“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Bir Ticari Emlak Danışmanı Olarak Motive Olmanın Anahtarları

Ticari gayrimenkulde, çoğu emlakçı emlak kariyerlerinin bir noktasında dikkat dağınıklığı ve kafa karışıklığı yaşar. Genellikle, bu ilk yılda olur ve daha sonra her yıl daha sonraki zamanlarda tekrarlayabilir - ve tekrarlayacaktır.

Ticari emlak danışmanları için hazırladığımız bu makalemize odaklanın ve gayrimenkul hayatınızı ve kariyerinizi etkilemesine izin vermeyin.

Sorun nedir?

Emlakçılar için motivasyon ortak bir sorundur ve her şeyden önce bu işte başarılı olarak ilerlemek istiyorsanız duygularınızı kontrol altına almalısınız. Emlak işinizde bir sorun gördüğünüzde veya hissettiğinizde hızlıca düzeltin. Çünkü ufak bir sorun, motivasyonunuzu ve odak noktanızı ve ardından sonuçlarınızı rayından çıkarabilir.

Gayrimenkulde 'Bir Şeyler Olmasını' Bekleyin ve Sonra Kontrol Edin

İşin aslı, ticari mülkte her gün ve her hafta kontrol edemediğiniz 'şeyler' oluyor. Bazı şeyler zorlayıcıdır ve sizi yapmak istediğiniz iyi şeylerden uzaklaştırabilir. Bu 'şeyler' düşünmenizi de ele geçirebilir ve istemediğiniz zaman eylemlerinizi etkileyebilir. Bu gerçeği kabul ettiğinizde, onunla bir şeyler yapabilirsiniz. Her gün işlerin sizi kontrol etmesine izin vermeyin; ticari mülkte ne yaptığınızı, düşündüğünüzü ve tepki verdiğinizi bir tek siz kontrol edebilirsiniz.

Peki, burada gayrimenkul işinizde neyi tanıyorsunuz? Tüm çalışma gününüzü veya haftanızı kontrol edemeyeceğinizi anlayın; işinizde meydana gelen bazı şeyler kontrolünüz dışındadır ve düzeltilmesi kolay değildir veya en iyi ihtimalle zaman alacaktır. İnsanlara, emlak pazarlamasına ve emlak pazarlığına dayalı bir sektörde çalıştığımız göz önüne alındığında, bu işte zor ve meşakkatli şeyler olacaktır. Gayrimenkul, birçok şeyin dengesidir ve kontrolü elinizde tutma yeteneğiniz, elde ettiğiniz sonuçlar için kritik öneme sahiptir.

Bir Ticari Emlakçı Olarak Motive Olmanın Doğru Yolları

Hedeflerinize ulaşmak için belirlediğiniz aşamalarda 'baskılar' göz önüne alındığında, nasıl motive kalabilirsiniz? Emlak işlerinizde en iyi sonuçları elde etmek için görevinizi nasıl sürdürebilirsiniz? Cevap basit. Gününüzün %50'sini kontrol edin ve günün dengesini kontrol edilemeyen ve zorlayıcı şeylere bırakın. 

Her günün ilk %50'sini kontrol edin ve bu, öğlene kadar olan zamandır. Bu gayrimenkulün günlük açılışının ötesinde, düşük öncelikli veya idari işler ele alınabilir. Bunu yaparken, gerçekten de işlerin profesyonel bir emlakçı kontrolünde olduğunu hissedeceksiniz, bu da motivasyonunuza yardımcı olacaktır. Elbette, her zaman kuralın istisnaları ve yapmanız gerekenler vardır, ancak gayrimenkul işinizin kontrolünün sizde olduğundan her zaman emin olmalısınız. Unutmayın, kontrol sonuçları getirir.

