"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Türlü Satılamayan Evler İçin Nasıl bir Yol İzlenebilir?

Gayrimenkul iş dünyasında en sinir bozucu deneyimlerden biri, listenizde sürekli yer işgal eden ve satılamayan evlerin olmasıdır. Bu evler ister kendi eviniz olsun ister satıcıların evleri olsun, aylar boyunca satılamaması nedeniyle vaktinizi harcayan bir engel haline gelir.

Böyle bir durumda ne yaparsınız? Evi satış listesinden çıkarıp pes mi edersiniz, yoksa listede durmasına müsaade edip vaktinizi kaybetmeye devam mı edersiniz?

İkisi de değil.

Yapmanız gereken şey, problemin kaynağını bulmak ve çözmek için birkaç yolu izlemektir.

Sorunun Kaynağını Belirlemek

Listenizde bir türlü satılamayan bir evin neden satılamadığını belirlemek aslında çok da zor bir iş değildir. Hemen hemen her zaman sebep, zayıf müşteri trafiği veya aramaların alıcıya dönüştürülememesidir. Bunu anlamak için gelen telefon aramalarına veya size gelen mesajlarda kaç kişinin ilgi gösterdiğine bir göz atın. Ardından kaç kişinin evi görmek için randevu aldığına bakın. Bu bilgileri araştırmanız, evin neden satılamadığına ilişkin size mutlaka bir fikir verecektir.

Diğer Pazarlama Seçeneklerini Keşfedin

Eğer satılamayan evin müşteri trafiği azsa, bu durumda onu arttırmak için pazarlamanın farklı yöntemlerine başvurmanız gerekir. Yerel çevreye dağıtacağınız broşürler, yerel çevreye ait blog siteleri, Facebook reklamları, e-posta kampanyaları, posta kartları gibi farklı pazarlama yöntemlerine başvurarak, satılamayan evin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin çevredeki taksi duraklarına, kafelere, kuaförlere, paket servis çalışan restoranlara broşürler dağıtabilirsiniz.

Open House İçin Farklı Bir Tarz Oluşturun

Evin müşteri trafiğini arttırmaya yönelik diğer yaratıcı fikir, farklı bir open house etkinliği düzenlemektir. Bu sayede durgun ziyaretçisi olan eve taze kan bulmuş olursunuz. Örneğin satılamayan ev için düzenleyeceğiniz bir open house etkinliğinde bu sefer bir farklılık yapın ve tanıtım partisi düzenleyin. Bu durumda evi görmeye gelen kişi sayısı mutlaka daha artacaktır.

Networking Pazarlamaya Ağırlık Verin 

Bu mesleğin en güzel yanlarından biri, işbirliği içerisinde hareket edebileceğiniz profesyonel meslektaşlara sahip oluşunuzdur. Listenizdeki evin arzını bölgenizdeki diğer emlak danışmanlarına sunarak hızlı bir eşleştirme sağlayabilirsiniz. Bunun için belirli aralıklarla bölgenizdeki meslektaşlarınızı ziyaret etmek onlarla fikir alışverişinde bulunmak gerçekten çok önemli.

Liste Fiyatını Tekrar Gözden Geçirin

Acaba liste fiyatınız ne durumda? Eğer değerinden çok yüksek bir fiyatla evi satışa sunduysanız, potansiyel müşteriler evi görmekten kaçınıyor olabilir. Aynı şey, tam tersi için de geçerlidir. Eğer değerinden çok altta bir fiyatla evi satışa sunduysanız, bu sefer de potansiyel alıcılar, evin sorunlu olduğunu düşünebilirler. Artık evlerin değerlemesi hakkında daha fazla bilgiye sahip olan alıcıları bu anlamda yönlendirmek mümkün değildir.

Olumsuzlukları Giderin

Eğer satamadığınız evin müşteri trafiği fazlaysa ama gelenlerin alıcıya dönüştürülmesi konusunda sorun yaşıyorsanız, problem başka bir şey olmalıdır. Bu durumda evi görmeye gelenler ile konuşmayı deneyebilirsiniz. Onların ev hakkında ne dediklerini ve ne yorum yaptıklarını dinleyerek ev ile ilgili sorunun ne olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz.

Belki de gözden kaçırdığınız çok küçük noktalar, potansiyel alıcıları evden uzaklaştırıyor olabilir. Evin rengi, boya badanadaki küçük lekeler, kabarmış banyo fayansları, eskimiş mutfak dolapları, tavandan sızan su izleri veya kapı kollarındaki zedeler gibi küçük sorunlar, onları evden itiyor olabilir. Bunları onlarla iletişime geçmeden anlayamazsınız.

Daha İlgi Uyandırıcı Özellikler Ekleyin

Ev ile ilgili olumsuzluk özellikleri listeledikten sonra, bunların yerine daha ilgi uyandırıcı özellikler eklemeyi düşünebilirsiniz. Örneğin mutfak tezgahını çarpıcı bir granit ile döşeyebilir, evdeki ışıklandırma sistemini etkileyici hale getirebilir ve evin dizaynına daha fazla duygu katabilirsiniz.

Resimleri Güncelleyin

Her ne olursa olsun, satılamayan evlerin resimlerini güncellemeniz size olumlu dönüş yapar. Web sitenizde, sosyal medyada, listeleme sitelerinde satışa sunduğunuz evin fotoğraflarını daha etkileyici ve daha çözünürlüğü yüksek olanlar ile değiştirebilirsiniz. Her yeni resim, eve dair nefes veren bir etki oluşturacaktır.

DİĞER HABER
24 Kasım 2016