"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Bu İpuçları Sayesinde Durgun Dönemlerde Aktif Kalabilirsiniz

Gayrimenkul sektöründe, genelde yoğun koşuşturmaca içinde geçen iş hayatınız, kış aylarında, tatil zamanlarında ve yağmurlu günlerde biraz durgunlaşır. Ancak yine de bu gibi zamanlarda iş yapmak istersiniz ve rekabetten uzak kalmak istemezsiniz. Zor ve durgun dönemlerde aktif kalmak o kadar kolay olmamakla birlikte, aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak işinizde önde olmayı başarabilirsiniz.

Pazarlama Materyallerinizi Güncelleyin

Durgun dönemlerde, pazarlama stratejileri arasında bulunan online, offline ve sosyal medya alternatiflerinin her birini gözden geçirin. Bu gözden geçirme, pazarlama stratejilerinizin ufak tefek düzeltmelere ihtiyacı olup olmadığına dair olmalıdır.

Öncelikle sosyal medya hesaplarınızın hepsinde en son güncel bilgilerinizin girilmiş olup olmadığını kontrol edin. Bu işlemi yaparken hem kişisel hem de profesyonel profillerinize göz atmayı ihmal etmemelisiniz.

Diğer bir gözden geçirmeniz gereken pazarlama materyaliniz ise dijital ve basılı kartlarınız olmalıdır. Kartvizitlerinizde de güncel bilgilerin olup olmadığını ve pazarlama stratejinizi yansıttığını kontrol edin.

Son olarak kontrol etmeniz gereken pazarlama materyalleriniz, e-posta veya e-bülten listeleriniz ile web siteniz ve blogunuzdur. Durgun dönemlerde bu listeleri gözden geçirerek, sonraki gelecek olan yoğun döneme hazırlık yapabilirsiniz.

Sürekli Ağda Kalın

Ne kadar durgun dönemde olursanız olun, müşteri ağınızla ve meslektaşlarınızla bağlantınızı kesmemeniz gerekir. Onlara hızlı bir e-posta atabilir veya kısa bir telefon görüşmesi yapabilirsiniz.

Özellikle listenizin ilk sırasında yer alan önemli müşterilerinizle – örneğin birkaç defa iş yaptığınız veya size referans olmayı kabul eden müşterilerle – bağınızı asla koparmamalısınız. Bu nedenle onları arada sırada bir öğle yemeğine veya kahve içmeye çağırabilirsiniz.

Durgun dönemlerde kendinizi müşterilerinize hatırlatmaktan ve veri tabanınızı güncellemekten çekinmeyin. Diğer gayrimenkul profesyonelleri ile daima iletişimde kalın.

Kendinizi Geliştirin

Düşüş zamanlarında veya durgun dönemlerde, bu aralıkları kendinizi geliştirmek ve işiniz hakkında eğitim almak için değerlendirebilirsiniz.

Örneğin gayrimenkul üzerine bir eğitim kursuna gidebilir, en son çıkan gayrimenkul teknolojileri üzerine araştırma yapabilir veya müşterilerle görüşmeleriniz sırasında fayda sağlayacak yeni yetenekler kazanmak için eğitim seminerlerine katılabilirsiniz.

Hedefinizde bulunan yerel pazara yönelik araştırmalar yapmak da sizin için bir alternatiftir. Yerel pazarınızdaki anlık eğilimleri inceleyebilir ve hizmet verdiğiniz bölgede herhangi bir değişiklik olup olmadığına göz atabilirsiniz. Yeni satışa sunulan evler, çevrede yapılan yeni bir bina projesi veya düzenlenen etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Ofisten Çıkın ve Sosyalleşin

Etkinlik ağınızı geliştirmek, bir gayrimenkul profesyoneli olarak sizin işlerinizden biridir. Sosyal toplantılar, seminerler, etkinlik ağları, işinizin bir parçası olmalıdır. Eğer müşteri görüşmelerinden bu tür etkinliklere katılmaya vakit ayıramıyorsanız, durgun zamanları bu tür faaliyetler için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Bu tür faaliyetlerde, emlak veya farklı endüstrilerden kişilerle bir araya gelerek, kendinizi anlamlı bir etkileşime girmek için teşvik etmeniz mümkündür. Bu sayede yeni müşteri ilişkileri kurma şansı da yakalayabilirsiniz.

Ayrıca bu tür faaliyetler, farklı bir atmosferi solumanızı sağlayarak size güç kazandırır. Adeta şarj olmanızı sağlarken verimliliğinizi arttırmanıza da yardımcı olur.

Öngörülerde Bulunun

Haftalık veya aylık olarak kendinize yapılacaklar listesi hazırlamanız çok önemlidir. Listelemeniz gereken görevleri düzenli bir şekilde hazırlamayı ve önünüzdeki aylarda uygulayabileceğiniz planları ortaya koymayı kendinize alışkanlık edinmelisiniz.

Özellikle ileride karşılaşabileceğiniz beklenmedik durumlara yönelik şimdiden hazırlayacağınız eylem planları, sizin için gelecekte hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle durgun dönemleri değerlendirebileceğiniz bir faaliyet de geleceğe yönelik çalışmalardır.

DİĞER HABER
29 Mayıs 2023