"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bir Yıldaki Gerçek Saatlik Değerinizi Biliyor musunuz?

Çoğu insanın tipik bir işte çalıştığını düşündüğümüzde haftalık çalışma süresinin ortalama 40 saat olduğunu söyleyebiliriz. Ancak emlak profesyonellerini düşündüğümüzde bu sürede azalma veya artmalar söz konusu olabilir. Diğer bir deyişle emlak profesyonellerinin çalışma saatleri esnektir ve bu nedenle kurumsal saat ortalamasına uymazlar.

Emlak profesyonelleri gelirlerini arttırmak amacıyla saatlik kazançlarının neye denk geldiğini hesaplarlar. Daha fazla para kazanmak için çalışma saati sayısını arttırmak bir yöntem olabilir, ancak çalışma saatlerinde yaptığınız iş stratejisini oluşturmak çok daha etkilidir.

Gelirinizi ikiye katlamak istiyorsanız çözüm yolu, çalıştığınız saat miktarını iki katına çıkarmak değildir. Bunu yaparsanız kâğıt üzerinde daha fazla para kazanıyormuş gibi görebilirsiniz, ancak oraya ulaşmak için hayattan çok daha fazla ödün vermeniz gerekecektir. Eğer ekstra zaman ile ekstra gelir arasındaki oran mantıklı olmazsa sonuçta hiçbir şey elde edemeyebilirsiniz.

İşte klasik bir örnek:

Son yıldaki gelirinize baktığınızda 100 bin liralık brüt komisyon kazanmış olduğunuzu varsayalım. Eğer gerçekten senenin 52 haftası boyunca her hafta 40 saat çalıştıysanız saatlik ücretiniz 48 lira civarı olacaktır. [ 100.000 (52 x 40) = 48.07 ]

Şimdi bir de şöyle düşünün. Yılın sadece 46 haftası çalışıp geri kalan 6 haftada tatil yapmış olsaydınız saatlik ücretiniz 54 lira civarında olacaktı. [ 100.000 (46 x 40) = 54.34 ]

Yıl içinde daha az saat çalıştınız ama saatlik ücretiniz tam tersine artış gösterdi. İkisi arasında ters orantılı bir mantık var. Dolayısıyla yıl içinde çalışacağınız saat sayısını arttırarak gelirinizi arttırmış olmuyorsunuz.

İşte bir karşılaştırma:

Çoğu zaman emlak profesyonelleri kazandıkları gelirden memnun olmalarına rağmen daha fazla yaşam kalitesi ve daha fazla para isterler. O zaman çözüm basittir. Mesai dışında geçirdiğiniz zamanı arttırın. Bu, sadece size otomatik artış sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi bir yaşam kalitesi de sunar.

Yılda 400 bin lira brüt komisyon kazanmakla övünen biri, daha fazla kazanmak istediği için daha fazla zaman ayırdığını söyleyebilir. Ancak onun iş takvimine baktığınızda yaptığı işlerin saatler hatta günler aldığını görürsünüz. Örneğin sabahın 7’sinde e-postalarını kontrol etmekle başladığı görevler listesini gece yarısında bitirmiş olduğunu fark edersiniz. Çoğu gün 16 saatlik çalışma ritmine kendilerini alıştırmışlardır.

Bu kişi, yılda 400 bin lira gelir elde etmiştir ve çalışma saatlerine baktığımızda saat başı 80 lira kazandığını anlayabiliriz. Haftada 6 gün ve günde 16 saatten hesap edersek haftada toplam 96 saat eder. Bir yılda 52 hafta vardır. Dolayısıyla bu kişi yılda 4992 saat çalışarak 400 bin lira komisyon elde etti.

Bundan önceki yılda 100 bin lira kazanan örneğimizde saatlik ücreti 48 liraydı. Sonuç olarak brüt gelir 4 kat artmış olsa da saatlik ücret aynı oranda artmadı.

Daha Fazla Zaman Değil, Daha Verimli Zaman

Dolayısıyla harcadığınız zamanı direkt olarak daha fazla gelir elde etmekle bağlayamazsınız. Asıl bağlamanız gereken şey, çalışmak için ayırdığınız vakitlerde ne kadar iş yapabildiğinizdir. İşinizde bir yükseltme yapmaya karar verdiğinizde yıl içinde kendinize tatil yapacağınız vakitler ayırın. Çünkü bu yıl, bir öncekine göre daha fazla kazanmaya çalışacaksınız. Kendinizi hayattan soyutlamadan kendinize vakit ayırarak çalışırsanız çalışma saatlerinizde daha verimli iş yapabilir ve böylece çalışma saatlerinizi arttırmadan daha kısa sürede hedefinize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki yukarıda verdiğimiz örnekler brüt komisyon geliri olarak hesaplanmıştır. Hesaplarınızı yaparken net geliriniz üzerinden bir kez daha hesaplama yapın. Saatlik ücretinizin ne olduğuna bu açıdan bakarak kendinize daha mantıklı ve gerçekçi stratejiler oluşturabilirsiniz.

DİĞER HABER
25 Kasım 2022