"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bot Teknolojisi ve Emlakçılık; Lütfen Kemerlerinizi Bağlayın

Ünlü dedektif kahraman Sherlock Holmes’un dediği gibi “Benim işim, diğer insanların bilmediğini bilmektir.

Emlak ofisleri müşterilerden gelen sonsuz sayıdaki sorulara cevap vererek Sherlock'tan geri kalmadıklarını çok kere ispat etmişlerdir. Müşterilerine verdikleri cevaplar emlak profesyonellerinin en önemli özelliklerinden biridir. 

Fakat, asıl önemlisi müşteriler buna ne kadar değer veriyor?

Botlar Oldukça Faydalıdırlar

Müşterilerin beklentisi çok basittir, mümkün olan en kısa zamanda bilgilendirici bir cevap almak. Vakit kaybetmek ve sizin onlara mesaj atmanızı ya da aramanızı beklemek istemezler. Satış sürecinde ortam her zaman stresli ve gergindir, her şey acele ve acildir. Her zaman soru ve cevap kısmı bu süreçte durmaksızın devam eder, satış başarılı bir biçimde kapansa bile.

Modern Emlakçılıktan Önce Son Çıkış

Emlak işi samimiyet ve yakınlık gerektiren iletişime dayalı bir iş. Yapay zeka ürünü olan Chatbotlar'da sohbet için inşa edilen yazılımlardır. Gerçek iş dünyası ile sanal dünyanın yapay zekada buluşmasını sağlayan teknoloji, emlakçılık sektöründe adım adım köklü değişiklikleri beraberinde getiriyor. Hem de baş döndürücü bir hızla. Siz de teknoloji emlakçılığı yolculuğuna hazırsanız kemerlerinizi bağlayınız.

Yapay zekaya sahip bu sohbet botları her zaman kullandığınız mesajlaşma yazılımları içerisinde(facebook mesenger, skype vb.) her zaman cevap vermeye hazırdırlar. Onların mazereti olmaz, bekletmez, uyumaz, toplantısı olmaz, şarzı bitmez, çok konuşmaz :)

Beklemeye tahammülü olmayan bizler için bu bot teknolojisi gerçekten çok iyi bir ihtiyaç. Bot teknolojisiyle Müşteri Hizmetleri, Big Data, Veri Madenciliği gibi bir çok alanda işimizi kolaylaştıracak bilgiyi edinebilme şansına sahip olacağız. Edinilen bu bilgiler bize müşterilerin satın alma davranışlarını, pazar değişkenliklerini, emlak piyasasındaki eğilimi gibi bir çok konuda fikir sahibi yaparak yeni stratejiler geliştirmemize olanak sağlayacak.

Botlar Yapay Zekaya Sahiptirler

Botların çekirdek yazılımları akıllı – öğrenen – otomasyon sistemleri ile güçlendirilmiş. Botları güzel yapan özellikte tüm bu teknolojinin önümüze sadece basit bir sohbet olarak çıkmasıdır.

Settln” şirketindeki veri uzmanları emlak sektörü ile ilgili neredeyse  tüm sorulara hemen cevap verebilen “Holmes” adını verdikleri bir emlak uygulaması yazmışlar. İncelemenizde fayda var.

Bir bot sistemi yazılırken, yazılımın temelini Kurallar ya da Öğrenen Makine Sistemi oluşturmaktadır. Bot yazılımının başlangıcı zordur, çünkü fazla karmaşık olmayan bir yazılım için bile yüklü bir sohbet veritabanı oluşturmanız gerekir.

Holmes” yazılımının başarılı olmasının sebeplerinden biri yazılım oluştururken hem kuralar dizimi hem de makine yapay zekası birlikte oluşturulmuş.

Web sitenizdeki ilanlarınızın yanına enteğre edebileceğiniz yapay zekaya sahip harika bir asistan sizin için 7/24 çalışıyor. Üzerinizdeki iş yükünüzü hafifletecek bu teknolojiye kim HAYIR der.

Emlak botları yorulmak bilmeyen iyi bir yardımcınız ve iş bitirici yoldaşınızdır. Aslında bu gün mobil teknolojinin de hayatımıza girmesi ile kullandığımız siteler dahil olmak üzere, Google, Apple, Microsoft özellikle taleplerimizi karşılamak ve hemen cevap verebilmek için yapay zeka botlarını kullanmaktadırlar. Örnek, Apple Siri.

