"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Borçlular ile Alacaklıları Bir Araya Getiren Fin-Tech Girişimi: Raisal

Günümüzde gelinen noktada artık teknoloji dünyası, finans dünyası ile birbirine gittikçe yaklaşıyor. Dünyanın en güçlü iki dinamiği haline gelen teknoloji ve finans, her gün farklı ürünler ile birlikte karşımıza çıkıyor ve yeni hizmet sunumları ortaya koyuyor. Bu iki dünya kendi kulvarlarında ilerlerken, bir yandan da ikisinin bir araya geldiği bir finansal teknoloji sektörünün de meydana geldiğine şahit oluyoruz.

Finansal teknoloji yani kısaca fin-tech dediğimiz bu alanda, teknolojinin gelişmesi ve her alana adapte olması ile birlikte yeni uygulamalar da haliyle geliştiriliyor. Mobil ödeme sistemleri, günlük bütçe uygulamaları ve online birikim araçları gibi konularda teknolojinin finans dünyasına kolaylık sağlayan düzenlemelerini görebiliyoruz.

Raisal da bunlardan birisi diyebiliriz. Bulut tabanlı bir hizmet olan Raisal.com, mortgage sahiplerini onlarca alacaklıya (borç verene) ulaştıran bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Normalde bu iş için bankalara gidersiniz. Elinizdeki mülke karşılık borç alırsınız. Bu borcu vaktinde geri ödemezseniz alacaklının mülkünüze el koyma hakkı bulunur. Ancak Raisal.com bu süreci tamamen sunduğu bulut tabanlı sistem üzerinden kullanıcılara sağlıyor.

Raisal.com, Ocak ayındaki lansmanından bu yana ticari borç işlemlerinde birkaç yüz milyon dolarlık kolaylık sağlamada başarılı oldu. Bu firma, borçlular ile alacaklıları etkileyici bir şekilde sıralayan, onları hızlı bir şekilde eşleştiren ve işlemleri daha hızlandıran teknoloji platformu sayesinde, multi trilyon dolarlık endüstri üzerinde bazı etkilere de yol açıyor.

Real Capital Analytics’e göre, Amerika merkezli ticari gayrimenkul endüstrisinde, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca yıllık 500 milyar dolarlık satış yapıldı. Tahminler gösteriyor ki bu sonuçlar gelecekte daha da artacak. Ancak büyüme seviyesinin artmasına rağmen verimsiz ve tutarsız yönlendirmeler, ücretlerin artmasına, gecikmiş kritik yatırımların yapılmasına ve geçerli uygun projelerin engellenmesine neden oluyor.

Raisal.com, gayrimenkul firmalarının hızlı ve etkili bir şekilde kritik bilgi paylaşmasını sağlayarak ve alacaklıların, borçluların, mortgage brokerlarının bulunduğu şeffaf pazarı merkezileştirerek bu sorunlara bir çözüm arıyor. Bu olanaklar, ticari mülklerde borçlanma süreçlerinin sorunsuz ve en hızlı şekilde tamamlanmasına imkân veriyor.

Bu platform, alacaklılara hakiki ve ön elemeyi geçen kredi fırsatlarını belirleme yeteneği kazandırıyor. Bu sürecin etkin hale getirilmesi ise karlılığın artmasını sağlıyor. Borçlular ise, bu platform sayesinde, ihtiyaçları ile eşleşen birden fazla alacaklı ile güvenli bir şekilde irtibata geçerek, ilgili mali belgelerin ve uygun kredi talebinin değerlendirilmesi konusunda deneyim kazanıyor. Gelen teklifler, yan yana ve birbirleriyle karşılaştırılabilecek şekilde sıralanıyor ve borçlunun onlar ile doğrudan müzakere yapabilmesi sağlanıyor.

Ticari gayrimenkul danışmanları için de artılar sağlayan Raisal.com, gerekli rekabet şartlarının geliştirilmesi, finansman sürecinin daha basit ve kolay yürütülmesi ve müşterilerine her şeyi tek bir platform üzerinden sunabilme anlamında gayrimenkul danışmanlarına ve firmalarına da hizmet veriyor.

Raisal’ın kurucusu ve CEO’su olan Joshua E. Young, bu platformun hangi ihtiyaçlar üzerine ortaya çıktığını şu cümleler ile ifade ediyor:

Son yıllarda muazzam şekilde artan teknoloji, ticari gayrimenkul sektöründeki alacaklı, borçlu ve firmalar arasındaki iletişimi sağlama anlamında çok yetersiz kaldı. Bu nedenle Raisal, gayrimenkul borçlanması alanındaki finansman işlerini kolaylaştıracak teknolojinin ortaya çıkarılmasında büyük bir rol oynadı. Raisal’ın bu alanda nasıl bir ihtiyacı karşıladığını, gelir artışımıza ve pazardaki kabul gören ünümüze bakarak anlayabilirsiniz. İnanıyoruz ki Raisal, gelecekte ticari gayrimenkul fonlamaları için sektör içinde büyük bir değişim yaratacak.

DİĞER HABER
25 Ağustos 2016