"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Blockchain Teknolojisinin Emlak Piyasasına Etkileri

Bugünlerde emlak dünyasında Blockchain teknolojisinin emlak piyasasına getireceği yenilikler konuşuluyor. Eminiz bir çoğunuz bu kelimeyi daha yeni duyuyorsunuz. Sektörümüzdeki teknolojik gelişmelerin mesleğimize olan etkileri ve oluşacak yeni sitemleri yakından takip ediyoruz. Her alanda devrim niteliğinde yenilikler sağlayan teknoloji dünyasında emlak profesyonellerinin sadece aracılık hizmetlerine odaklanması artık yeterli olmayacak.

Müşterilerine sunacağı hizmetlerin kapsamını genişleterek işlemlerin güvenilir ve hızlı bir biçimde sonuçlanmasını sağlamak, teknolojiden üst düzeyde yararlanmak, sürekli kendini geliştirecek faaliyetlerde bulunmak başarılı emlak profesyonelliğin gerekliliğidir. 

O zaman bilgi edinme zamanı

Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan fakat kırılamayan dağıtık bir veritabanı olarak açıklanabilir. Herhangi bir merkeze bağlı kalmadan, alıcı ve satıcı arasında gerçekleşecek her türlü işlemi garanti altına alan, 3. şahıslar tarafından kontrol edilemeyen bir sistem. Bu teknolojinin yaygınlaşması ile yeni nesil emlak işlemlerini kökünden değiştireceğini söylüyorlar. Uzmanların tahminlerine göre bu yeni teknoloji ile emlak sektöründe daha az dolandırıcılık ve daha hızlı işlemler ile daha çok para kazanma imkânı doğacak.

Emlak sektörü, güvenli ve kurcalamaya mahal vermeyen işlem veritabanı ile Blockchain teknolojisi için ilk kullanım alanlarından biri olacaktır. Satıcıların 5-7 yıl da bir evlerini sattıkları düşünüldüğünde bu teknolojinin milyonları etkilemesi bekleniyor. Özellikle insanların hayatları boyunca birkaç kez evlerini değiştirdikleri göz önünde bulundurulur ise bu teknolojinin ne kadar çok kullanım alanı bulacağı tahmin edilebilir.

Blockchain şimdiye kadar değerli uluslararası sanat parçaları ve diğer yüksek değerli eşyaların alım satımında ve ilaç sektöründe kullanılmıştı. Bu sektörlerde uygulanarak alınan başarılı sonuçlar, emlak profesyonelleri de bu yeni teknolojinin uygulama olasılıklarını değerlendiriyorlar.

Bu yeni teknoloji emlak piyasasına 3 farklı yönden etki edebilir; alım satım işlemlerini hızlandırarak sistemin hızlı çalışmasını sağlar, işlemler sırasında daha fazla şeffaflık sunar ve daha güvenli işlemler yapılmasına olanak verir.

Sistemin Hızlı Çalışması

Emlak alım satım işlemleri hiçbir zaman kısa sürede çözümlenen hızlı işlemler olmamıştır. Her zaman çok fazla dokümantasyon işlemi yapılan karmaşık ve ağır işleyen süreçler olarak karşımıza çıkmıştır. Yasal otoriteler tarafından istenen bazı işlemler de sürecin daha da uzamasına neden olmakta aynı zamanda maliyetini artırmaktadır.

Blockchain’in yasal otoritelerin istekleri konusunda bir yardımı dokunmuyor ancak finansal doğrulama işlemlerini sağlayıp ödeme süreçlerini hızlandırarak alım satım işlemlerinin süresini kısaltıyor. Finansal doğrulama işlemleri için üçüncü partiye ödenen ücretlerin de ortadan kalkmasına neden oluyor. Böylece alım satım işlemlerinin maliyeti de azalıyor. Blockchain’den finansal doğrulama teyidini aldıktan sonra ev sahipleri devir işlemini gerçekleştirerek hem zamandan hem de ek masraftan kurtulmuş olarak alım satım işlemleri tamamlanmış oluyor.