Emlak sektörü içerisinde de botlar arama motorları gibi ilgilendiğiniz mülklerin fiyat durumlarını ve parametrelerin değişimlerini görsel olarak size sunabilirler. Dağınık olan verileri, derli ve toplu olarak size sunar. Müşteriler, ilgilendiği bir evle ilgili merak ettiği soruların cevabını hiç beklemeden hemen alabilirler. Sizin adınıza en uygun randevu gününü ve saatini otomatik olarak verebilirler. Müşterinin talep kriterlerine uygun başka bir alternatif seçeneği sunarak talep kriterlerine birebir eşleştirme yapabilirler.

Tüm bunları siz saha çalışmasındayken veya önemli bir anlaşma masasında ya da yatırımcınızla uzun bir telefon görüşmesinde iken (hatta uyurken:) ) yapabilirler. İşiniz bittiğinde bot asistanınıza gelen müşteri sorularından nasıl bir müşteri profili sizinle iletişime geçiyor çok kolay öğrenebilirsiniz. Bu ön bilgiyi edinmek bile müşteri görüşmesi öncesi kusursuz bir hazırlık yapmanızı sağlayacaktır.

Botlar Kapıları Açar

Müşteriler her türlü bilgiyi edimek için sürekli kapınızı çalar. Botlar, müşteriler aradığı cevapları verirlerken, sizin kapıda beklemenize gerek kalmaz.

Örneğin; tahmine dayalı analizler kullanılarak yapılan emlak pazarı modellemesinde Ankara sınırları içerisinde bulunan bir gayrimenkulün ne kadar süre sonra satılabileceğini belirleyebiliyoruz. Bunu bir emlak uygulama botunun veritabanına eklediğimizde kullanıcı istediği mülkün ne kadar sürede satılabileceğini öğrenebilecektir. Botların emlak profesyonelleri için neden harika bir teknoloji olduğu verdiğimiz bu örnekle daha iyi anlaşılacaktır.

Messenger uygulamasını müşteri hizmetleri asistanı olarakta kullanabilirsiniz.

Emlakçılıkta kullanılan bot uygulamalar satıcı-alıcı, emlak profesyonelleri, müteahhitler ve emlak sektörü içerisinde yer alan diğer iş grupları arasında iletişimi de dolaylı yoldan sağlamış olacaktır. Soruları aktif veritabanı sistemine kaydedip cevapları işleyerek, hepimizin merak ettiklerini bir veritabanı havuzu gibi arka planında tutup sormamızı bekleyecektir.

Bot Teknolojisi Hala Deneme Sürecinde

Sorulan sorular biriktikçe gelecekte botlar uygulamaların ve arama motorlarının yerini alacaktır. Şu anda bot teknolojisini halen daha gelişmemiş ham olarak ele alabiliriz. Botların emlak sektörüne tam entegrasyonu çok kısa bir sürede gerçekleşecektir. Bu süre tamamlandıktan sonra, müşteriler basit bir text mesajı ya da küçük bir soru sorarak rahatlıkla bu inanılmaz bilgi denizine dalacaklardır.

Emlak Ve Teknoloji Bizim İçin Bir Tutku

Çok keyif alarak yazdığımız konuların başında emlakçılık ve teknoloji yazıları geliyor. Aslında çok uzun bir yazı çıktı ortaya. Teknolojinin emlak sektörüyle olan değişimi ve entegresi konusunda yazdıkça daha çok yazma arzusu geliyor ve bizi oldukça heyecanlandırıyor. Fakat sonraki yazılarımızda bot teknolojisindeki yenilikleri ve son gelişmeleri detaylı inceleyeceğimiz için şimdilik bu kadarda bırakıyoruz :)

Siz de emlak ve teknoloji yazılarımızı ve emlak dünyasındaki yeni girişimleri takip ederek emlakçılığın gelişen teknolojiyle nasıl değiştiğini görebilir, oldukça faydalı bilgiler edinebilirsiniz. 

Sizce de bot teknolojisi harika değil mi? 

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
30 Nisan 2016