“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Borç ve Özkaynak Yatırımcılarına Büyük Kolaylık: PeerStreet

Borç ve özkaynak fonlarının kombinasyonu gayrimenkul yatırımlarını yaratır. Bu nedenle borç ve özkaynak yatırımcıları, sermaye kaynağı olarak sektörde önemli bir yer tutarlar.

Bu iki yatırım tipi birbirinden farklı özellikte olması nedeniyle farklı yatırımcı tiplerini kendilerine çekerler. Borç yatırımcıları, genellikle bonolar ve ipotek kredileri ile katılırlar. Tutucu ve pasif bir görünüme sahip olan bu yatırımcılara kıyasla, özkaynak yatırımcıları ise daha agresiftirler ve risk alırlar. Bu nedenle onlara risk sermayesi de denir.

Borç yatırımcıları, faiz ve anapara geri dönüşüyle ilgilenirler ve bono, tahvil gibi sermaye piyasasını takip ederler. Özkaynak yatırımcıları ise her kaynaktan dolar getirisine sahiptir ve hisse senedi borsası gibi para piyasasını takip ederler.

Borç ve Özkaynak Yatırımcılarına Büyük Kolaylık: PeerStreet

Borç ve özkaynak yatırımlarına dair bu kısa açıklamayı yaptıktan sonra asıl gelişmeden bahsetmeye geçebiliriz. PeerStreet, yatırımcılara yüksek kaliteli özel gayrimenkul kredi imkânı verdiği gibi aynı zamanda ulaşılması zor tanınmış yatırımcılara, fonlara ve kurumlara ulaşılmasını sağlıyor.

PeerStreet kredileri, genellikle gayrimenkul alanındaki ipotek tarafından garanti altına alınmış oluyor. Yatırımcılara teklif sunmadan önce krediler yetkili kişiler tarafından dikkatlice inceleniyor ve üst düzey üreticiler ile ortaklık yapılıyor. Örneğin ünlü yatırımcı Dr. Bully gibi… Krediler, genellikle 6-24 ay arası kısa bir süreliğine sağlanıyor. PeerStreet’sin yelpazesi ise mülk tipine, coğrafi ve düzenleyici özelliklerine göre geniş bir alanı kaplıyor.

PeerStreet’in kurum içi ekibi, yerleşim ve ticari gayrimenkul alanındaki 97 yıllık, kanunlar üzerine 52 yıllık ve düzenleyici işlemler üzerine 12 yıllık deneyimi ile yatırımcıların tüm süreçlerdeki çıkarlarını sağlamayı garanti ediyor. Bu yapıda yatırımcıların fonları, İl Milli Bankası’ndaki Yatırımcı Güven Hesabı’nda tutuluyor ve 250 bin dolardan daha fazlası FDIC tarafından sigorta altına alınıyor.

Peki, neden yatırımcılar neden PeerStreet’e güvensin?

PeerStreet, hem krediler üzerinde hem kaynak partnerleri üzerinde geniş bir durum tespiti yapıyor. Buna göre yapılan araştırmalar şöyle sıralanabilir:

Kaynak partnerleri üzerinde:

- Mali incelemeler

- Faaliyet kayıtlarını inceleme

- Lisans ve devlet faiz kurallarına uyum incelemesi

- Arka plan kontrolleri

- Yasaların ve düzenleme süreçlerinin incelemesi

Krediler üzerinde:

- Yasal belgelerin incelenmesi

- PeerStreet’in poliçe imza kurallarına göre kredinin uyumunu inceleme

- Bağımsız değerlemenin incelenmesi

Dolayısıyla PeerStreet’te büyük bir inceleme sürecinden geçirilen krediler ve ortaklar, yatırımcılara bu alanda hiçbir risk yaratmıyorlar.

DİĞER HABER
29 Ağustos 2016