Dolandırıclık Riskini Azaltması

Emlak dolandırıcılığı her yıl dünya genelinde milyonlarca dolara neden olmakta ve alıcı ya da satıcı kim kısa sürede işlemi tamamlamak isterse bu riske maruz kalmaktadır. İnternet ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ne yazık ki sahte evrak hazırlamayı ve sahte emlak pazarlamayı son derece kolay bir hale getirdi. Bu durum hem alıcılar hem de satıcılar için son derece riskli.

Emlak alım satım işlemlerinde en büyük risk olan dolandırıcılık riskini ortadan kaldırmak için bireyler genelde yediemin ya da üçüncü parti bir firma ile anlaşarak karşı taraf için finansal kontrol yaptırıyorlar.

Sahte evraklarla sahibi olmadığı bir ev için sahibiymiş gibi doküman düzenlemek ve o dokümanlar ile alım satım işlemi yapmak çokça rastlanılan bir durum. En çok rastlanılan dolandırıcılık tiplerinden biri de kiralama sahtekârlıklarıdır. Dolandırıcı evin fotoğrafına ve bilgilerine internet sitesinden ulaşarak onları kendi sitesine koyar ve kendinde olmayan bir evi pazarlar. Alıcılardan ev ile ilgili depozito alır. Alıcılar tabii ki bu depozitoyu bir daha geri alamazlar.

Blockchain alıcının parasını içerde tutarken, satıcının dijital sahiplik sertifikasını da sistemde tutuyor. Bu sertifikaların aynısının yapılması neredeyse imkânsız ve sadece bir tek gayrimenkule bağlanıyor. Böylece alıcının para ödememesi riskinin önüne geçilirken satıcının da kendisinin olmayan bir gayrimenkulü satması veya kiralaması engellenmiş oluyor.

Tüm İşlemlerde Transparanlık

Günümüzde toplu para ile ev alım satımı yapan kişi sayısı az. İnsanlar genellikle mortgage kullanarak gayrimenkul alımı yapıyor. Mortage kullanımı da hem kredinin onaylanmasının beklenmesi hem de idari işlemlerin uzun sürmesi nedeniyle alım ve satım sürelerini uzatan bir süreç.

Blockchain ile kişiler hem gayrimenkul için hem de kendileri için (alıcı ya da satıcı) dijital bir ID oluşturuyor ve bu ID üzerinden hem mortgage işlemlerini hem de alım satım işlemlerini şeffaf bir şekilde takip edebiliyorlar. Bu da işlemlerin süresinin kısalarak zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Blockchain henüz çok yeni bir sistem olarak emlak işlemlerinde bir takım yeniliklere neden olacağının sinyallerini veriyor. Ancak bu teknolojinin emlak profesyonellerinin hayatına nasıl bir yenilik getireceği henüz öngörülemiyor. Zira alıcı ve satıcının kendi arasında tamamlayabildiği emlak alım-satım işlemlerinde emlak profesyonellerinin yerinin ne olacağı bugün hala tartışılıyor.

Yakın bir geçmişte hayal edilemeyen bir çok şeyin baş döndürücü teknolojik gelişmeler sayesinde gerçekleştiğini görüyoruz (Mesajla para gönderme, 3b yazıcı teknolojisi, görüntülü iletişim, online ev alma).

Bağımlılık yaratan ve iş dünyasında iletişim başta olmak üzere bir çok yenilik getiren bu teknolojik gelişmelerin önümüzdeki kısa bir zaman diliminde emlak sektörünü de değiştireceği muhakkak. Teknoloji konulu yazı dizilerimizde bu gelişmeleri paylaşarak sektörün gelecekte nasıl şekilleneceğine dair şimdiden fikirler edinebilir, hazırlıklarımızı bu doğrultuda yapabiliriz. 

DİĞER HABER
25 Ocak 2021