir avantaj haline getirin. Teknolojik araçları gerçekten doğru şekilde işinize entegre ettiğinizde daha organize, daha üretken ve daha odaklı bir iş çalışma ortamı kazanırsınız. Daha düne kadar belediyelerde ada-parsel sorgusunu öğrenebilmek için ne kadar (gereksiz ve boşa) zaman harcadığınızı unutmayın!

DİĞER HABER
09 Haziran 2017