"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
‘Bot’ Gayrimenkul Firmanız İçin İyi Bir Seçenek mi?

Emlak profesyonelleri, müşteri yönetimi ve cevaplandırılması gereken sorular hakkında her zaman daha büyük, daha iyi ve daha etkili yollar ararlar. Çünkü gelişen teknoloji sürekli yeni çözümler ortaya koymaya devam ediyor. Bu hıza yetişmek için büyük bir gayret gösteren profesyoneller, gerçekten zamanlarının çoğunu yeni teknolojileri kendi işlerine adapte etmeye çalışarak geçiriyor.

Teknolojinin getirisi olan yeniliklerden biri de ‘bot’lar. Botlar, gayrimenkul sektöründe yönetimi sağlayan en son yeniliklerden birisi olarak karşımızda duruyor. Bot deyince büyük ihtimalle, müşterilerle görüşme yapmakta olan bir robot veya Terminatör’e benzer bir makine gözünüzde canlanmış olmalı. Tabi ki henüz bu seviyede bir teknoloji mevcut değil, ancak botların insanlara gayrimenkul bulmada yardımcı olduğunu ve müşterilerin kafalarında oluşan soruları cevapladığını söylemek mümkün.

Bot nedir?

En basit formuyla bir bot – veya robot – yarı otomatik bir bilgisayar ve yapay zeka programıdır. Bilişimin tüm alanlarına yayılan botların en sık kullanıldığı alan ise arama motorları tarafından desteklenen endeksleme teknolojisidir. Bu doğrultuda düşünürsek gayrimenkul sektöründeki kullanımın ise veri toplama ve kriterlere uygun gayrimenkul listelerine ulaşma amaçlı olduğunu görebiliriz.

Örneğin, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) listenizde sahip olduğu özellikler nedeniyle ilk sıralara girmiş bir müşteriniz olduğunu düşünün. Bir bot, size müşterilerinizin özellikleri ile eşleşen gayrimenkul listesini sunma yeteneğine sahiptir. Genel kanı şudur ki insan gözü arama yaparken bazı şeyleri kaçırabilir, ancak bilgisayar programı olan bir bot ise tüm olasılıkları size listeleyebilir.

Microsoft’un Yapay Zekası Tay

Kimler Bir Bot Oluşturabilir?

Bunu yapabilmeniz için bir web geliştiricisi olmanız gerekiyor. Bir bot oluşturmak için gerekli olan kod bilgisine sahipseniz kendi bot sisteminizi oluşturabilirsiniz. Eğer sahip değilseniz, bu durumda bir yazılım programcısı ile çalışarak da işin üstesinden gelebilirsiniz.

Son olarak bir yol daha var ki bu yol sayesinde özellikle son aylarda botlar, tam bir çılgınlığına dönüştü diyebiliriz. Facebook Messenger, Slack, Skype ve Microsoft’un kullanıcılara sunduğu “Bot Oluştur” şemaları gerçekten sahneye çıktığından beri çok rağbet görüyor. Gelecekte bu sistemler sayesinde sohbet botları sayesinde müşterilerle yüz yüze görüşme yapan botlara bile rastlamak mümkün olacak gibi görünüyor.

Nasıl Bir Yardımı Dokunacak?

Şunu kabul edelim: Ülkemizde gayrimenkul firmaları hala teknolojik gelişmelerin ne kadar ön planda olduğunun farkında değiller. Hala gayrimenkul firması ile teknolojinin bütünleşmesini tartışıyorlar. Onlar tartışadursun, biz botların bir gayrimenkul firmasına ne tür yararları dokunacağına bir göz atalım.

Gelen Soruları Cevaplandırma

Bir bot, metin mesajlarını cevaplamak için programlanabilir ve Facebook Messenger gibi programlar üzerinden yanıt verme özelliğine sahip olabilir. Artık pek çok gayrimenkul firmasının bir bot hazırlatarak müşterilerinin sorularını bu şekilde cevaplandırdığını görüyoruz. Her müşterinize anında yetişemeyeceğinizi göz önüne aldığınızda, sizin yerinize onların sorularını uygun şekilde ve anında cevaplandıran bir bot teknolojisinin varlığı mükemmel sonuçlar doğurabilir.

Kapsamlı ve Hızlı Gayrimenkul Taraması Yapma

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir insan gözünden bir takım şeyler kaçabilir veya arama motorlarında bulunan her türlü gayrimenkule ulaşma imkânı bulamayabilirsiniz. Ancak bir bot, istenilen gayrimenkule göre anında tüm arama motorlarını kullanarak kapsamlı bir arama yapar ve kendisine yazılan kriterlere uygun evleri müşteriye sunar. Siz çok sayıda müşterinize bu kadar hızlı bir hizmeti kendiniz sunabilir miydiniz? Ama bir bot bunu yapabiliyor.

Bonus: Aşk (HER) Filmi

İnsanların teknoloji ile birlikte ne kadar yalnızlaştığını anlatan ve bu yalnızlığın sonucunda yapay zekaya sahip işletim sistemine aşık olan yalnız bir yazarın hikayesini konu alıyor. Yakın gelecekte yaşanacak tuhaf ve ilginç şeyler öncelikle filmlerde karşımıza çıkıyor. Şimdilik izleyeceğiniz bir bilim kurgu filmi ancak, yakın zaman içerisinde bu tarz hikayelerin dünyamızda yaşanması da oldukça yüksek bir ihtimal. emlakbroker.com ekibi olarak yinede notumuzu buraya düşelim :) Keyifli seyirler. 


Kafanızda her şeyin daha netleşmesi için aşağıdaki Cem isimli bir profesyonelin hazırladığı bot sisteminin, kendisine soru soran müşteriye nasıl cevap verdiğini inceleyebilirsiniz.

Şimdi gelin makalemizin başlığında sorduğumuz sorunun cevabını siz verin. ☺

 

DİĞER HABER
11 Şubat 2021