Gayrimenkul Kontrolü ve Motivasyonun Anahtarları

Ticari emlak işinizde motive kalmanın anahtarları sizin için şu şekilde çalışabilir:

  • Her gün ilk %50'yi kontrol edin – Bu, günün ilk dört saati olmalıdır ve zaman çerçevesi sabah 8'de başlayacaktır. İlk dört saat, işinizin büyümesine ve özellikle de telefona yönlendirilebilir. Bu dört saat boyunca birçok insanla konuşabilirsiniz ve listeleriniz bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Her gün bu görüşmeleri yaparken ajandanızda hiç olmadığı kadar toplantılar yaratmış olursunuz. Günde sadece bir veya iki müşteri veya potansiyel müşteri toplantısı, haftanın sonunda satış sunumlarına yol açacaktır. Bu yöntem, çalışmanız için basit bir orandır ve pazar payınızın büyümesi üzerinde büyük bir etkisi vardır.
  • Yönlendirmeleri bulduğunuz anda kaldırın - Bu, zaman kaybına neden olan e-postalardan ve gelen aramalardan kaçınmayı kapsar. E-posta bir iletişim kolaylığı olsa da, zaman alıcı ve zaman zaman aşırı güçtür. E-postalardan ve gelen aramalardan kaynaklanan sapmalar, öncelik listesinde düşük olan kişilerden olabilir. Gün içinde ilk iş olarak e-postalarınıza bakmamanız en iyisi olacaktır, bu da düşüncelerinizi saptıracaktır - Bir emlakçı olarak, bunun olmasını istemezsiniz.
  • Öğleden sonra ofisten çıkın - Emlak bölgenizi ziyaret edebilir, sokaklarda yürüyebilir ve insanlarla tanışabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, yerel bir işletmeyle tanışıp sorunları hakkında bilgi sahibi olabilir ve çıkarken kartvizitinizi bırakabilirsiniz. Ofiste kalmanın size veya emlak işinize hiçbir faydası yoktur. Gayrimenkul işinizi bir strateji ve eylem temelinde geliştirin.
  • İlerleme rakamlarını ve konuşmaları takip edin – Bunun gibi basit bir strateji, bir emlak gününüzde ve kariyerinizde önemli olan şeylerle nasıl geliştiğinizi görmenize yardımcı olacaktır. İzlenecek rakamlar, giden aramalar, oluşturulan toplantılar, oluşturulan listeler, özel listeler ve dönüştürülen pazarlama olmalıdır.
  • Başarıların bir listesini oluşturun – Bu, geçmiş mülk işlemlerinin bir listesi ve olumlu mülk sonuçlarının fotoğrafları olabilir. Sonuçların, olumlu olan şeyleri hatırlamanıza yardımcı olduğu göz önüne alındığında, liste birkaç yönden sağlamdır. Fotoğrafları, bir hikayenin parçası olarak işlemler ve mülk durumları hakkında müşterilerinizle paylaşmak için de kullanabilirsiniz.
  • Veritabanınızı ve müşteri listelerinizi büyütün – Emlak veritabanınızın nasıl büyüdüğünü ve bu büyümeyi nasıl kullanabileceğinizi izleyin. Veritabanınızı günde 10 kişi artırma gibi basit bir hedef belirleyin. Ayrıca, tanıdığınız kişileri geri arayın ve ardından yerel olarak piyasa, fiyatlar ve kiralar hakkında bilgi paylaşın.
  • Münhasırlığı listeleme avantajı olarak kullanın - Herhangi bir zamanda sahip olduğunuz özel listelerin sayısı ve derecesi, gayrimenkul işinizi büyütmenin bir parçası olarak çok önemlidir. Sürekli çalışabileceğiniz belirli sayıda özel listeyi hedefleyin. Hedef olarak yirmi özel liste yeterli olacaktır ve mülk işleminizin olumlu sonuçlara dönüşmesi bu listelerle %75'in üzerinde olmalıdır. Bu listeleme grubu için piyasadaki süre, açık listelerden daha kısadır.
  • Müşterilerinizle sık sık konuşun - Müşterilerle yapılan görüşmeler, bilgi bulmanıza ve üzerinde çalışılacak olası satışları belirlemenize yardımcı olur. Müşteriler ayrıca ilgili ve güncel piyasa bilgilerinin ve sonuçlarla ilgili hikayelerin yerel olarak paylaşılmasını da takdir eder.

Bu stratejiler, ticari gayrimenkul kariyerinizde ilerlerken motive olmanıza yardımcı olacaktır. Gayrimenkul işinizi kurmak için bu fikirleri 'temel kurallar' olarak kullanın. Böylece, çok yakında bir emlak gününüzde gördükleriniz ve başardıklarınız konusunda daha emin ve iyimser olursunuz.

DİĞER HABER
25 Temmuz 2022